سفیر اوکراین درباره پیامدهای شکست کشورش برای غرب هشدار داد

سفیر اوکراین در لندن با بیان اینکه نباید با روسیه مماشات کرد، مدعی شد که مسکو پس از شکست کشورش به سمت غرب پیشروی می‌کند.

به گزارش عاشورا نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، «وادیم پریستایکو» این مطلب را در جمع مخالفان جنگ مطرح کرد که پس از راهپیمایی در خیابان‌های لندن در میدان مشهور ترافالگار تجمع کرده بودند. آنها شعار «ما در کنار اوکراین ایستاده‌ایم» سر می‌دادند و پلاکاردهایی را حمل می‌کردند که روی برخی از آن‌ها نوشته بود «جنگ پوتین را متوقف کنید» و «منطقه پرواز ممنوع اعلام کنید»

سفیر اوکراین شرایط کشورش را انتخاب بین پیروزی در جنگ یا مردن توصیف کرد و افزود: "اشتباه نکنید، کار روسیه با اوکراین تمام شود، به سمت غرب پیش‌روی خواهد کرد." وی با بیان این ادعا که با روسیه نباید مماشات و بحث کرد خاطر نشان ساخت که باید جلوی پیشروی مسکو را گرفت.

به گزارش ایرنا، ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز ۲۱ فوریه گذشته (دوم اسفندماه ۱۴۰۰) با انتقاد از بی‌توجهی غرب به نگرانی‌های امنیتی مسکو، استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را در منطقه دونباس به رسمیت شناخت.

پوتین سه روز پس از آن، پنجشنبه ۵ اسفند نیز عملیاتی نظامی که آن را "عملیات ویژه" خواند، علیه اوکراین آغاز کرد و به این ترتیب روابط پرتنش مسکو- کی‌یف به رویارویی نظامی تغییر وضعیت داد. درگیری ها در اوکراین و نیز واکنش ها به اقدام روسیه همچنان ادامه دارد.

بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس پیشتر هشدار داده بود که پوتین باید در جنگ اوکراین شکست بخورد چرا که اگر پیروز شود در مرزهای این کشور متوقف نمی شود و به پیشروی خود ادامه خواهد داد. 

وی شنبه گذشته با ایراد سخنانی در نشست حزب حاکم محافظه‌کار که در شهر بلک‌پول برگزار شد اظهار داشت که اگر روسیه در جنگ اوکراین پیروز شود، به پیشروی خود ادامه داده و این مساله می تواند عواقبی برای گرجستان و مولداوی به همراه داشته باشد.

نخست وزیر انگلیس افزود: این به معنای آغاز عصر جدیدی از ارعاب در سراسر اروپای شرقی، از بالتیک تا دریای سیاه خواهد بود و چراغ سبز به گسترش نظام خودکامه بشمار می‌رود. جانسون برهمین اساس مدعی شد که اکنون لحظه انتخاب بین آزادی و ظلم است.

این درحالیست که رهبران جهان نیز اواخر هفته گذشته در چارچوب اجلاس ناتو، گروه ۷ و شورای اروپا در بروکسل گردهم آمده تا در خصوص موضوع اوکراین بحث کنند. گروه هفت و ناتو با صدور بیانیه هایی تاکید کردند که از هیچ تلاشی برای حمایت از اوکراین دریغ نخواهند کرد.

ارسال نظر