تعطیلی مراسم پیاده‌روی اربعین "سیاسی" نیست/ صدور ویزا منوط به تصمیم دولت عراق است

رئیس کمیته فرهنگی ستاد اربعین کشور با بیان اینکه "تعطیلی مراسم اربعین در عراق سیاسی نیست" گفت: هنوز مجوز صدور ویزای اربعین داده نشده است.

به گزارش عاشورا به نقل از خبرگزاری تسنیم از کرمان، حجت‌الاسلام حمید احمدی صبح امروز در جلسه کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین استان کرمان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس به‌ویژه شهیدان سپهبد قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس اظهار داشت: این شهدا در مسیر خنثی‌کردن توطئه تروریست‌ها و تکفیری‌ها در عراق و سوریه زحمات زیادی کشیدند.

وی با بیان اینکه "تعطیلی مراسم اربعین در عراق یک مسئله سیاسی نیست" افزود: به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزاری این مراسم با مشکلات زیادی از جمله مشکلات بهداشتی مواجه است.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین کشور با اشاره به اینکه "آمار ابتلای به ویروس کرونا در کشور عراق بسیار زیاد است و از این جهت مراسم اربعین امسال برگزار نمی‌شود" ادامه داد: مرگ و میرها نیز زیاد شده و بسیاری از این آمار ثبت نشده است.

وی با بیان اینکه کشور عراق توان خدمت‌رسانی به زائران را ندارد و باید قبول کنیم که شیوع ویروس کرونا مشکلات زیادی ایجاد کرده است تصریح کرد: هیچ مسئله سیاسی در کار نیست.

احمدی با اشاره به اینکه "دولت عراق شرایط پذیررایی از زائران را نداشت و بر این اساس ستاد ملی کرونا نیز صلاح نمی‌داند که زائری از ایران به عراق سفر کند" ادامه داد: رهبر معظم انقلاب نیز برگزاری مراسم اربعین را منوط به تصمیم ستاد ملی کرونا دانستند و همه باید قبول کنیم.

وی با بیان اینکه "باید مردم را اقناع کرد که در این شرایط شیوع ویروس کرونا امکان سفر برگزاری این همایش عظیم نیست" گفت: پیشنهادات زیادی داده شده تا بتوانیم برنامه‌هایی را برای این ایام داشته باشیم.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین کشور با اشاره به اینکه "پیشنهاد راه‌اندازی 500 موکب سلامت در کشور عراق داده شد اما باز هم موافقت نکردند" افزود: پیشنهاد حضور رسانه‌ها داده شد اما در این ارتباط هم تاکنون موافقت نشده است.

وی با بیان اینکه "قطعا در عراق راهپیمایی برگزار خواهد شد و موکب‌ها در حال راه‌اندازی هستند اما این جمعیت محدود است" گفت: هنوز مجوزی برای ویزای کشور عراق داده نشده و منتظر تصمیم دولت عراق هستیم.

احمدی با اشاره به اینکه "درخواست‌های زیادی از سوی مردم و جوانان عراقی داریم که مردم ایران را برای حضور در این راهپیمایی دعوت کردند اما باید دولت عراق این تصمیم را بگیرد" افزود: دو هزار و 500 موکب سلامت در ایران در ایام اربعین راه‌اندازی خواهد شد.

وی با بیان اینکه "برگزاری مراسم اربعین در ایران تعطیل نیست و برنامه‌های سوگواری و عزاداری برگزار خواهد شد" ادامه داد: خواندن زیارت اربعین و روضه‌های خانگی با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی در کشور برگزار می‌شود.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین کشور با اشاره به اینکه "ستاد اربعین 14 کمیته تخصصی دارد که یکی از این کمیته‌ها کمیته فرهنگی و آموزشی است که با مسئولیت بعثه مقام معظم رهبری تشکیل می‌شود و در طول سال فعال است" گفت: 28 دستگاه در کمیته فرهنگی عضو هستند.

وی با بیان اینکه "سیاست ما در کمیته فرهنگی است که مانع هیچ کاری در ارتباط با اربعین نشویم چرا که این مراسم مردمی است و همه باید سهیم باشند" افزود: سه میلیون و 700 هزار نفر زائر سال گذشته از ایران در مراسم اربعین به کشور عراق سفر کردند که کار بسیار بزرگی است.

احمدی با اشاره به اینکه "این مراسم با امنیت کامل برگزار شد و زائران بیمه بودند" ادامه داد: هر اتفاق و حادثه‌ای هم که برای تعدادی از زائران افتاد هزینه آن را بیمه پرداخت کرد.

وی با بیان اینکه "امام حسین (ع) مخصوص شیعیان نیست و حتی مسئولیت بعضی از قسمت‌های برگزاری مراسم به عهده اهل سنت بود که به نحو احسن انجام دادند" گفت: زیارت اربعین در روز اربعین در روز 19 صفر در ادارات برگزار خواهد شد.

رئیس کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد اربعین کشور با اشاره به اینکه "در روز اربعین در تمام بقاع متبرکه و مساجدی که فضای باز دارند مراسم سوگواری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار شود" افزود: پویش مهر اربعین راه‌اندازی شده که نذورات مردمی را برای کمک به دانش آموزان بی‌بضاعت جمع‌آوری خواهد شد.


 

ارسال نظر