تلاش برای حل مشکلات تقنینی مؤسسات قرآنی در ۱۴۰۱

انجم‌شعاع گفت: برگزاری بیشترین دوره آموزشی برای ارتقای توانمندی مدیران، معرفی یک مؤسسه تراز در هر شهر و تلاش برای حل مشکلات تقنینی از مهمترین برنامه‌های سال ۱۴۰۱ اتحادیه کشوری خواهد بود.

به گزارش عاشورا نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، محمد انجم‌شعاع، مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت، در فایلی تصویری ضمن تبریک نوروزی به مدیران مؤسسات و خانه‌های قرآن شهری و روستایی، گزارشی را از مهمترین فعالیت‌های اتحادیه در سالی که گذشت و نیز مهمترین برنامه آن در سال ۱۴۰۱ ارائه کرد.

انجم‌شعاع اظهار داشت: به لطف خداوند تلاش‌هایمان در بهمن و اسفند ۱۴۰۰ نتیجه داد. مهمترین آن حل مشکل بیمه سی هزار معلم قرآن بود که تفاهم‌نامه‌اش در اسفندماه امضا شد و روند بیمه شدن برخی از افراد از چند روز گذشته آغاز شده است و پیش‌بینی می‌شود که با پشتکار مؤسسات، در شش ماه اول سی هزار معلم قرآن بیمه شوند. از دیگر دستاوردها، افزودن شغل آنلاین معلمی قرآن در جرگه مشاغل خانگی است که به تبع آن بهره‌مندی معلمان علاوه بر بیمه در موضوع استفاده از تسهیلات این بخش نیز فراهم می‌شود.

وی افزود: با اهتمام اتحادیه‌های استانی در سال ۱۴۰۰، هزار و ۲۰۰ نفر از واجدان شرایط، که ۱۰ جز قرآن را حفظ بودند، در دوره‌های تربیت مربی حفظ شرکت کردند که عمده آنها در آینده‌ای نزدیک در مؤسسات قرآنی به فعالیت مشغول می‌شوند. همچنین حمایت از تولیدات و آثار مؤسسات در فضای مجازی در اسفندماه ۱۴۰۰ آغاز شد و در بهار ۱۴۰۱ ادامه خواهد داشت. همچنین بخشی از تولیدات در حوزه‌های مختلف مورد حمایت قرار می‌گیرد.

مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت گفت: نخستین مجمع اتحادیه کشوری علی‌رغم مشکلات، با اعمال شیوه‌نامه‌های بهداشتی در دی‌ماه سال گذشته برگزار شد. مهمترین نتیجه آن روشن شدن انتظارات اعضای مجمع عمومی از هیئت‌مدیره بود. علاوه بر این سند پیشنهادی تدوین شد که باید اعضای مجمع تصویب کنند. البته تصویب اولیه آن انجام شده است و پس از تصویب در هیئت مدیره و کمیته‌های مرتبط، رونمایی می‌شود.

انجم شعاع بیان کرد: همچنین آخرین جلسه هیئت‌مدیره اتحادیه کشوری ۲۴ اسفند ۱۴۰۰ با حضور علیرضا معاف، معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، برگزار و از اطلس قرآنی رونمایی شد که در آن تمام مؤسسات قرآنی ثبت‌شده جانمایی شده‌اند و به سهولت قابل جست‌وجو هستند. در گام بعدی شعب مؤسسات و خانه‌های قرآن در سال ۱۴۰۱ اضافه می‌شوند. با توجه به نشست‌ها و تصویب برنامه‌های سال آینده هیئت‌مدیره، در سال ۱۴۰۱ باید زیرساخت‌های IT را به مرحله اجرا برسانیم. کلیات این طرح در کمیته تخصیص و هیئت‌مدیره تصویب شده است و تا در پایان نیمه اول سال آینده شاهد افتتاح سامانه جامع باشیم.

وی ادامه داد: سال آینده بیشترین آموزش را برای ارتقای توانمندی، تخصص و مدیریت سه هزار و ۳۱ مؤسسه قرآنی خواهیم داشت. علاوه بر آن، طبق مصوبه مجمع عمومی اتحادیه کشوری، موظف به کیفی‌سازی مؤسسات هستیم و مؤسسات تراز را تعریف می‌کنیم تا در شهرهای بزرگ در هر شهر یک مؤسسه تراز را روزآمد کنیم و آنها را به سایر مؤسسات برای ارتقا و کیفیت بیشتر فعالیت‌هایشان معرفی کنیم. همچنین در سال ۱۴۰۱ به منظور حل مشکلات تقنینی و مقرراتی، که موانع فعلی ما برای کار مؤسسات و فعالان قرآنی هستند، تلاش خواهیم کرد.

مدیرعامل اتحادیه کشوری مؤسسات و تشکل‌های قرآن و عترت خاطرنشان کرد: در سال جدید نیز اولین واگذاری برنامه‌های اجرایی سند قرآن و فضای مجازی انجام می‌شود. پیشنهاد ۱۰ برنامه اتحادیه کشوری به تجمیع پنج برنامه تبدیل شده و تقریباً یک میلیارد اعتبار برای آن تعیین و نیز در کمیته تخصیص تصویب شد. همچنین در سال آینده وارد فضای مجازی و تحقق اقدامات ملی این سند می‌شویم.

ارسال نظر