بازسازی بیش از ۱۶۳ هزار واحد مسکونی آسیب دیده از سیل پایان یافت

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور گفت: سال گذشته بازسازی ۱۶۳ هزار و ۷۷۶ واحد مسکونی آسیب‌دیده ناشی از جاری شدن سیلاب سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ در کشور به پایان رسید.

به گزارش تیتر عاشورا به نقل از خبرگزاری ایرنا، مهدی جمالی‌نژاد روز یکشنبه تاکید کرد: در پایان سال ۱۳۹۷ و آغاز سال ۱۳۹۸ بروز سیلاب در ۲۵ استان کشور باعث آب‌گرفتگی بیش از ۲۷۳ شهر و پنج هزار و ۴۰۰ روستا  شد که شدت این بارش‌ها و سیلاب در پنج استان گلستان، مازندران، لرستان، خوزستان و خراسان شمالی بیشتر از سایر استان‌ها بود.
وی افزود: بر اثر وقوع این سیل در کشور افزون‌بر ۱۶۳ هزار و ۷۷۶ تخریب شد که از این تعداد ۶۶ هزار و ۷۱۹ واحد شامل هشت هزار و ۴۵۳ واحد شهری و ۵۸ هزار و ۲۶۶ واحد روستایی نیازمند احداث مجدد بود.
جمالی‌نژاد تصریح کرد: همچنین مجموع واحدهای نیازمند تعمیر در کشور ۹۶ هزار و ۵۵۱ واحد بود که در شهرها و روستاهای آسیب‌دیده می‌بایست کار مرمت و بازسازی آن‌ها در دستور کار قرار می‌گرفت.
وی یادآور شد: دولت با مصوبات و تعیین تسهیلات و کمک‌های بلاعوض، برنامه‌ریزی برای بازسازی و نوسازی این واحدها را از فروردین‌ماه ۱۳۹۸ در دستور کار قرار داد.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور اظهار داشت: در گام نخست ۲۴ هزار میلیارد ریال برای بازسازی و نوسازی این واحدها تخصیص یافت و در ادامه با هدف پوشش کامل خسارت‌های وارد شده، منابع مکمل برای احداث و تعمیر واحدهای آسیب‌دیده پیش‌بینی و در هیات وزیران تصویب شد.
وی گفت: این منابع در اختیار بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به‌عنوان مجری بازسازی و نوسازی واحدهای آسیب‌دیده قرار گرفت و پس از ارزیابی و تشکیل پرونده با استفاده از ظرفیت بانک‌های عامل نسبت به پرداخت تسهیلات، اجرای پروژه‌های مربوطه و احداث واحدهای مسکونی اقدام شد.
جمالی‌نژاد تاکید کرد: تشکیل قرارگاه عملیاتی بازسازی و نوسازی مناطق سیل‌زده برای نخستین بار در کشور به ریاست وزیر کشور تجربه بسیار موفق و مناسبی بود که منجر به پیگیری دقیق مصوبات هیات وزیران و سایر برنامه‌های بازسازی و نوسازی شد.
وی افزود: خوشبختانه با برنامه‌ریزی انجام شده، واحدهای تعمیری و احداثی با مشارکت موثر مردم، دستگاه‌های اجرایی مربوطه و نهادهای انقلابی تکمیل و در اختیار خانواده‌های آسیب‌دیده قرار گرفت.
رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور تصریح کرد: سیلاب سال ۱۳۹۸ همچنین به زیرساخت‌های شهری و روستایی، راه‌های مواصلاتی، شبکه‌های آب، برق و فاضلاب، میراث‌فرهنگی، مدارس و مراکز آموزشی، زمین‌های کشاورزی و خانه‌های بهداشت و مراکز درمانی نیز خساراتی وارد کرد.
وی یادآور شد: دولت تدبیر و امید برای ترمیم و نوسازی این تاسیسات و زیرساخت‌ها، نسبت به تامین منابع مورد نیاز اقدام کرد.
جمالی‌نژاد اظهار داشت: در این راستا ۱۵ هزار میلیارد ریال برای بازسازی زیرساخت‌های آب و برق، ۱۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال به‌منظور بازسازی زیرساخت‌های راه، ۱۰ هزار میلیارد ریال مختص بازسازی زیرساخت‌های شهری و روستایی و همچنین افزون‌بر سه هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال ویژه بازسازی و نوسازی مدارس، بناهای میراث‌فرهنگی و مراکز بهداشتی و درمانی تخصیص داد.
وی گفت: این اعتبارات از سوی دستگاه‌های اجرایی مربوطه و به‌عنوان مکمل اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای تخصیص داده شد.
جمالی‌نژاد تاکید کرد: در این مدت فعالیت دستگاه‌های اجرایی برای بازسازی مراکز در قالب سامانه سجاد که وظیفه ثبت و پایش اطلاعات مراکز آسیب‌دیده را به عهده داشت مورد ارزیابی قرار گرفت.

به گزارش تیتر عاشورا به نقل از خبرگزاری ایرنا،سیلاب در سال ۹۸ نیز بیش از ۶هزار میلیارد ریال به چهارمحال و بختیاری خسارت  وارد کرد.

 

ارسال نظر