نخستین محموله نظامی-تسلیحاتی آمریکا وارد اوکراین شد

رسانه های روس از ورود نخستین محموله کمک های تجهیزات نظامی و تسلیحاتی آمریکا به کی یف پایتخت اوکراین خبر دادند.

به گزارش عاشورا نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، خبرگزاری تاس روز شنبه اعلام کرد که محموله نخست کمک های تسلیحاتی آمریکا به اوکراین شامل تن انواع تسلیحات و مهمات وارد کی یف شد.
قرار است آمریکا چندین محموله تسلیحاتی به اوکراین بفرستد که جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا آن را تایید کرده است.
در همین حال سفارت آمریکا در اوکراین امروز در توییتی نوشت: ارسال محموله کمک تسلیحاتی آمریکا به اوکراین نشانه عزم واشنگتن برای کمک به تقویت توانمندی دفاعی اوکراین است.  
سال گذشته، آمریکا به ارزش ۶۵۰ میلیون دلار سلاح و تجهیزات نظامی به اوکراین ارسال کرد که از زمان آغاز کمک های نظامی این کشور به اوکراین در سال ۲۰۱۴ بالاترین رقم دریک سال بوده است.
برخی دیگر از کشورها روند انتقال سلاح به اوکراین را آغاز کرده اند. روز دوشنبه انگلیس اعلام کرد سلاح های دفاعی و سبک را برای اوکراین ارسال خواهد کرد و تعداد اندکی نیرو نیز برای  ارائه آموزش های لازم به این کشور اعزام می کند.
انگلیس در ماه نوامبر، همچنین قراردادی با دولت کی یف برای تولید هشت ناو جنگی جدید، از جمله ناوهای شکار مین برای نیروی دریایی اوکراین امضا کرد.
 تارنمای پولیتیکو نوشت: آمریکا به متحدانش در کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در منطقه بالتیک متشکل از استونی، لیتوانی و لتونی اجازه داده سلاح های مرگبار ساخت آمریکا را به اوکراین ارسال کنند.
به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، تارنمای پولیتیکو نوشت: مجوز وزارت خارجه آمریکا به متحدانش در ناتو از افزایش نگرانی ها در قبال احتمال حمله روسیه به اوکراین حکایت دارد.
روابط آمریکا و غرب با روسیه از سال ۲۰۱۴ به دنبال الحاق شبه جزیره کریمه به آن کشور متشنج شد. غرب به بهانه دخالت روسیه در اوضاع داخلی اوکراین روسیه را بارها تحریم کرده است. مسکو این ادعا غرب را رد می کند. در ماه های اخیر نیز به دلیل ادعای غرب درباره صف آرایی نظامی روسیه در مرزهای اوکراین روابط ناتو و روسیه دچار تنش شده است.

ارسال نظر