خط بطلان مذاکره کنندگان وین بر ادعای صهیونیست‌ها

پس از آنگه نخست وزیر رژیم صهونیستی روز گذشته ضمن اذعان به شکل گیری توافق وین در آینده نزدیک، از سر استیصال تقلا کرد تا اعتبار آن را زیر سوال ببرد، دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات به صراحت بر ادعاهای نفتالی بنت خط بطلان کشیدند.

به گزارش عاشورانیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، نفتالی بنت که این روزها سخت نگران نزدیک شدن مذاکرات ایران و گروه ۱+۴ به توافق نهایی است، روز گذشته گفته بود احتمالا مذاکرات وین به زودی به حصول توافق منجر خواهد شد اما این توافق، ضعیف تر از توافق سال ۲۰۱۵ خواهد بود.

ساعاتی بعد از ادعاهای بنت، میخائیل اولیانوف رئیس هیات مذاکره کننده روسیه در روند مذاکرات وین در توئیتی تصریح کرد: برخی افراد پیش از حصول توافق نهایی، ادعا می کنند که این توافق ضعیف تر از توافق ۲۰۱۵ خواهد بود. این حقیقت ندارد.

اولیانوف تاکید کرد: چنین تحلیلی درست نیست. توافق هسته ای جدید مثل همان توافق اصلی (برجام) خواهد بود و قطعا ضعیف از توافق سال ۲۰۱۵ نیست.

قریب به اتفاق هیات‌ها اذعان دارند که مذاکرات به مرحله نهایی رسیده و توافق نهایی در دسترس است. گفت‌وگوها اینک در شرایطی قرار دارد که موفقیت یا شکست آن صرفا به تصمیمات سیاسی طرف‌های غربی بستگی دارد. اگر طرف‌های غربی تصمیمات لازمی را که به آن آگاه هستند، اتخاذ نمایند، می‌توان چند موضوع باقی‌مانده را حل کرده و ظرف چند روز به توافق نهایی دست یافت.

هیأت ایرانی بر اساس اصول و دستورالعمل‌ها پیشنهادات و خواسته‌های روشن خود در موضوعات باقی‌مانده را روی میز قرار داده است و اکنون توپ کاملا در زمین طرف‌های غربی است.

علی باقری مذاکره کننده ارشد ایران هفته پیش با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: بعد از هفته‌ها مذاکرات فشرده، بیش از هر زمان به توافق نزدیک شده‌ایم اما تا وقتی درباره همه‌چیز توافق نشده باشد، درباره هیچ چیز توافق نشده است.

وی با بیان اینکه «واقع‌بینی، خودداری از زیاده‌خواهی و توجه به تجربه ۴ سال گذشته لازمه تحقق این هدف است» افزود: زمان تصمیم‌گیری طرف‌های مذاکراتی ما فرا رسیده است.

ارسال نظر