رئیس‌جمهور: لبخند زدن در تعامل با دنیا بدون تأمین منافع مردم سودی ندارد

رئیس‌جمهور با اشاره به درخواست‌های مکرر آمریکا برای مذاکره‌ مستقیم گفت: تاکنون با آمریکایی‌ها مذاکره نکردیم‌ اما اگر طرف‌ها آماده لغو تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران باشند، امکان مذاکره وجود دارد.

به گزارش عاشورانیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی شامگاه سه‌شنبه در برنامه زنده تلویزیونی درباره سفر خود به روسیه و اظهارات افرادی که این سفر را ناقض شعار قدیمی «نه شرقی، نه غربی» می دانند، گفت: در سیاست بین المللی در جمهوری اسلامی فعالیت و تلاش بسیار داشتیم و داریم اما در همه حوزه‌ها این سیاست به صورت متوازن عمل نشده بود.

وی افزود: در سیاست تجاری اقتصادی هم همینطور است؛ به میزانی که در دیپلماسی سیاسی پیش رفتیم، در حوزه تجاری و اقتصادی فعالیت نداشتیم و نوعی عقب ماندگی داریم. کسانی که این نکته را بعضاً زمزمه می‌کنند و برخی نگاه به شرق و روسیه و چین را می گویند، درحالی که تاکنون باید سیاست متوازن داشته باشیم و نوعی توازن در نوع روابط سیاسی برقرار کنیم،  چرا به همسایگان توجه نکردیم. ما ۱۵ همسایه داریم که می توانیم با آنها روابط داشته باشیم.

سطح تبادلات تجاری با روسیه می‌تواند به ۱۰ میلیارد دلار افزایش یابد

رئیس جمهور ادامه داد: به تاجیکستان رفتم روابط تجاری اقتصادی سه برابر شده، یا در ترکمنستان غیر از قرارداد سوآپ گازی روابط اقتصادی چند برابر شده است.

رئیسی میزان مراودات تجاری با روسیه را ۳ میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: این ظرفیت تجاری می تواند به ۱۰ میلیارد دلار تبدیل شود. ما می توانیم کالاهای استراتژیک که در روسیه وجود دارد را از این کشور وارد کنیم و محصولات کشاورزی ایران می‌تواند بازار روسیه را فرا بگیرد. علاوه بر این حوزه های نفتی و گازی می‌تواند میدان فعالیت دو کشور باشد و رشد اقتصادی داشته باشد.

وی افزود: در بخش کشاورزی، ترانزیت، حمل و نقل و هوا فضا زمینه کاملا موجود است و ظرفیت‌ها وجود دارد و تبادل ظرفیت‌ها باید انجام شود. مزیت هایی وجود دارد که می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

رئیس دولت سیزدهم در پاسخ به این پرسش که سفر اخیر نگاه به شرق را در سیاست دولت تقویت می کند، گفت: بحث مذاکرات را که آغاز کردیم در حوزه‌های مختلف فعال هستیم. ما همه مسائل را نمی توانیم به مذاکرات وصل کنیم و همه چیز ما مذاکرات نیست بلکه از جمله کارهای ما است.

رئیسی با تاکید براینکه ما در مذاکرات در دو حوزه خنثی کردن تحریم‌ها و رفع تحریم کار می کنیم، یکی از راه‌های خنثی کردن تحریم ها را ارتباط با همسایگان دانست و گفت: ما نمی توانیم به عنوان کشور مستقل کشوری را کنار خود نداشته باشیم. بنای ما تعامل با همه دنیا است و این را در تبلیغات انتخاباتی هم اعلام کردم اما کشورهایی که می‌خواهند با ما تقابل داشته باشند ما هم متقابلاً عمل خواهیم کرد.

رئیس جمهور درباره سفر به روسیه و استقبال پوتین و اقامه نماز در کاخ کرملین، گفت: سفر به روسیه همراه با لبخند بود اما تنها با لبخند زدن در این سفرها، اتفاقی برای مردم نمی‌افتد. نتیجه تعامل با دنیا و سفرها باید توسعه در حوزه‌های انرژی و صنعت و زندگی مردم باشد. آنچه در روسیه در نشست سه ساعته با آقای پوتین صحبت کردیم، از ابتدا تا انتها مسائل دوجانبه و منطقه با محوریت منافع دو کشور بود.

رئیسی با بیان اینکه نتیجه سفر رئیس‌جمهور به روسیه باید توسعه حوزه‌های انرژی، کشاوزی و صنعت باشد، خاطرنشان کرد: مسأله ما منافع مردم است. مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین المللی با محوریت منافع مردم ایران در جلسه سه ساعته با پوتین بررسی شد.

رئیس جمهور گفت: آنجا که مواضع مشترکی در مسائل بین المللی داشتیم برنامه‌ریزی شد که چگونه کار کنیم. در مورد مسائل داخلی هم بعد از دیدار من، آقای لاوروف به آقای امیرعبداللهیان وزیر خارجه گفته بود که آقای پوتین به وزرا ماموریت دادند که سریع تصمیماتی که با رئیس جمهور ایران گرفته شده اجرایی شود.

وی افزود: من هم به وزیر خارجه و وزیر نفت و دیگر وزیران مربوطه ماموریت دادم که سریع، بحث هایی که داشتیم را اجرایی کنند تا آثار آن در اقتصاد و دیگر حوزه ها به زودی روشن شود.

سلطه دلار در مسائل مالی و پولی شکسته شود

رئیس جمهور با بیان اینکه در مسائل مالی و پولی، هم ما و هم روسیه اتفاق نظر داریم که سلطه دلار در مسائل مالی و پولی ما باید شکسته شود، گفت: ما باید بتوانیم با ارز ملی خودمان مبادلات تجاری را انجام دهیم.

آیت الله رئیسی افزود: در حوزه‌های مختلف دفاعی، امنیتی و هوافضا در حوزه‌های مختلف با مقامات ارشد روسیه گفت‌ وگو شد. تکمیل سریع تر فازهای دو و سه نیروگاه اتمی بوشهر از مسائلی بود که بر آن تاکید شد. صادرات محصولات کشاورزی از ایران به روسیه و واردات کالاهای استراتژیک مورد نیاز کشور از روسیه می‌تواند در تامین کالاهای اساسی موثر باشد.

وی با بیان اینکه حذف تعرفه صادرات بین تهران و مسکو می تواند قیمت ها را خیلی متفاوت کند، افزود: نگاه مثبت روسیه در حوزه حذف تعرفه می تواند باعث شود که در حوزه کالاهای اساسی تجارت داشته باشیم.

رئیس جمهور گفت: درباره پروژه‌های مختلفی که در حوزه ترانزیت وجود دارد مثل ایجاد دالان شمال به جنوب که می‌تواند ارتباطات تجاری دو کشور را تسهیل کند، تصمیم گرفتیم. همه تصمیمات در جهت منافع مردم و در جهت توسعه اقتصادی و ارتقای سیاست همسایگی بود.

رئیسی با اشاره به درخواست آمریکا برای گفت‌وگوی مستقیم با ایران خاطرنشان کرد: خیلی از کشورهایی که با ما مذاکره می کنند، حامل چنین پیامی بوده‌اند که آمریکایی‌ها می‌خواهند مستقیم با ما صحبت کنند و این مسأله در دولت‌های قبل هم مطرح بوده و موضوع جدیدی نیست.

وی گفت: تاکنون مذاکره‌ای با آمریکایی‌ها صورت نگرفته اما بارها اعلام کردیم و الآن هم می‌گوییم در صورتی که طرف‌ها آماده باشند تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران را لغو کنند، زمینه برای هرگونه توافق کاملاً وجود دارد.

نقدینگی بانک‌ها باید وارد تولید شود

رئیس جمهور با بیان اینکه بانک‌ها باید سه کار را دنبال می‌کردند؛ یکی مساله رشد اقتصاد کشور است و می توانند سهم مهمی در این حوزه داشته باشند، تصریح کرد: موضوع دیگر خدمت به مردم است که بانک‌ها می توانند در این حوزه هم ایفای نقش کنند.

رئیسی خاطرنشان کرد: مساله اداره خود بانک ها و کسب سود هم موضوع دیگری است که باید دنبال می کردند. موضوع رشد اقتصاد کشور و خدمت به مردم از مسائلی است که مورد غفلت قرار گرفته است و بانک ها بیشتر به سود خود توجه کرده اند.

وی گفت: تعطیل شدن کارخانه ها ممکن است در جهت سود بانک‌ها باشد اما در جهت خدمت به مردم و رشد کشور نیست. ساختمان هایی که خریده و فریز کرده‌اند نباید ثروت بانک تلقی شود. اگر نقدینگی بانک ها وارد تولید شود جای نگرانی ندارد ولی اگر بدون توجه به تولید، در جامعه توزیع شود به هر طرفی از جمله بازار طلا یا ارز یا زمین برود مثل سیل بنیان کن، آنجا را تخریب می کند.

رئیس جمهور افزود: اخیرا جلسه ای با مدیران بانک ها داشتیم و تاکید کردیم که باید تسهیلات بدهند نه تضییقات. کسانی که می خواهند ازدواج کنند یا کسب و کار کوچکی راه بیاندازند باید بتوانند به آسانی این تسهیلات را دریافت کنند.

رئیس دولت سبزدهم گفت: وزیر اقتصاد مسئول پیگیری ارائه تسهیلات آسان به مردم شد. من هم تاکید کردم که مدیران بانکی آن را باید اجرایی کنند و اگر انجام ندهند با آنها برخورد می شود. هر شرکت دولتی یا بانکی که با تصمیمات گرفته شده در جهت کمک به مردم مخالفت و به میل خود عمل کند، مدیر بانک یا شرکت برکنار خواهد شد.

به راحتی زمین‌ها را برای ساخت مسکن از دستگاه‌ها می‌گیریم

رئیس دولت سیزدهم در ادامه درباره اقدامات و برنامه‌های دولت در بحث اجاره بها و مسکن مردم گفت: در جلسه ستاد اقتصادی قرار شد کارگروهی از بخش‌های مختلف مامور شوند تا بتوانیم برای مساله اجاره‌بها فکری داشته باشیم.

وی درباره عوامل افزایش اجاره‌بها اظهار کرد: اجاره‌بها از نگرانی‌های جدی مردم و خانواده‌ها است که دولت باید حتماً در این ارتباط مساعدت داشته باشد و همان کارگروه به زودی برنامه‌های خود را اعلام می‌کند و ما هم اطلاع‌رسانی می‌کنیم تا تسهیلاتی نسبت به اجاره‌بها باشد.

رئیسی با اشاره به اینکه این کار ریشه‌ای نیست و موقت است، افزود: اساس قضیه این است مسکن سازی در کشور انجام شود. یکی از موارد پیشران صنعت مسکن سازی است و می تواند حتما صنایع بسیاری را دنبال خود بکشاند.

وی اضافه کرد: در حاشیه بسیاری از شهرها دولت زمین دارد و مشکل زمین نداریم. بحث دیگر اعتبارات است که باید تامین شود. خودم حساس هستم و به مردم وعده و پیشرفت کار را به آنان گزارش دادیم. اساس کار این است تا مسکن سازی کنیم تا قیمت مسکن و اجاره بهای مسکن تعدیل شود.

رئیس دولت سیزدهم همچنین درباره بحث تامین مالی، مسکن و تسهیلات بانکی در این زمینه و اینکه برخی مسئولان زمین‌ها را به راحتی در اختیار برای ساخت مسکن قرار نمی‌دهند، گفت: ما به راحتی زمین‌ها را از آنها خواهیم گرفت.

وی افزود: در دولت قرار نیست هر کس برای خود تصمیم بگیرد. بسیاری از دستگاه‌ها به فروش اموال مازاد هم تن نداده و اموال مازاد را به سهولت نمی‌دهند اما اینطور نیست هرکسی که برای خود تصمیم بگیرد نمی شود نداریم و اگر مشخص شود تصمیم متقنی است، عده‌ای نمی‌توانند براساس خواست خود عمل کنند.

رئیس دولت مردمی تاکید کرد: در دولت یا تصمیمی گرفته نخواهد شد یا اگر تصمیمی گرفته می شود هم صبغه کارشناسی باید داشته شود و هم اجرایی شود. در زمینه اموال مازاد هم در سال‌های گذشته ببینید دولت چقدر توانست تامین کند اما این کار الان شروع شد. فرار مالیاتی در بودجه می‌آمد اما مودیان جدید در لایحه مطرح است بحثی گذاشتیم نه برای اینکه افزایش مالیات باشد، بلکه مودیان جدید در چند شهر در فلان حوزه اقتصادی به تعداد مودیان اضافه شدند.

طبق آمار بانک مرکزی و مرکز آمار دولت در کنترل تورم موفق شده است

رئیسی با بیان اینکه بنای دولت بر کنترل تورم است، گفت: در این سال‌های گذشته شاهد تورمی بی نظیر بودیم اما بنای ما کنترل تورم است نشانه‌هایی از بانک مرکزی و مرکز آمار می‌آید این است که دولت در کنترل تورم موفق شده است. 

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بودجه ۱۴۰۱ ناظر به افزایش درآمدهای مالیاتی بود که بیش از ۵۰درصد در بودحه درآمد مالیاتی پیش بینی شده است، اظهار کرد: برخی تصور می‌کنند افزایش مالیاتی از کارمند است چنین نیست. سازمان بازرسی و بخش های دیگر آماری درباره فرار مالیاتی دارند که متفاوت است اما همه بر این امر اتفاق نظر دارند که مبلغ بسیار سنگینی در فرار مالیاتی وجود دارد.

رئیس دولت سیزدهم ادامه داد: افرادی هستند که درآمدهای بسیار کلان و نجومی دارند بدون پرداخت مالیات؛ از یک طرف کارمند حقوق کارمند قبل از پرداخت به دلیل مالیات کسر می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در جامعه افرادی که درآمدی دارند باید حقوق دولت را پرداخت کنند و اگر حاضر نیستند پرداخت کنند، دولت باید در مقابل اقداماتی انجام دهد و یکی از این سازوکارها راه اندازی سامانه‌هایی است که درکشور فعال می‌کنیم تا نظام بانکی را به بنادر، گمرکات وبخش‌های مالیاتی متصل کند و وقتی اینها را به هم مرتبط کند طبیعتا رصد کردن کار سختی برای دستگاه های مسئول نیست. درصد بسیاری از کارها در این چند ماه پیش رفته است.

دنبال نظام هماهنگ و عادلانه پرداخت حقوق‌ها هستیم

رئیس جمهور با بیان اینکه در سال‌های اخیر به دلیل وضعیت و شرایط تورمی، حقوق و مزایا و مستمری کفاف زندگی بخشی از مردم را نمی کند، گفت: کارگران، کارمندان و بسیاری از اقشار در این سال ها دچار مشکل جدی شدند. این شرایط در سال های گذشته ایجاد شده و تا زمانی که ما دولت را تحویل گرفتیم، ادامه داشته است.

رئیسی افزود: در ماه‌های آخر دولت گذشته، اقداماتی برای حل مشکلات برخی از اقشار و متناسب سازی حقوق و درآمد آنها با وضعیت تورم انجام شد و آن را به صورت لایحه ای به مجلس ارائه کرد اما متاسفانه منابع مالی آن لایحه پیش‌بینی نشده بود.

وی با پرسیدن این پرسش که چرا دولت گذشته در ماه‌های پایانی، لایحه ترمیم حقوق برخی از اقشار را تقدیم مجلس کرد، گفت: مگر این اقشار در طول ۸ سال گذشته این مشکلات را نداشتند. مشکل معلمان یا بازنشستگان یا کارگران مربوط به امروز نیست و باید همان موقع بررسی می‌شد.

رئیس جمهور با تاکید بر این موضوع که حرف این اقشار درباره کافی نبودن درآمدشان حق است، تصریح کرد: یک راه حل این است که هر سازمانی، حل مشکل خود را دنبال کند که این روش، حل مشکل در نظام چانه زنی محسوب می شود اما ما ۸۰ میلیون نفر هستیم پس حل مشکل بقیه چه می‌شود.

رئیسی خاطرنشان کرد: لوایحی که به مجلس تقدیم شده مربوط به اقشاری از جامعه است اما مربوط به همه مردم نیست. مشکل اقشار هم باید حل شود اما ما باید فکر جمهور را بکنیم و همه مردم را ببینیم.

وی با بیان اینکه راه حل مشکل، عدالت در پرداخت حقوق هاست، افزود: از همان ابتدای دولت، بخشی را در سازمان امور استخدامی مامور کردیم تا ضمن کمک گرفت از دانشگاه‌ها، با سرعت و همزمان با نهایی شدن بودجه ۱۴۰۱، لایحه نظام هماهنگ پرداخت را برای ارائه به مجلس آماده کنند.

رئیس جمهور افزود: نظام هماهنگ پرداخت می‌خواهیم نه مثل نظام هماهنگ قبلی که ناهماهنگی آن بیشتر بود و  هر دستگاهی می رفت چانه زنی می کرد که خودش را از این نظام هماهنگ مستثنی کند. ما یک نظام هماهنگی عادلانه پرداخت برای کارکنان دولت باید داشته باشیم که کاملاً شفاف و جوابگو باشد.

رئیسی گفت: در این نظام هماهنگ پرداخت، باید بر اساس شاخص‌هایی، پرداخت ها انجام شود و اگر ما این نظام هماهنگ و عادلانه پرداخت را نداشته باشیم به نظام چانه زنی مبتلا می شویم. هیچ کدام از اقشار حرف نادرستی درباره مشکلاتشان نمی گویند اما ما نمی توانیم فقط مشکل یک قشر یا چند قشر را ببینم و باید برای کل مردم برنامه ریزی کنیم.

وی با بیان اینکه همه اقشار کشور و کارکنان دولت که واقعاً معیشت شان با مشکل مواجه است، بدانند که ما به مشکل این نظام ناهماهنگ و ناعادلانه پرداخت واقف هستیم، افزود: اصلاح نظام پرداخت از اولویت‌های دولت است و ما دنبال حل آن هستیم. 

رئیس جمهور تصریح کرد: جمعی را مامور حل مشکل ناهماهنگ بودن نظام پرداخت ها در دولت کرده ایم و کارشان در میانه راه است. ان‌شالله کارشان تکمیل شد به مجلس ارائه خواهد شد و در اختیار عموم قرار می‌گیرد تا مردم در جریان امور قرار گیرند. ما دنبال عدالت در پرداخت حقوق به همگان هستیم.

استانداران را مامور حل مشکل آلودگی هوا کرده‌ایم 

وی در خصوص اجرای قانون هوای پاک نیز گفت: مشکل آلودگی هوا مشکلی است که مردم به ویژه در تهران و شهرهای بزرگ دارند و ما استانداران را مامور کرده ایم که جلسات مستمری تشکیل دهند. یا در نوع تصمیم دستگاه‌های مسئول، اشکال وجود دارد یا اینکه سازوکارهای موجود ایراد دارد. اگر دستگاه ها با سازوکار موجود نمی توانند کار را پیش ببرند اعلام کنند که ما فکری برای بهبود سازوکار آنها بکنیم.

کنترل تورم در گرو مدیریت نقدینگی کشور است

رئیس‌جمهور در پاسخ به اینکه مردم رفع تورم را حس نمی کنند و مردم در مضیقه هستند برخی بسیارپولدار و برخی بسیار فقیر شده‌اند، گفت: بحث تورم به سیاست اقتصادی، پولی و مالی کشور توجه دارد. کنترل تورم در گرو مدیریت نقدینگی کشور است و اینکه کسری بودجه و رکود اقتصادی نداشته باشیم. 

وی با بیان اینکه در بودجه ۱۴۰۱ بسیاری از این موارد پیش بینی شده است، ادامه داد: هدف گرفتن رشد اقتصادی ۸درصدی هم برای این است تا شاهد رشد اقتصادی باشیم و استقراض از بانک مرکزی نداشته باشیم. در این دولت تلاش شد خلق نقدینگی مدیریت شود اجمالا کارهای بسیاری در این رابطه باید انجام شود و دولت آغاز کرد.

رئیسی با بیان اینکه تنظیم بودجه ۱۴۰۱ براساس رشد بوده است، اضافه کرد: با این تنظیم بودجه، هم تورم کنترل و هم فضای کسب و کار در جامعه فعال می‌شود. نشانه‌های رشد اقتصادی دارد پیدا می شود. باید کاری کنیم تا خلق پول نشود و به پایه پولی توجه شود. اگر این پایه پولی دارد بالا می رود بانک مرکزی سریع اقدام کند. 

وی افزود: نمی‌گویم همه اینها دربخش اقتصادی انجام می‌شود اما دولت حساس شده است. در دو جلسه ستاد اقتصادی غیر از جلسات کارشناسی کارشناسان این موارد بحث می‌شود تا این مسائل اجرایی شود.

ستاد تنظیم بازار موظف به کنترل قیمت‌ها هم است

رئیس‌جمهور در پاسخ به اینکه مردم چه زمانی اثر آن را در جامعه به طور ملموس حس می‌کنند، گفت: مساله کنترل قیمت‌ها بحث مهمی است که ستاد تنطیم بازار موظف کنترل قیمت‌ها هم است تا تورم ایجاد نشود و گرانی را به دنبال نداشته باشد. بحث دیگر این است قیمت‌ها در بازار کنترل شود که این انتظار به جای مردم است. دولت نه تنها در قیمت برخی کالاها مانند سیمان و فولاد موفق شد آن را کنترل کند بلکه قیمت آن را کاهش یافت. طبق معدل‌گیری انجام شده قیمت برخی کالاها چه در تهران و چه در شهرستان‌ها یا پایین آمده یا افزایش نیافته است.

وی افزود: دلیل اصلی افزایش برخی کالاها باید پیگیری شود که آیا بخاطر گرانی دلار است یا اینکه مواد اولیه وارداتی است و اگر هیچکدام نباشد و مواد اولیه در داخل کشور باشد دولت موظف به کنترل آن است. دستگاه‌های مسئول و استانداران را موظف به کنترل قیمت کردیم تا مردم رنج نبرند.

رئیس دولت سیزدهم درباره حذف ارز ترجیحی و دغدغه تبعات اقتصادی اجرای این بر زندگی مردم، بیان کرد: ارز ۴۲۰۰ تومانی از وقتی دولت کار را آغاز کرد مبلغی در قانون بودجه نبود یعنی ۸ میلیارد دلار بودجه برای ۱۴۰۰ پیش بینی شده بود که دولت قبل آن را هزینه کرد و برای این دولت مبلغی نماند تا ۴۲۰۰ تومانی را دنبال کند. از طرفی معتقد بودم شوک به جامعه نباید وارد کرد. 

وی افزود: غافلگیری را هم نمی‌پسندم و در قاموس من نیست بدون اطلاع رسانی به مردم آنها را غافلگیر کنم. از طرفی شوک به اقتصاد و بازار نباید وارد شود. این به لایحه‌ای تبدیل شد که به مجلس دادیم و اجمالا سعی کردیم در این مدت با سازوکارهایی، وضعیت را حفظ کنیم.

رئیسی با بیان اینکه ارز ۴۲۰۰ تومانی مشکلاتی جدی ایجاد کرد که دو سال قبل باید این مساله حل می‌شد، اظهار کرد: در مقطعی ارز ۴۲۰۰ تومانی ضرورت داشت که این کار را کردند اما باید حل می شد که این کار را نکردند و به این دولت افتاد. در ارز ۴۲۰۰ تومانی رانت و فساد است و زمینه های ارتباطات ناسالم هم وجود دارد این در سفره مردم قرار می‌گیرد.

جبران افزایش قیمت حاصل از حذف ارز ترجیحی بهتر است با کارت اعتباری باشد

رئیس‌جمهور با اشاره به سه نکته مهم در ارز ترجیحی  گفت: برای ما مهم است که برای حذف آن باید اجماع نسبی حداقل بین دولت و مجلس وجود داشته باشد، اقناع نخبگانی باید باشد و مردم قانع شوند واطلاع رسانی دقیق به آنان شود. سوم اینکه در چند کالا که قیمت افزایش می‌یابد به نوعی این افزایش قیمت برای مردم جبران شود. با مجلس داریم روی این موضوعات مذاکره می کنیم تا اجماع نسبی با مجلس به وجود بیاید بحث موافق و  مخالف و نظر کارشناسان مناسب است.

برای حذف ارز ترجیحی در اتاق‌های دربسته تصمیم نمی‌گیریم

وی درباره راهکار جایگزین حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: این پول به وارد کننده داده می شود  که اگر به آخر سقف یعنی مصرف کننده و مردم داده شود، اگر کالایی افزایش قیمت یافت به همان میزان به مردم پرداخت شود و جبران آن به صورت کارت اعتباری باشد بهتر است. فعلا در مورد نان و دارو برنامه‌ای برای حذف ارز ترجیحی نداریم و نسبت به کالاهای دیگر هم د رحال صحبت با مجلس هستیم. 

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: معتقدم صاحبنظران در این زمینه نظر دهند نمی‌خواهیم در اتاق دربسته تصمیم بگیریم و بعد ناگهان مردم متوجه شوند. اجماع نخبگانی اجماع بین مجلس و دولت و حصول توافق نسبی و آسیب ندیدن معیشت مردم بسیار مهم است. خط قرمز ما در این مساله معیشت مردم است.

همه اقدامات باید به ثبات در بازار و تصمیم‌گیری‌ها برسد

رئیسی اصلاحات اقتصادی را از ضرورت کشور دانست که سال‌های گذشته باید انجام می شد و در این باره گفت: همه اقدامات باید به ثباتی در بازار و ثبات در تصمیم گیری‌ها برسد و زندگی برای افراد قابل  پیش بینی باشد کسب وکارها را باید قابل پیش بینی کنیم چون اگر ندانیم تا دو هفته دیگر چه اتفاقی می‌افتد برای کشور ضرر دارد.

رئیس دولت سیزدهم در پاسخ به اینکه یکی از سه اولویت شما در زمان انتخابات، ساماندهی بازار بورس بود که امروز بورس بسیاری از سهامداران را متضرر کرده است، گفت: در یکی از بخش‌هایی که از دولت قبل بسیار متضرر شده‌ایم مساله بورس است که از همان آغاز کارم در دولت نگرانی مردم بود. عده‌ زیادی با تبلیغات انجام شده آمده‌اند تا سهامدار شوند یک سری سهامداران خرد هستند که اکثر سهامداران را تشکیل می‌دهند. 

وی افزود: از همان هفته اول در دولت اعلام کردم بورس نباید قلک تامین مالی دولت باشد . دوم اینکه صندوق‌های تثبیت و توسعه را در بورس، به نحوی به عنوان پشتیبانی سهامداران خرد قرار دهیم این کار را دنبال کردیم. انجام این کار طول کشید. 

دغدغه مردم دغدغه این خدمتگزار مردم است

رییسی ادامه داد: تیم اقتصادی دولت را به ریاست معاون اول مامور کردم به دنبال برون رفت از مشکلات بورس باشد. نشستی که بعد از نماز مغرب امشب برگزار شد، نشست تیم اقتصادی با موضوع بورس بود. 

رییس‌جمهور دغدغه مردم را دغدغه خود به عنوان خدمتگزار مردم دانست و تاکید کرد: به هیچ عنوان از دغدغه مردم عبور نمی کنیم تا زمانی احساس کنیم مردم به آرامش دست یافته‌اند و آرامش مردم هم با بخشنامه و دستور نیست بلکه با انجام کار اجرایی و میدانی است. این دغدغه مردم دغدغه دولت است. تیم اقتصادی به نتایجی ر سیدند که وزیر اقتصاد قرار شد تصمیمات و مصوبات این جلسات را به عنوان راهکارهای برون رفت مشکلات در بازار بورس برای تقویت بازار بورس به مردم اطلاع رسانی کنند.

رییس جمهوری درباره اهمیت نوسازی ناوگان شهری برای ارتقای هوای کلان شهرها گفت: شهرداری در این رابطه مسئولیت دارند ولی مردم هم باید در این رابطه با پرداخت عوارض به شهرداری ها کمک کنند. من هم به سازمان برنامه و بودجه تاکید کردم که یکی از اولویت هایش کمک به نوسازی ناوگان حمل و نقل شهری باشد.

رئیسی با بیان اینکه از زمان ریاست قوه قضائیه دغدغه هوای پاک را داشته است، خاطرنشان کرد: هوا، آب و مسکن مناسب از حقوق مردم است و حتماً باید دنبال شود.

وی از مسئولان همه دستگاه‌ها به ویژه استانداران خواست که برای ارتقای هوای پاک تلاش کنند و افزود: از مسئولان مربوط خواستم که ارزیابی های لازم را در خصوص این موضوع انجام دهند. از رده خارج کردن خودروهای فرسوده از مسائلی است که مورد تاکید است.

از انتقادها نسبت به دولت استقبال می‌کنیم

رئیس جمهور با بیان اینکه ما از انتقاد استقبال می کنیم، گفت: انتقاد برای دولت سازنده است. انتقاد رسانه‌ها، دانشگاهیان و مردم مورد استقبال دولت است اما برخی از اظهارنظرها گاهی با واقعیت انطباق ندارد.

رئیسی گفت: نمی خواهم از واژه بی انصافی برای برخی از انتقادها استفاده کنم اما گاهی نقاط قوت دولت به عنوان نقطه ضعف منعکس می‌شود.

وی، شایسته سالاری در دولت را یادآور شد و افزود: دولت بنا را بر شایسته سالاری گذاشته است. می توانید از وزیران، استانداران و دیگر مقامات دولت بپرسید که رفاقت آنها با رئیس جمهور از چه زمانی بوده است.

رئیس جمهور تصریح کرد: در موضوع انتصابات، حزبی و گروهی عمل نکردیم و خیلی از مقامات در همین دولت با هم آشنا شده اند. از کسانی که بحث وجود انتصابات فامیلی را مطرح می کردند خواستم که پنج نفر از افرادی که براساس فامیلی منصوب شده اند را نام ببرند.

رئیسی خواستار مقایسه انتصابات دوره ریاست جمهوری خود با روسای جمهوری سابق در سه دهه گذشته شد و افزود: مساله سخت و پیچیده ای نیست. وقتی از کسانی که این موضوعات را مطرح می کنند سئوال می کنیم می‌گویند که ما از رسانه ها شنیده ایم.

وی افزود: این حساسیت وجود دارد که انتصابات بر اساس شایستگی باشد نه بر اساس روابط فامیلی و غیره. اگر جایی هم کسی تذکر داده، پیگیری شده است. من حساسیت به انتصابات را خوب می‌دانم اما در این رابطه باید اطلاع رسانی هم درست و دقیق انجام شود.

هدف سفرهای استانی ارتباط با واقعیت زندگی مردم است

رئیس جمهور خطاب به منتقدان سفرهای استانی نیز گفت: آقایان بیایند لذت ارتباط با مردم را تجربه کنند. وقتی از کرملین به کرمان رفتم، زحمت نبود، از بودن با مردم جنوب کرمان لذت بردم.

رئیسی از مدیران دولت خواست با مردم باشند و به خواسته‌های مردم توجه کنند و افزود:  با مردم بودن و حرف دل آنها را شنیدن و ارتباط با مردم بسیار مهم است.

وی، سفرهای استانی را مانع از توجه به مسائل کلان کشور ندانست و گفت: ۶ روز سطح کلان ملی را دنبال می کنیم و یک روز را هم در میان مردم استان ها باشیم تا با واقعیت های زندگی مردم هم ارتباط داشته باشیم.

رئیس جمهوری با بیان اینکه معاون اول و وزیر کشور و دیگر مقامات هم قبل از وی در میان سیل زدگان حضور پیدا کرده بودند، گفت: وقتی می گوییم دولت ما دولت مردم است باید با خواست مردم در ارتباط باشد. این نقطه قوت دولت در سطح رسانه به عنوان یک نقطه ضعف مطرح شد.

رئیسی با اشاره به این موضوع که چندبار تیم اقتصادی دولت اطلاع‌رسانی به هنگامی در برخی موضوعات اقتصادی نداشت، افزود: برعکس آنچه برخی در رسانه ها مطرح کرده و تیم اقتصادی دولت را ناهماهنگ جلوه داده اند، تیم اقتصادی دولت هماهنگ است و گرچه ممکن است در موضوعاتی نظرات متفاوتی داشته باشند اما وقتی تصمیم گرفته شد همه هماهنگ هستند.

مبنای انتصابات در دولت، حزب و گرایش نیست

وی، انتقاد به کندی انتصابات دولت را قابل پذیرش عنوان کرد و افزود: در دولت هم تاکید کردم که حتماً باید انتصابات با سرعت بیشتری صورت بگیرد اما این موضوع شاید به این دلیل است که مدیران دولت نگاهشان این نیست که باید افراد دولت قبل حتما کنار گذاشته شوند. 

رئیس جمهور گفت: هر کس شایسته و کارآمد است باید به کار گرفته شود و هر کس هم بانی وضع موجود است نباید از آن استفاده شود. استفاده از اعضای یک حزب یا جریان و گرایش خاص مطرح نیست. در دولت ما کسانی هستند که از دولت قبل بوده اند و به خاطر کارآمدی در این دولت هم حضور دارند.

رئیسی با بیان اینکه بعضی از انتقادات، گاهی با واقعیت تفاوت دارد، خطاب به منتقدان گفت: حتما باید به شرایطی که دولت کارش را آغاز کرد توجه کنید و اگر از بخشی نام می برید ببینید که ما چگونه وارد میدان شویم. البته در گفتمان و منطق من نیست که صحبت از شرایط کنم و مردم را نگران کنم و ما آمده ایم که به مردم امید بدهیم.

پروتکل‌ها رعایت شود تا محدودیت‌ها برنگردند

وی با اشاره به کاهش فوتی های کرونا از ۷۰۰ نفر در ابتدای دولت به ۲۰ نفر در روزهای اخیر خاطرنشان کرد: امروز به لطف خدا و مشارکت مردم و اعتمادی که مردم به دولت داشتند شاهدیم که فوتی ها بسیار کاهش پیدا کرده که از این بابت واقعا شکرگزار خداوند تعالی هستیم. اخیرا در سفر به مسکو، متوجه وخامت اوضاع کرونا در این کشور شدم و کاهش فوتی‌ها در کشور موفقیت بزرگی برای مردم و دولت است.

رئیس جمهور از مردم خواست که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا جلوی فراگیر شدن اومیکرون در کشور گرفته شود و افزود: شکرگزاری وضعیت خوب کشور در حوزه مبارزه با کرونا این است که پروتکل ها را رعایت کنیم.

روزنه‌های امید بسیار زیاد است؛ و آینده بسیار روشن

رئیسی با یادآوری بازگشایی مدارس، دانشگاه ها و کسب‌ وکارها تاکید کرد: اگر مردم پروتکل ها را رعایت نکنند ممکن است مجبور به اعمال محدودیت‌ها شویم زیرا جان مردم بسیار اهمیت دارد.

وی گفت: روزنه‌های امید بسیار است و هر جا که نگاه می‌کنم گشایش های جدی وجود دارد و آینده را بسیار روشن می‌بینم. 

رئیس جمهور درباره مسابقه فوتبال پیش رو بین تیم ایران و عراق نیز گفت: امیدواریم که ورزشکاران ما در بازی پیش رو پیروز شوند و به خانم های جوان ورزشکار هم برای درخشش در میادین ورزشی بین المللی تبریک می‌گویم. همین که رعایت شئون و حجاب را کردند و توانستند در میدان های ورزشی بین المللی بسیار خوب ظاهر شدند جای تبریک دارد.

رئیسی گفت: دولت همچنان با قوت به تلاش برای حل مشکلات معیشتی مردم ادامه خواهد داد. هیچ مانعی را پیش روی خود به رسمیت نمی‌شناسیم و این همان حرکت جهادی است که حاج قاسم سلیمانی در عرصه دفاع داشت و ما هم سعی داریم که این راه را ادامه دهیم و مشکلات مردم را حل کنیم.

ارسال نظر