ارتباط ریلی اتحادیه اروپا و روسیه قطع شد

خبرگزاری فرانسه نوشت که ساعت ۱۹ روز یکشنبه(دیروز) به وقت محلی و با ورود آخرین قطار از سنت پترزبورگ به هلسینکی پایتخت فنلاند، آخرین ارتباط ریلی میان روسیه و اتحادیه اروپا قطع شد.

به گزارش عاشورا نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، پس از حمله روسیه به اوکراین و به دلیل شتاب روس ها برای خروج از کشورشان پیش از اعمال تحریم های غرب، تمامی بلیط های قطار "آلگرو" به فروش می رفت.

تخمین زده می شود که هزاران روس پس از حمله این کشور به اوکراین وطن شان را ترک کرده باشند.

سران روسیه و فنلاند در سال ۲۰۱۰ از قطار آلگرو رونمایی کردند و شرکت های راه آهن دو کشور اداره مشترک آن را بر عهده داشتند.

این قطار رفت و آمد میان هلسینکی و سنت پترزبورگ را با دو ساعت کاهش به ۳.۵ ساعت رسانده بود.

با توجه به بسته شدن حریم هوایی کشورهای مجاور روسیه و قطع پروازهای مستقیم به اروپا، افرادی که مایل به ترک این کشور هستند به پروازهای ترکیه و صربستان یا مسیرهای جاده ای و ریلی روی آورده اند.

پس از تهاجم روسیه به اوکراین، روزانه حدود ۷۰۰ مسافر با قطار عازم فنلاند می شدند و این ارتباط به درخواست هلسینکی و برای تخلیه فنلاندی های مقیم روسیه برقرار مانده بود.

با این حال با تصمیم پنج شنبه پیش (۴ فروردین) دولت فنلاند که برقراری این قطار را در سایه تحریم های غرب علیه روسیه نامناسب می دید، اعلام شد که از امروز ارتباط ریلی میان دو همسایه قطع می شود.

لازم به ذکر است که تنها افراد خاصی امکان خرید بلیط قطار آلگرو را داشتند. دولت روسیه مسافران را ملزم کرده بود که تابعیت روسیه یا فنلاند، روادید و گواهی واکسیناسیون یکی از واکسن های مورد تائید اتحادیه اروپا - و نه اسپوتنیک - را در اختیار داشته باشند.

در نتیجه اغلب اتباع روسی که وارد هلسینکی می شدند در اتحادیه اروپا مشغول کار یا تحصیل و یا زندگی هستند.​

ارسال نظر