۲۷۰۰ کودک قربانی جنگ در سال ۲۰۲۰

خبرگزاری رویترز نوشت: آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل در گزارش خود به شورای امنیت اعلام کرد سال گذشته میلادی بیش از هشت هزار و ۵۰۰ کودک در سراسر جهان به عنوان سرباز مورد استفاده قرار گرفته و بالغ بر دو هزار و ۷۰۰ کودک دیگر هم کشته شده اند.

به گزارش روز سه شنبه عاشورا به نقل از خبرگزاری ایرنا، سازمان ملل روز دوشنبه اعلام کرد در سال گذشته میلادی بیش از هشت هزار و ۵۰۰ کودک سال گذشته در درگیری های مختلف سراسر جهان به عنوان سرباز مورد استفاده قرار گرفته و نزدیک به دو هزار و ۷۰۰ کودک دیگر هم کشته شدند.

گزارش سالانه «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد به شورای امنیت در مورد کودکان و درگیری های مسلحانه، کشتار، معلولیت و سوء استفاده جنسی از کودکان، آدم ربایی یا استخدام، عدم دسترسی به کمک و هدف قرار دادن مدارس و بیمارستان ها را شامل می شود.

این گزارش تایید کرد که در ۲۱ درگیری علیه ۱۹ هزار و ۳۷۹ کودک تخلف صورت گرفته است. بیشترین تخلفات در سال ۲۰۲۰ در سومالی، جمهوری دموکراتیک کنگو، افغانستان، سوریه و یمن انجام گرفته است.

این بررسی همچنین نشان می دهد که سال گذشته هشت هزار و ۵۲۱ کودک به عنوان سرباز مورد استفاده قرار گرفتند، دو هزار و ۶۷۴ کودک در درگیری های مختلف کشته و پنج هزار و ۷۴۸ کودک زخمی شدند.

علاوه بر این، گزارش دبیر کل سازمان ملل شامل یک فهرست سیاه با هدف شرمسار کردن طرفین درگیری به امید ایجاد انگیزه در آنها برای اجرای اقدامات محافظت از کودکان است. گفته می شود عربستان سعودی و اسرائیل مدت زیادی است در تلاش برای ممانعت از انتشار این فهرست هستند.

اسرائیل تا کنون هرگز در این فهرست قرار نگرفته و نام عربستان سعودی هم پس از آنکه برای نخستین بار در سال ۲۰۲۰ در این فهرست به دلیل کشتار و زخمی کردن کودکان یمنی آورده شد، بلافاصله حذف گردید.

 

ارسال نظر