چهارمین روز جنگ در اوکراین/ هیات روسیه برای مذاکره با اوکراین وارد بلاروس شد

همزمان با چهارمین روز جنگ در اوکراین، دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین روز یکشنبه اعلام کرد که هیاتی از روسیه متشکل از مقاماتی از وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و دفتر رئیس جمهوری این کشور برای مذاکره با اوکراین، وارد بلاورس شد.

به گزارش عاشورانیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، دیپلمات‌ها می گویند؛ این نشست به درخواست آمریکا و آلبانی برگزار خواهد شد تا در پی وتوی قطعنامه پیشنهادی قبلی این دو کشور از سوی روسیه، بحران اوکراین و محکومیت اقدام نظامی مسکو را در مجمع عمومی سازمان ملل پیگیری کنند.

نشست روز یکشنبه شورای امنیت، چهارمین نشست اضطراری این شورا در طول هفت روز اخیر خواهد بود که برای رأی‌گیری درباره پیش نویس قطعنامه‌ای است که درخواست نشست ویژه و فوری در مجمع عمومی سازمان ملل را در خصوص بحران اوکراین دارد.

زلنسکی: در ورشو، باکو یا استانبول با روسیه مذاکره می‌کنیم

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین امروز با پیشنهاد روسیه در مورد برگزاری گفت و گوهای دوجانبه در مینسک(پایتخت بلاروس) مخالفت کرد و پایتخت های لهستان، مجارستان، اسلواکی، ترکیه و یا جمهوری آذربایجان را برای برگزاری چنین نشستی پیشنهاد کرد.

پس از آرژانتین و پرو، معترضان کلمبیایی نیز در مقابل سفارت روسیه تجمع کردند

حدود ۵۰ نفر از معترضان اوکراینی و کلمبیایی با تجمع در مقابل سفارت روسیه در بوگوتا پایتخت کلمبیا، حمله مسکو به کی‌یف را محکوم کردند.

خبرگزاری افه می نویسد تظاهرکنندگان با تجمع مقابل ورودی مقر سفارت روسیه در منطقه‌ای در شمال بوگوتا، پرچم بزرگ اوکراین را در دست داشتند و پلاکارد نوشته‌هایی با عبارت‌های "جنگ در اوکراین را متوقف کنید" یا "ما کلمبیایی‌ها جنگ علیه اوکراین را نمی‌خواهیم" حمل می‌کردند.

پوتین از عملیات نظامی روسیه در اوکراین تمجید کرد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه، از نیروهای شرکت کننده در عملیات نظامی روسیه در اوکراین برای حمایت از ساکنان منطقه دونباس تمجید کرد و این عملیات را موفق خواند.

پوتین روز یکشنبه در پیامی به نیروهای ویژه روسیه به مناسبت روز این نیروها در روسیه، با تبریک این روز خاطرنشان کرد که نیروهای این کشور در عملیات نظامی در اوکراین برای حمایت از ساکنان منطقه دونباس قهرمانانه شرکت می کنند.

ادعای کی‌یف درباره تهدید نظامی روسیه علیه نیروگاه هسته ای اوکراین

وزارت امور داخلی اوکراین مدعی شد که حضور ارتش روسیه در نزدیکی تاسیسات هسته ای «زاپوروژه» که در شهری واقع در منطقه ای به همین نام واقع شده، افزایش یافته است.

تارنمای هیل نوشت: بر اساس گزارش این وزارتخانه، نیروهای روسیه یکی از مرگبارترین سلاح های ارتش یعنی پرتابگر موشکی موسوم به «گراد» را در این نیروگاه هسته ای هدف قرار داده اند.

اوکراین ارتش سایبری برای مقابله با روسیه تشکیل می‌دهد

معاون نخست‌وزیر اوکراین اعلام کرد که این کشور برای مقابله با اقدامات سایبری روسیه، "ارتش سایبری" تشکیل می‌دهد.

خبرگزاری رویترز نوشت این موضوع را میخائیلو فدوروف معاون نخست وزیر اوکراین در حالی مطرح کرده است که پیش از این گزارش های منتشر شده مبنی بر اینکه روسیه از هکرهای وابسته به خود خواسته به حفاظت از تاسیسات زیربنایی این کشور کمک کنند و ماموریت های جاسوسی سایبری علیه نیروهای روسیه انجام دهند.

هیات روسی برای مذاکره با اوکراین، وارد مینسک شد

دیمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری دقایقی قبل از ورود هیات روس به مینسک پایتخت بلاروس برای مذاکره با اوکراین خبر داد. پسکوف گفت که هیات روسی برای مذاکره در شهر "گومل" بلاروس آماده می شود.

ولودیمیر زلنکی، رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید که حاضر نیست در شهر مینسک، پایتخت بلاروس با روس‌ها مذاکره کند چرا که روسیه از بلاروس علیه اوکراین اقدام کرده است.
وی مدعی شده که برای مذاکره در جایی که علیه اوکراین خصومت نشان نداده باشد، آماده است.

روسیه: بیش از ۴۷۰ سرباز اوکراینی در شهر خارکیف تسلیم شدند

همزمان با چهارمین روز جنگ در اوکراین، سخنگوی وزارت دفاع روسیه دقایقی پیش از تسلیم شدن بیش از۴۷۰ سرباز اوکراینی در شهر خارکیف خبر داد.

ایگور کوناشنکوف سخنگوی وزارت دفاع روسیه در نشست خبری روز یکشنبه همچنین اعلام کرد ۹۷۵ مرکزنظامی اوکراین نابود شده است. این مقام دفاعی روسیه گفت: مجددا تاسیسات نظامی اوکراین را با موشک از کشتی و هواپیما هدف حمله قرار دادیم.

ثروتمندترین مرد جهان به پشتیبانی از اوکراین درآمد

ایلان ماسک، بنیانگذار اسپیس ایکس اعلام کرد سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک را در اختیار اوکراینی ها قرار می دهد.

پولیتیکو نوشت ایلان ماسک، در توئیتی اعلام کرد: «سرویس استارلینک اکنون در اوکراین فعال است.» این میلیاردر گفت شبکه اینترنتی تجاری خود را در اوکراین فعال کرده است.  

گلوله باران مناطق دونباس/انفجار انبار بزرگ نفت در لوگانسک

گلوله باران شهرهای منطقه دونباس توسط ارتش اوکراین ادامه دارد. یک انبار بزرگ نفت در جمهوری خلق لوگانسک با پرتاب موشک ارتش اوکراین منفجر شد و ملی گرایان مسلح اوکراین پنج سرباز این کشور را تیرباران کردند.

شبکه تلویزیونی روسیه۲۴ روز یکشنبه در گزارشی از وضعیت مناطق جمهوریهای خلق دونتسک و لوگانسک، به نقل از خبرنگاران خود در این منطقه اعلام کرد: در ۲۴ ساعت اخیر مناطق مختلف جمهوریهای دونتسک و لوگانسک همچنان هدف گلوله باران نیروهای اوکراینی قرار داشتند. 

رویترز: نیروهای روس وارد شهر خارکیف شدند

همزمان با چهارمین روز جنگ در اوکراین، خبرگزاری رویترز گزارش دقایقی پیش داد: بنابر اعلام مقامات وزارت کشور اوکراین، نیروهای روسیه وارد شهر خارکیف در شمال اوکراین شده اند.

رویترز همچنین از انتشار تصاویری از در آتش سوختن خودروی نظامی روسی در شهر خارکیف خبر داد که توسط وزارت کشور اوکراین منتشر شده است.

به گزارش عاشورانیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، به دنبال حمله بامداد روز پنجشنبه (پنجم اسفند) نیروهای روسیه به اوکراین، این جنگ اکنون وارد سومین روز خود شده و همزمان با ادامه آتش جنگ، سیل واکنش های جهانی به این رویداد همچنان ادامه دارد و فشارهای دیپلماتیک و تهدیدها و تحریم‌های بین المللی علیه روسیه درحال افزایش است.

در نخستین ساعات صبح روز پنجشنبه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه "عملیات نظامی ویژه" علیه اوکراین را رسماً اعلام کرد.

روسیه اعلام کرده است عملیات این کشور در اوکراین به منزله شروع جنگ نیست بلکه اقدامی برای جلوگیری از یک جنگ در سطح جهانی است.

اما بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای اروپایی و آمریکا بلافاصله این اقدام روسیه را به عنوان جنگی علیه اوکراین، محکوم و فشارهای مضاعف دیپلماتیک و اقتصادی خود بر روسیه را آغاز کردند. 

اخبار لحظه به لحظه از مهم‌ترین تحولات "چهارمین روز جنگ در اوکراین" را در این گزارش خبری دنبال کنید.

غرب بر سر قطع دسترسی روسیه به سوئیفت توافق کرد

کمیسیون اروپا بامداد یکشنبه پس از کشمکش های فراوان اعلام کرد؛ متحدان غربی توافق کردند که برخی بانک های روسیه را از سیستم سوئیفت خارج کنند.

در همین حال، کاخ سفید نیز شامگاه شنبه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد که در هماهنگی با کمیسیون اروپا و کشورهای فرانسه، آلمان، ایتالیا، انگلیس و کانادا، از اخراج  "برخی بانک‌های روسیه" از شبکه مالی سوئیفت حمایت می کند.

در این بیانیه آمده است که آمریکا و کمیسیون اروپا متعهد به تلاش برای تبدیل جنگ اوکراین به یک شکست راهبردی برای روسیه هستند.

 

سازمان ملل: ۶۴ غیر نظامی در اوکراین کشته شدند

سازمان ملل متحد دست کم کشته شدن ۶۴ غیرنظامی به همراه ۲۴۰ زخمی از شهروندان اوکراین را در درگیری‌های اخیر این کشور تأیید کرد.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل، آمار دفتر حقوق بشر سازمان ملل متحد که روش‌های دقیق و راستی‌آزمایی در مورد تلفات ناشی از درگیری دارد را بازنشر می کند.

این بخش از سازمان ملل همچنین اعلام کرده که آسیب به زیرساخت های غیرنظامی، صدها هزار نفر را از دسترسی به برق یا آب محروم کرده و نقشه ای از "اوضاع بشردوستانه" در این کشور - بیشتر در شمال، شرق و جنوب اوکراین- تهیه کرده است.

ترامپ: اگر رییس جمهوری بودم هیچ‌گاه فاجعه اوکراین رخ نمی‌داد

دونالد ترامپ رییس جمهوری سابق آمریکا مدعی شد که اگر وی اکنون سمت ریاست جمهوری ایالات متحده را بر عهده داشت، هیچ‌گاه فاجعه هولناک در اوکراین رخ نمی‌داد.

وی گفت که ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه از «ضعیف بودن» جو بایدن رئیس جمهوری دموکرات برای حمله به اوکراین استفاده کرد.

پاپ با زلنسکی تلفنی گفت وگو کرد

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان در بحبوحه عملیات نظامی روسیه در اوکراین با ولودیمیر زلنسکی رییس جمهوری این کشور تلفنی گفت وگو کرد.

سفارت اوکراین در واتیکان در صفحه رسمی توئیتر خود ضمن اعلام برقراری تماس تلفنی پاپ با زلنسکی در روز شنبه، افزود که پاپ برای حادثه مصیبت بار در اوکراین عمیقاً ابراز تأسف کرد.

قدردانی زلنسکی از اروپا و آمریکا برای قطع دسترسی برخی بانک‌های روسیه به سوئیفت

ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین در پیامی ویدئویی از تصمیم کمیسیون اروپا و آمریکا برای قطع دسترسی برخی بانک های روسیه به سوئیفت قدردادنی کرد.

به گزارش عاشورانیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، وی در این پیام ویدئویی که برخی رسانه‌ها آن را منتشر کردند، گفت: این اقدام، میلیاردها دلار ضرر مالی به روسیه تحمیل خواهد کرد.

سی‌ان ‌ان: حمله روسیه با مقاومت سخت اوکراین مواجه شده است

شبکه خبری سی ان ان به نقل از مقامات آگاه آمریکایی گزارش داد: حمله روسیه با مقاومت سخت تر از انتظار از سوی ارتش اوکراین مواجه شده و مشکلات در تامین نیروها نیز بر حمله مسکو تاثیر گذاشته است.

 شبکه خبری تلویزیونی سی ان ان آمریکا شنبه شب به وقت محلی در گزارشی افزود در میدان نبرد، روسیه بیش از حد انتظار متحمل تلفات سنگین‌ در نیروها، تجهیزات زرهی و هواپیما می‌شود.

شیخ الازهر: روسیه و اوکراین به صدای عقل گوش فرا دهند

احمد الطیب شیخ الازهر شنبه شب در واکنش به حمله نظامی روسیه به اوکراین، از دو کشور خواست به صدای عقل گوش فرا دهند.

الطیب در بیانیه‌ای که به زبان عربی و انگلیسی منتشر شد، تأکید کرد که کشمکش‌ها تنها با گفت وگو حل می شود و جنگ‌ها فقط ویرانی بیشتری به بار خواهند آورد.

وزیر خارجه آمریکا: متحد با اوکراین می‌ایستیم

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا همزمان با چهارمین روز جنگ در اوکراین اعلام کرد متحد با اوکراین می‌ایستیم.

وزیر خارجه آمریکا به مناسبت سالگرد الحاق کریمه به روسیه اعلام کرد که کریمه مثال اولیه از بی توجهی روسیه به حاکمیت و تمامیت اوکراین است.

دبیرکل سازمان ملل سفر خود به ژنو را به دلیل جنگ در اوکراین لغو کرد

 آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد به دلیل جنگ در اوکراین سفر خود به ژنو را لغو کرد.

استفان دوجاریک سخنگوی سازمان ملل روز شنبه به وقت محلی در بیانیه ای اعلام کرد که سفر دبیرکل سازمان ملل به ژنو به دلیل وخامت اوضاع در اوکراین لغو شده است.

حماس در واکنش به جنگ روسیه و اوکراین: دوران تک‌قطبی بودن جهان رو به پایان است

عضو ارشد جنبش حماس شنبه شب در واکنش به حمله نظامی روسیه به اوکراین می گوید که این جنگ نشان داد که دوران توهم رهبری آمریکا و تک‌قطبی بودن جهان رو به پایان است.

 ابومرزوق در صفحه خود در توئیتر به ناتوانی آمریکا برای تصمیم گیری در مورد جنگ برای رویارویی با روسیه اشاره کرد و نوشت: کسی که تصمیم برای جنگ نمی‌گیرد، دیگر تصمیم گیر سیاست بین‌الملل نخواهد بود.

اتحادیه اروپا ارسال کمک نظامی به اوکراین را تسهیل می کند

شارل میشل رییس شورای اروپا اعلام کرد که ارسال کمک نظامی از اتحادیه اروپا به اوکراین تسهیل خواهد شد.

میشل در صفحه رسمی توئیتر خود ضمن تاکید بر حمایت از اوکراین و حفظ نظام دموکراتیک در این کشور، نوشت که ارسال کمک نظامی از اتحادیه اروپا به اوکراین تسهیل خواهد شد.

اعلام مواضع رییس شورای اروپا در حالی است که جوسپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پیش از این از برگزاری یک نشست مجازی با حضور وزیران خارجه اتحادیه اروپا در روز یکشنبه خبر داد. بورل، نشست مجازی عصر یکشنبه را برای اقدامات بیشتر به منظور حمایت از اوکراین و علیه تهاجم روسیه عنوان کرد.  

وی گفت که بسته ای از کمک های اضطراری را برای نیروهای مسلح اوکراین پیشنهاد خواهد کرد تا از آنها در نبرد قهرمانانه شان حمایت شود.

پنتاگون استفاده از پهپاد برای کمک به ارتش اوکراین را تکذیب کرد

پنتاگون اظهارات روسیه مبنی بر استفاده احتمالی از پهپادهای آمریکایی برای کمک به نیروی دریایی اوکراین در هدف قرار دادن کشتی های روسی را تکذیب کرد.

به گزارش سی ان ان، سرلشکر ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز شنبه گفت: در شامگاه ۲۵ فوریه، هنگام تخلیه ۸۲ نظامی اوکراینی در جزیره زمئینی (مار) که داوطلبانه تسلیم شده بودند، ۱۶ قایق نیروی دریایی اوکراین با استفاده از "تاکتیک ازدحام" سعی کردند به کشتی های ناوگان دریای سیاه روسیه حمله کنند. در جریان حمله قایق‌های اوکراینی در منطقه، پهپادهای راهبردی آمریکا از جمله آر کیو-۴ گلوبال هاک و ام کی-۹ ریپر، مشغول پرواز بودند.

گفت وگوی لوکاشنکو و مکرون درباره اوکراین/ رد احتمال استقرار سلاح اتمی در بلاروس

الکساندر لوکاشنکو رئیس جمهوری بلاروس روز شنبه با امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه تلفنی درباره اوضاع اوکراین و تکذیب احتمال استقرار سلاح اتمی در بلاروس گفت وگو کرد.

رئیس جمهوری بلاروس همچنین در مورد موضع کشورش در وضعیت اوکراین و موضوع دخالت بلاروس در این مساله باتوجه به عملیات نظامی روسیه در اوکراین توضیح داد.

وی روز شنبه اعلام کرد که کشورش آماده فراهم کردن زمینه مذاکرات بین مسکو و کی‌یف برای به پایان رساندن بحران اوکراین است.

تلاش علی‌اف برای میانجی‌گری میان پوتین و زلنسکی

رسانه‌های روسیه از گفت وگوهای تلفنی الهام علی‌اف رئیس جمهوری آذربایجان با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه و ولودیمیر زلنسکی رئیس جمهوری اوکراین خبر دادند که حاکی از تلاش علی‌اف برای میانجی‌گری بین مسکو و کی‌یف است

دفتر مطبوعاتی کاخ کرملین عصر شنبه در بیانیه ای اعلام کرد: پوتین و علی اف درخصوص سیر اوضاع در اوکراین باتوجه به اجرای عملیات نظامی روسیه در این کشور گفت وگو کردند.

در ادامه بیانیه به گفت وگوی رؤسای جمهوری روسیه و آذربایجان در مورد برخی مسائل منطقه ای نیز اشاره شد.       

به گزارش ریانووستی، زلنسکی نیز در فیلمی که عصر شنبه در فضای مجازی منتشر شد به گفت وگوی تلفنی خود با الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان اشاره کرد.  

به گفته زلنسکی، علی اف با وی درخصوص صادرات فرآورده های نفتی به اوکراین با توجه به کمبود شدید نفت در کشورش گفت وگو کرد و در این مورد قول مساعد داد. 

اوکراین مدعی کشته و زخمی شدن ۳ هزار و ۵۰۰ سرباز روسیه شد

الکسی آرستویچ مشاور رییس جمهوری اوکراین مدعی شد که تا کنون سه هزار و ۵۰۰ سرباز روسیه در درگیری نظامی بین مسکو و کی یف کشته و زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آرستویچ مشاور ولودیمیر زلنسکی رییس جمهوری اوکراین روز شنبه گفت که پیشروی در حمله روسیه به کی یف وجود ندارد و اینکه حدود ۳ هزار و ۵۰۰ سرباز روس تا کنون کشته یا زخمی شدند.

 

ارسال نظر