مراسم بزرگداشت آیت‌الله ری شهری در حرم مطهر رضوی برگزار شد

به مناسبت رحلت عالم فرزانه و تولیت فقید آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) آیت‌الله محمد محمدی ری شهری مراسم بزرگداشتی در بارگاه نورانی حضرت ثامن الحجج (ع) برگزار شد.

به گزارش عاشورا نیوز به نقل از خبرگزاری مهر، به مناسبت رحلت عالم فرزانه و تولیت فقید آستان حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)؛ آیت‌الله محمد محمدی ری شهری مراسم بزرگداشتی در بارگاه نورانی حضرت ثامن الحجج (ع) برگزار شد.

حجت‌الاسلام سید علی قاضی عسگر تولیت جدید آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) و رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی در این مراسم که عصر امروز از سوی آیت الله سیداحمد علم‌الهدی؛ نماینده ولی فقیه در استان خراسان رضوی و امام جمعه مشهد و حجت الاسلام احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی در ایوان مقصوره مسجد گوهرشاد حرم مطهر رضوی برگزار شد، عنوان کرد: اسلام برای عالمان و دانشمندان جایگاه بلند و رفیعی قائل است.

وی ابراز کرد: در روایات و احادیث ائمه اطهار (ع) مضامین بلندی پیرامون نقش تأثیرگذار عالمان و دانشمندان در جامعه بیان شده است، زیرا علما افراد مورد اعتمادی هستند که پیامبران بوسیله آنان فرهنگ دین را در جامعه توسعه می‌دهند و منتشر می‌کنند.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) تصریح کرد: رسول اکرم (ص) در حدیثی می‌فرمایند: «عالمان وارثان علوم پیامبران هستند»؛ علما در طول زمان فرهنگ، قرآن و عترت را برای مردم بیان می‌کنند و در پی توسعه دین هستند.

حجت‌الاسلام قاضی عسگر به نقش علما در جامعه اشاره کرد و گفت: علما نقش روشنگری، آگاهی‌بخشی و مقابله با ظلم و ستم را در جامعه ایفا می‌کنند، عالمان و دانشمندان پرده‌های جهل را کنار می‌زنند و مردم را به سوی نور سوق می‌دهند.

وی به شخصیت عالم مجاهد آیت الله ری شهری اشاره کرد و گفت: در پیامی که رهبر معظم انقلاب پس از رحلت این عالم بزرگ صادر کردند، فرمودند: غم از دست دادن این عالم بزرگ برای کسانی که از تقوا، سلامت نفس و مجاهدت مستمر این روحانی انقلابی با خبر هستند فقدان و ضایعه‌ای تلخ و اندوه بار است.

حجت‌الاسلام قاضی عسگر، تقوا، سلامت نفس، خدا ترسی، نظم در کارها، پر کاری و فعالیت مستمر را از ویژگی‌های بارز شخصیت این عالم بزرگوار ذکر کرد و ادامه داد: این عالم روحانی در طول عمر با برکت خود آن چه را که انجام می‌داد بر اساس تکلیف شرعی بود، او نسبت به نماز اول وقت بسیار حساس بود و هیچ‌گاه نماز شب او ترک نمی‌شد.

وی با بیان اینکه آیت‌الله ری شهری در دوران جوانی در کلاس‌های درس آیت الله بهاءالدینی شرکت می‌کرد و با نفس گرم این عالم عارف، بزرگ و تربیت شده بود، گفت: وی همچنین ارتباط تنگاتنگی با مرحوم آیت‌الله بهجت داشت.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی اظهار داشت: تنوع عرصه‌های مجاهدت از دیگر ویژگی‌های این عالم ربانی بود، یکی از این عرصه‌ها در حوزه مباحث علمی بود که می‌توان گفت بعد از مرحوم علامه مجلسی کسی مثل ایشان در حوزه حدیث و علوم حدیث کار نکرده است.

وی در ادامه به راه‌اندازی دارالحدیث توسط این عالم بزرگ اشاره کرد و گفت: بهترین تحقیق در خصوص کتاب اصول کافی در دارالحدیث انجام شده است؛ همچنین موسوعه الامام حسین (ع) در ۱۶ جلد، رشد و برنامه‌ریزی های اقتصادی از منظر قرآن و حدیث، انتشار کتاب عقل و جهل از دیدگاه قرآن و حدیث، شیوه دعا کردن مبتنی بر قرآن و حدیث و… از جمله اقدامات فاخری است که در دارالحدیث انجام شده است.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم (ع) با بیان اینکه تاکنون ۴۰۰ اثر در دارالحدیث منتشر شده است، خاطر نشان کرد: در واقع با مراجعه به دارالحدیث از بسیاری از کتاب‌ها بی‌نیاز هستیم زیرا هم برای دانشگاهیان و هم برای حوزویان آثار مختلفی به زبان‌های گوناگون منتشر کرده که مورد استقبال بسیار بالای مخاطبان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه حدود ۲۰۰ اثر توسط آیت الله ری شهری به جامعه هدف عرضه شده است، گفت: از دیگر ویژگی‌های ایشان می‌توان به تربیت نیروی انقلابی اشاره کرد که در همین راستا دانشگاه قرآن و حدیث را راه‌اندازی کرد و در حال حضار برخی از دانشجویان دوره اول این دانشگاه از اساتید دانشگاه‌های تهران و سایر دانشگاه‌های کشور هستند.

ارسال نظر