بایدن روند خروج نظامیان آمریکا از افغانستان را بررسی می کند

جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه در نشستی با تیم امنیت ملی دولت خود روند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان را بررسی می کند.

به گزارش عاشورا به نقل از خبرگزاری ایرنا، جن ساکی سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرده است بایدن با تیم امنیت ملی خود دیدار می کند تا گزارش دوره ای پیشرفت روند کاهش نظامیان در افغانستان را دریافت کند.

به گزارش رسانه‌های آمریکایی بایدن در پاسخ به سوالی درباره وضعیت فعلی افغانستان به خبرنگاران گفته است فردا (پنجشنبه) درباره روند خروج از افغانستان صحبت می‌کند.

ند پرایس سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز چهارشنبه به وقت محلی به خبرنگاران گفت: میزبانی ایران از مذاکرات صلح افغانستان ممکن است سازنده باشد.

وی افزود: همسایگان  افغانستان باید نقشی سازنده برای برقراری صلح پایدار در این کشور داشته باشند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظها ر داشت: ما می‌دانیم که ایران میزبان هیأت طالبان بوده و نقش همسایگان افغانستان را در آینده درک می‌کنیم.

این مقام آمریکایی اضافه کرد: ما از نقش قطر در گفت‌وگوهای افغانستان قدردانی و از ادامه این گفت‌وگو را در دوحه حمایت می‌کنیم.

به گزارش ایرنا، اجلاس گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با حضور نمایندگان دولت افغانستان، شخصیت‌های عالی جمهوریت و هیات عالی سیاسی طالبان به میزبانی جمهوری اسلامی ایران در وزارت امور خارجه ایران برگزار شد.
محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در این نشست با اشاره به شکست ایالات متحده آمریکا در افغانستان و حضور بیش از دو دهه در این کشور که موجب خرابی‌های بسیاری شده است خاطر نشان ساخت: امروز مردم و رهبران سیاسی افغانستان باید برای آینده کشورشان تصمیمات دشوار اتخاذ کنند.

 

ارسال نظر