گروسی: از آمادگی ایران برای حل مسائل پادمانی با آژانس استقبال می‌کنیم

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه با پیشرفته و جدی خواندن برنامه اتمی ایران، از نامه اخیر علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و جدیت جمهوری اسلامی برای حل مسائل پادمانی استقبال کرد.

به گزارش روز دوشنبه عاشورا به نقل از خبرگزاری ایرنا، رافائل گروسی در نشست خبری با رسانه‌ها در وین عنوان کرد که وظیفه او در کسوت مدیرکل آژانس این است که از برنامه اتمی کشورها از جمله ایران به اعضای شورا گزارش کند تا آن‌ها درباره واکنش به محتوای آن تصمیم‌گیری کنند.

گروسی صدور هرگونه قطعنامه علیه ایران را خارج از محدوده اختیاراتش دانست. 
وی سپس تعاملات ایران و آژانس طی سه ماه گذشته را مرور کرد و مدعی شد که روند حل اختلافات میان دو طرف خلاف انتظارات او بوده است.

گروسی ادعا کرد:«من انتظار داشتم که در مسیر روشن کردن اختلاف‌ها حرکت کنیم اما این اتفاق نیفتاده است. البته می‌توانم تائید کنم که جلساتی برگزار شده است و دولت ایران تمایل خود را برای همکاری و تعامل و ارائه پاسخ تاکید کرده اما این اتفاق تاکنون نیفتاده است.»

مدیرکل آژانس ابراز امیدواری کرد که این وضعیت تغییر کند اما ادعا کرد: در حال حاضر پیشرفت ملموسی در هیچ کدام از مسائل صورت نگرفته است.
گروسی ادعاهایی را درباره آنچه فعالیت های هسته ای اعلام نشده در مکان هایی در ایران خواند مطرح کرده اما دو طرف شهریور ماه سال گذشته توافق کردند تا همکاری‌های خود را بیش از پیش تقویت کرده و اعتماد متقابل را به منظور تسهیل اجرای کامل موافقتنامه جامع پادمان و پروتکل الحاقی به آن، که از ١۶ ژانویه ٢٠١۶ به صورت موقت و داوطلبانه توسط ایران در حال اجرا است، ارتقاء بخشند.

اسفند ماه سال گذشته که ایران در چارچوب قانون «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ ها و صیانت از حقوق ملت ایران» تعهدات داوطلبانه برجام از جمله اجرای پروتکل الحاقی را متوقف کرد، دو طرف با حسن نیت جمهوری اسلامی توافق کردند که دوربین‌های نظارتی در برخی از مراکز هسته‌ای، تا سه ماه از دسترس بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دور نگه داشته شود.

بر اساس این توافق مقرر شد که اگر تحریم های آمریکا ظرف سه ماه به طور کامل لغو شد، ایران این اطلاعات را در اختیار آژانس می گذارد، در غیر اینصورت اطلاعات برای همیشه پاک خواهد شد.  موعد این تفاهم هفته پیش به پایان رسید و با توجه به رایزنی‌های صورت گرفته، جمهوری اسلامی بار دیگر حسن نیت به خرج داد تا ضبط داده‌های دوربین ها به مدت یک ماه (سوم تیر) تمدید شود.
مدیر کل آژانس در پاسخ به سووالی درباره احتمال توافق جانبی آژانس و ایران برای حل و فصل اختلافات پادمانی پس از احیای برجام گفت: گمانه‌زنی‌های زیادی در زمینه ارتباط برجام، ایران و آژانس جریان دارد اما این مسائل ارتباطی به هم ندارند.
او با این حال  عنصر اعتماد را حائز اهمیت دانست و گفت: اگر قرار باشد در بیانیه‌ها و اظهارنظرها و تمایلات اعتماد جاری باشد باید اعتماد وجود داشته باشد. از نظر من اعتماد از طریق اطلاعات، راستی آزمایی و بازرسی و شفافیت به دست می‌آید.

وی با بیان اینکه آژانس سرگرم بازرسی و راستی آزمایی تعهدات ایران در چارچوب ان‌پی‌تی و سی‌اس‌اِی(توافقنامه جامع پادمانی) است عنوان کرد: ما تلاش کردیم تا این تفاوت (فعالیت آژانس با برجام) را روشن کنیم. 
گروسی در پاسخ به این سووال که آیا او تلاش می‌کند تا خود را در مذاکرات برجام دخالت (جا) دهد چون به گفته خبرنگار ظاهر امر اینطور نشان می‌دهد، گفت: آژانس در مرکز مسائل پادمانی است. بر اساس دستورالعملی که از سوی آن توافق خاص (برجام) به آژانس داده شده، ما در این روند دخیل هستیم. این ارتباطی به تلاش‌ها من ندارد یا تمایل من برای اینکه در صحنه باشم.

 

ارسال نظر