بایدن: امیدوارم در سفر ماه آینده به اروپا با پوتین دیدار کنم

«جو بایدن» که از زمان روی کار آمدن دولتش در آمریکا مواضع خصمانه‌ای را نسبت به روسیه اتخاذ کرده، گفت که امیدوار بتواند در جریان سفر ماه آینده خود به اروپا با همتای روسش دیدار و گفت‌وگو کند.

به گزارش عاشورا به نقل از خبرگزاری فارس، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه ابراز امیدواری کرد بتواند با «ولادیمیر پوتین» همتای روسش در جریان سفر برنامه‌ریزی شده خود به اروپا در ماه ژوئن دیدار کند.

او در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای گفت‌وگو با پوتین در جریان سفرش به اروپا برای شرکت در اجلاس ناتو و همچنین گروه هفت دارد، گفت که دولتش در حال کار بر روی این مسئله است.

بایدن بدون ارائه جزئیات اظهار داشت: امیدوارم و انتظارم همین است. در حال کار بر روی آن هستیم.

به گزارش خبرگزاری روسی «تاس»، رئیس‌جمهور آمریکا ماه آینده میلادی برای شرکت در اجلاس گروه هفت در انگلیس که قرار است بین ۱۱ تا ۱۳ ژوئن (۲۱ تا ۲۳ خرداد) و همچنین در اجلاس ناتو که قرار است در بروکسل، پایتخت بلژیک و مقر این اتحاد نظامی در ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) برگزار شود، به اروپا سفر خواهد کرد.

اظهارات بایدن درباره تمایل برای دیدار با پوتین در حالی است که تنش‌ها میان روسیه و آمریکا اخیراً پس از مصاحبه جنجالی وی با یک شبکه آمریکایی که در آن پوتین را «قاتل» خطاب کرد و به وی هشدار داد که تاوان سنگینی باید برای اقداماتش بپردازد، بیش از پیش تشدید شده است.

علی رغم آن که بایدن در تماس تلفنی اخیر خود از پوتین دعوت کرده که در یک کشور ثالث با یکدیگر دیدار و گفت‌وگو کنند، اما اقدامات خصمانه واشنگتن علیه روسیه مانع از برگزاری این نشست شده و تاکنون مقام‌های روس برگزاری این نشست را تأیید نکرده‌اند.

چندی پیش نیز، سخنگوی کرملین با رد برخی گزارش‌ها درباره زمان دیدار ولادیمیر پوتین و جو بایدن، گفت که قبل از دیدار این دو نفر باید بسیاری از اختلافات میان دو کشور برطرف شود.

از طرف دیگر، اخیراً «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه نیز تأکید کرده که دیدار احتمالی رؤسای‌جمهور آمریکا و روسیه به رفتارهای واشنگتن بستگی دارد.

انتهای پیام/م

ارسال نظر