برنامه هفتم توسعه باید واقع‌بینانه و دست‌یافتنی باشد

رییس کل بانک مرکزی گفت: برنامه هفتم توسعه باید واقع‌بینانه، دست‌یافتنی و به دور از آرمان‌ها و رسیدن به اهداف قابل پیش‌بینی باشد.

به گزارش عاشورانیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، «علی صالح‌آبادی» در همایش ملی «اولین برنامه گام دوم انقلاب؛ ضرورت تغییر ریل سیاستگذاری کشور در تدوین برنامه هفتم توسعه» که در مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد، اظهار داشت: اهمیت برنامه توسعه هفتم از این جهت است که مبنای اداره کشور در چند سال آینده خواهد بود و جهت گیری آینده کشور را در بحث‌های اقتصادی مشخص می‌کند و  هرچه واقع‌بینانه‌تر و قابل اجرا باشد، باعث می‌شود کشور در مسیر درست‌تر حرکت کند.

وی با بیان اینکه در برنامه‌های توسعه قبلی انحرافاتی داشت، افزود: بین آنچه در برنامه پنج‌ساله بود و آنچه محقق شده، در شاخص‌های متعدد اختلاف معنی‌داری وجود دارد و بر این اساس آسیب شناسی آن ضروری و لازم است. 

رییس کل بانک مرکزی بیان کرد: نمی‌توانیم در برنامه آرمان‌ها و آرزوها را بنویسیم و باید الزامات رسیدن به اهداف را مدنظر قرار دهیم. الزامات و زیرساخت‌های برنامه توسعه باید مشخصاً مدنظر قرار گیرد.

وی درباره عدم تحقق برنامه‌های توسعه قبلی، گفت: گاهی اوقات می‌دانیم اعداد و اهداف برنامه بالاست، اما باز هم آن را می‌نویسیم. این رویکرد باعث می‌شود دچار خطای جدی در سیاست‌گذاری شویم.

صالح‌آبادی تاکید کرد: در برنامه توسعه یک خطای جدی وجود دارد و برخی دستگاه‌ها خلأ قانونی خود را در برنامه توسعه لحاظ می‌کنند که این موجب مخدوش شدن نگاه اصلی به برنامه می‌شود؛ ضروری است رویکرد صرف تامین مالی از نظام بانکی باید تغییر کند

طرح مجلس برای اصلاح رابطه بانک‌ها و بانک مرکزی است

وی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین موضوعات محدودیت منابع مالی است که باید به آن توجه ویژه شود، ادامه داد: نگاه تامین مالی در کشور عمدتاً به نظام بانکی است، باید بررسی کرد که چگونه می‌توان برای تامین مالی از مشارکت مردمی بهره برد.

رییس کل بانک مرکزی بیان کرد: طرح بانک مرکزی که در مجلس مطرح شده عمدتاً ناظر به اصلاح رابطه بین بانک‌ها و بانک مرکزی است که نتایج قابل توجهی خواهد داشت، البته همه دستگاه‌های کشور باید کمک کنند تا اصلاحات اساسی در نظام بانکی صورت گیرد.

صالح‌آبادی افزود: طرح بانکداری نیز به اصلاح رابطه بانک‌ها و مشتریان اشاره دارد که هنوز در مجلس مطرح نشده است.

وی در پایان گفت: برای تحقق برنامه‌ هفتم توسعه باید راهبُرد توسعه کشور را بدانیم و با نگاه برنامه‌ای اصلاحات موردنیاز را انجام دهیم.

ارسال نظر