عزیزی: پیش‌نویسی مبتنی بر توافق نهایی وجود ندارد

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: پیش‌نویسی که مبنای توافق نهایی باشد هنوز تهیه نشده است. زیرا مذاکرات هنوز در مرحله رایزنی‌های نهایی است و اینطور نیست که بگوییم مذاکرات کاملا تمام شده و به نقطه پایانی رسیده است.

به گزارش عاشورا نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا ،ابراهیم عزیزی درخصوص ارائه پیش‌نویس مذاکرات به مجلس شورای اسلامی گفت:‌ معتقدم نباید پیشداوری کنیم. تاکنون هیچ پیش‌نویسی درخصوص موضوع مذاکرات به مجلس و کمیسیون تخصصی و امنیت ملی مجلس ارائه نشده است اما در جلسات متعددی که با حضور آقای امیرعبداللهیان و باقری برگزار شده محتوای مذاکرات و موضوعاتی که مطرح شده و دیدگاه‌های طرفین از سوی آنها تشریح شده است.

نماینده مردم شیراز در مجلس افزود: کمیسیون امنیت ملی جلسات متعددی را با آقای امیرعبداللهیان و باقری و محمد اسلامی رییس سازمان انرژی اتمی برگزار کرده و مذاکرات وین از زوایای متعددی مورد بررسی قرار گرفته است اما ما تاکنون پیش‌نویسی مکتوبی را ندیدیم.

پیش‌نویسی که مبنای توافق نهایی باشد هنوز تهیه نشده است

عزیزی درباره ادعای مطرح شده درخصوص وجود پیش‌نویسی درخصوص مذاکرات گفت:‌ پیش‌نویسی که مبنای توافق نهایی باشد هنوز تهیه نشده است. زیرا مذاکرات هنوز در مرحله رایزنی‌های نهایی است و اینطور نیست که بگوییم مذاکرات کاملاً تمام شده و به نقطه پایانی رسیده است.

وی عنوان کرد: شاید به نقطه پایان نزدیک شده باشد اما به نقطه پایان نرسیده است. تا زمانی هم که متن کامل مذاکرات به‌صورت رسمی از سوی وزارت امور خارجه به مجلس و کمیسیون امنیت ملی واصل نشده، هرگونه گمانه‌زنی بیشتر اظهارنظرهای شخصی و فردی است.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اینکه آیا تیم وزارت امور خارجه خط قرمزها را مدنظر دارد، گفت:‌ در طول همه جلساتی که با آقای امیرعبداللهیان و باقری داشتیم تاکید آنها نیز بر این بوده که ما همه تلاشمان را بر این موضوع متمرکز داریم که خطوط قرمزی را که جمهوری اسلامی ایران، مسئولین نظام و مجلس شورای اسلامی، قانون لغو تحریم‌ها مشخص کرده را رعایت کنیم.

عزیزی خاطرنشان کرد: تاکید تیم مذاکرات‌کننده و سرپرست تیم بر رعایت خط قرمزهایی است که جمهوری اسلامی برای مذاکرات پیش‌بینی کرده است. در مسیر مذاکرات باید انعطاف‌هایی هم وجود داشته باشد اما هیچ‌گاه به معنای عبور و عدول از خط قرمزها نبوده و نیست و مجلس شورای اسلامی روی این خطوط قرمز ایستادگی و تاکید دارد و اصرار دارد که باید در متن نهایی هم این خطوط قرمز رعایت شود.

وی ادامه داد: آنچه که تاکنون اتفاق افتاده این است که هنوز مذاکرات با واسطه‌هایی در مرحله پیگیری است، با آمریکایی‌ها مذاکرات مستقیم ندارم و مذاکرات ما از طریق اروپایی‌ها است.

نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: خرسند هستیم از اینکه دولت مسائل اقتصادی و معیشتی مردم را به موضوع مذاکرات گره نزده و مردم باهوشیاری و دقت نظر بسیار خوبی مسائل مذاکرات از مسائل داخلی، معیشتی و اقتصادی جدا کرده‌اند و همه اینها دستاوردهای خوبی در مذاکرات است که امیدواریم در آینده موجب عزت و توفیقات بیشتر نظام اسلامی و ملت بزرگ ایران در سال ۱۴۰۱ باشد.

ارسال نظر