وزیر خارجه چین: آمریکا به برجام برگردد

وزیر خارجه چین، خروج یک جانبه آمریکا از برجام و فشار حداکثری آن کشور علیه تهران را ریشه اصلی بحران هسته ای ایران عنوان کرد و از واشنگتن خواست به برجام برگردد و به تصمیم سال ۲۰۱۵ خود احترام بگذارد.

به گزارش عاشورا به نقل از خبرگزاری ایرنا از، وانگ یی روز شنبه در مجمع جهانی صلح در دانشگاه شینخوا پکن گفت: «به قول معروف، کسی که کمان را بسته باید آن را باز کند».

او افزود که ایالات متحده باید هرچه سریعتر به برجام بازگردد و در این مورد اشتباه خود را اصلاح کند.

وزیر خارجه چین در این نشست که با همکاری موسسه مطالعاتی وزارت خارجه این کشور برگزار شد علاوه بر ضرورت پیوستن آمریکا به برجام، در مورد مسایل دیگری مانند همه گیری کرونا، مبارزه با تروریسم، کره شمالی، تایوان و افزایش اعتماد به نفس و قاطعیت چین در امور جهانی سخن گفت.

وی با اشاره به یکصدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست چین گفت: امروز چین دیگر آن کشور ۱۰۰ سال پیش نیست. هیچ فرد یا نیرویی نباید عزم و توانایی مردم چین را برای حمایت از حاکمیت، امنیت و توسعه کشور، دست کم بگیرد.

وانگ در مورد افغانستان نیز گفت که ایالات متحده در وهله اول مساله افغانستان را ایجاد کرده است. دیگران نباید بار آمریکا را به دوش بکشند. خروج واشنگتن از این کشور نباید غیرمسئولانه باشد.

وزیر خارجه چین در مورد کره شمالی نیز گفت که آمریکا باید در مورد تهدیدات نظامی و فشارهای بی وقفه خود بر کره شمالی و پذیرفتن و رفع نگرانی های قانونی پیونگ یانگ تجدیدنظر کند.

وانگ در ادامه ضمن دعوت از جامعه جهانی برای مخالفت با یکجانبه گرایی آمریکا گفت: تلاش های ایالات متحده در منطقه هند و اقیانوس آرام احیای ذهنیت جنگ سرد است که باید چنین تفکراتی را به زباله دان تاریخ سپرد.

ارسال نظر