حرم حضرت معصومه(س) تجلی گاه بارگاه حضرت زهرا (س) است

مدیر حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها گفت: با استفائه از قرائن می‌توان گفت که گنبد و بارگاه با عظمت حرم حضرت معصومه (س) تجلی گاه گنبد و بارگاه و قبر حضرت فاطمه زهرا (س) است

به گزارش عاشورانیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اشرف عبدی عنوان کرد: حضرت فاطمه معصومه (س) یکی از بانوانی هستند که در مباحث علمی خودشان روایت نقل کرده‌اند و درباره ایشان روایت نقل شده است، فلذا درباره ثواب زیارت، شانیت و شخصیت این بانوی بزرگوار روایات داریم.
وی درخصوص شباهت‌های حضرت معصومه(س) به حضرت زهرا (س) ادامه داد: نقل است که گروهی از مردم قم به مدینه سفر کردند تا تعدادی سوال از امام موسی کاظم(ع) بپرسند، اما ایشان را پیدا نکردند و سوالات رو به منزل ایشان می‌برند و دختربچه‌ای آنها را تحویل می‌گیرد و پس از مدتی سوالات را پاسخ داده به مردم اهل قم تقدیم می‌کند.
مدیر حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها توضیح داد: در مسیر بازگشت، کاروان مردم قم توفیق زیارت امام موسی کاظم (ع) را پیدا می‌کنند و قضیه را برای ایشان شرح می‌دهند، حضرت با قرائن متوجه می‌شوند که پاسخ سوالات را حضرت معصومه (س) پاسخ داده‌اند که در اینجا می‌فرمایند: " فداها ابوها".
وی با اشاره به اینکه در جمله "فداها ابوها" نکاتی وجود دارد افزود: نکته اول اینکه این جمله در طول تاریخ زندگانی اهل بیت (ع) فقط درمورد دو شخصیت بیان شده؛ یکی در زمان پیامبر گرامی اسلام (ص) که در حق دختر بزرگوارشان، حضرت فاطمه زهرا، بیان کردند و پس از آن با وجود اینکه در این خاندان چندین دختر دیگر هم بودند گفته نشد الا از زبان امام موسی کاظم (ع) که در حق حضرت معصومه (س) بود.
حجت‌الاسلام والمسلمین عبدی درخصوص اثبات درجه اجتهاد بانوان، اظهار کرد: با نگاه به شخصیت درخشان علمی حضرت معصومه (س) می‌توان نشان داد که بانوان نیز می‌توانند به درجه اجتهاد برسند که بیانگر جایگاه بالا و والای بانوان در اسلام است، برهمین اساس باید بدانیم حضرت زهرا (س) بالاترین مقام زن در مکتب اسلام هستند.
وی ادامه داد: در اینجا حلقه اتصالی میان حضرت زهرا (س) و حضرت معصومه (س) وجود دارد که در حدیث امام صادق (ع)  که می‌فرمایند " إِنَّ لِلَّهِ حَرَماً وَ هُوَ مَکَّةُ وَ لِرَسُولِهِ حَرَماً وَ هُوَ اَلْمَدِینَةُ وَ لِأَمِیرِ اَلْمُؤْمِنِینَ حَرَماً وَ هُوَ اَلْکُوفَةُ وَ لَنَا حَرَماً وَ هُوَ قُمُّ وَ سَتُدْفَنُ فِیهِ اِمْرَأَةٌ مِنْ وُلْدِی تُسَمَّی فَاطِمَةَ مَنْ زَارَهَا وَجَبَتْ لَهُ اَلْجَنَّةُ قَالَ ..." بازتاب آن دیده می‌شود.
مدیر حرم حضرت معصومه سلام‌الله علیها ضمن اشاره به آموزه‌های زیارتی حرم حضرت معصومه (س) تصریح کرد: امام رضا (ع) آداب و آیین زیارتنامه خواهر گرامی خود را سعدبین سعد اشعری تعلیم دادند، که با دقت بر اذکار زیارتنامه این بانوی بزرگوار قرینه‌ایست از اینکه قبر حضرت معصومه (س) نشان از قبر مادرشان حضرت فاطمه زهرا (س) دارد.
وی در پایان افزود: با توجه به تمام قرائن و نشانه‌ها و همچنین دقت بر محتوا و آموزه‌های زیارت حضرت معصومه (س)، با کنارهم قرار دادن آنها می‌بینیم که عینا آموزه‌های مکتبی حضرت زهرا (س) است که در خطبه فدکیه گفته شده است.

 

ارسال نظر