عزت و سعادت جامعه مرهون فرهنگ کار و تلاش است

تولیت آستان قدس رضوی اسلام را مشوق کار و تلاش برای کسب روزی حلال دانست و گفت: عزت و سعادت جامعه مرهون فرهنگ کار و تلاش است

به گزارش عاشورانیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین احمد مروی در دیدار مدیران بنیاد بهره‌وری موقوفات آستان قدس رضوی که در تالار ولایت حرم مطهر رضوی انجام شد، با اشاره به تأکیدات اسلام و سیره ائمه اطهار(ع) نسبت به اهمیت و جایگاه کار و تلاش، اظهار کرد: در فعالیت‌های اقتصادی صرفاً نباید نگاه مادی داشت، کار و تلاش از منظر اسلام امری معنوی و بسیار مقدس و عبادتی بزرگ است.

وی با بیان اینکه در اسلام کار و تلاش همانند مجاهدت در راه خدا، امری ارزشمند به شمار می‌رود، ابراز کرد: آموزه‌های دینی اسلام آخرت‌گرا و بی‌توجه به دنیا نیست، بر اساس احکام اسلام ‌آبادانی آخرت بستگی به آبادانی دنیا دارد و دنیا سرمایه‌ای برای سعادت آخرت است.
تولیت آستان قدس رضوی عزت و سعادت جامعه را مرهون فرهنگ کار و تلاش دانست و عنوان کرد: تلاش علمی و خلاقیت برای بهره‌وری بهتر و پایدار از منابع طبیعی جلوه‌ای از کار و تلاش است، به‌عنوان مثال در حوزه کشاورزی اگر با مدیریت آب بتوان میزان سطح کشت را بالاتر و بهره‌وری را افزایش داد، علاوه بر منفعت اقتصادی بسیار ثواب و اجر الهی دارد یا اقداماتی که موجب اشتغال‌زایی برای یک یا چند نفر، موجب خشنودی پروردگار و افزونی نعمت‌ها می‌شود.
وی در ادامه بر لزوم اجرای دقیق سیاست‌های کلان آستان قدس رضوی تأکید و عنوان کرد: تمام اقدامات و فعالیت‌های بنیاد بهره‌وری موقوفات باید مطابق باسیاست‌های کلان آستان قدس باشد، این سیاست‌ها به‌هیچ‌عنوان تشریفاتی نیست از این رو به‌طور مستمر باید تمام فعالیت‌ها به‌منظور انطباق با این سیاست‌ها رصد شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی مدیران اقتصادی آستان قدس را به جانشین پروری توصیه کرد و گفت: اهمیت موضوع جانشین پروری و کشف استعدادهای داخل مجموعه یک ضرورت برای ادامه سیر تکاملی و تعالی هر سازمانی است، از این رو تمامی مدیران در بازه زمانی مشخص باید جانشین‌های خود را معرفی کنند.
وی همچنین نسبت به برنامه‌ریزی برای بهره‌وری مناسب از زمین‌های آستان قدس رضوی تذکر داد و گفت: با دعوت و همفکری با متخصصان و کارشناسان امر راهی برای ساماندهی و بهره‌وری از اراضی آستان قدس پیدا کنید تا از رهگذر زمین‌های آستان قدس برای مردم مشکلی ایجاد نشود.
تولیت آستان قدس رضوی بر لزوم مدیریت زمان در اجرای پروژه‌های عمرانی نیز تأکید و ابراز کرد: از مسائل بسیار مهم در پروژه‌های عمرانی بهره‌برداری حداکثری از زمان در اجرای آن پروژه است، وجود زمان‌بندی و کنترل زمان و اجرای هر مرحله در موعد مقرر طبق برنامه زمان‌بندی از موضوعات بسیار مهم در کاهش هزینه ساخت و اجرای اقتصادی پروژه‎هاست.
وی مدیران را به انجام دیدارهایی با مردم و کارکنان توصیه و ابراز کرد: مدیران باید زمان‌هایی را برای ارتباط مستقیم و بی‌واسطه با مردم و کارکنان خود جهت شنیدن نقطه نظرات و سخنان آن‌ها اختصاص دهند، به‌ویژه حوزه‌هایی که ارتباط بیشتری با مردم دارند.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی بر اهمیت ارتباط نزدیک مدیران با کارکنان تأکید و مدیریت کارآمد را مدیریت بر دل‌ها دانست و گفت: آستان قدس رضوی دستگاه امام الرئوف(ع) است، لذا مدیران باید از روی مهربانی و رأفت با مردم و کارکنان برخورد کنند و به میزان توان و مقدورات برای گره‌گشایی از مشکلات آن‌ها بکوشند.
وی ملت ایران را مردمی نجیب، مقاوم و عزتمند خواند و اظهار کرد: برخورد شایسته و با سعه‌صدر مسئولان با مردم موجب اقناع، رضایت و همدلی آن‌هاست، مدیران ابتدا باید آنچه از دستشان ساخته است برای رفع مشکل مراجعان انجام دهند و اگر انجام آن درخواست از توان آن‌ها خارج بود باید با احترام و حوصله دلیل آن را برای مراجعه کننده توضیح دهند.
تولیت آستان قدس رضوی در ادامه با اشاره به‌ضرورت هم‌افزایی شرکت‎ها برای بهبود عملکرد آن‌ها، عنوان کرد: بنیاد بهره‌وری موقوفات باید به میزان امکان نسبت به ایجاد زنجیره ارزش در شرکت‌ها و چابک سازی آن‌ها اقدام نماید.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین مروی همچنین از بیمارستان فوق تخصصی رضوی برای دریافت درجه عالی از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و کسب رتبه دوم در بین بیمارستان‌های کشور و رتبه اول در میان بیمارستان‌های خصوصی تقدیر کرد.

انتهای پیام

ارسال نظر