اولین نشست مشترک اتحادیه عرب و چین در عربستان سعودی برگزار می‌شود

«احمد ابوالغیظ» دبیرکل اتحادیه عرب و «وانگ یی» وزیر خارجه چین بر اهمیت آماده سازی برگزاری اولین اجلاس عرب و چین به میزبانی عربستان سعودی در سال ۲۰۲۲ تأکید کردند.

به گزارش امروز (یکشنبه) عاشورا به نقل از خبرگزاری ایرنا، ابوالغیظ و وانگ یی پس از دیدار خود در شهر «العلمین» مصر در بیانیه مشترکی ابراز امیدواری کردند که این نشست یک جهش کیفی برای پیشرفت روابط عربی- چینی و مشارکت استراتژیک میان کشورهای عربی و چین با افق های گسترده تر و در جهت تامین منافع مشترک هر دو طرف باشد.

در این بیانیه دو طرف بر رضایت کامل خود از توسعه روابط استراتژیک دنیای عرب و چین و سطح همکاری های موجود و نیز همبستگی و حمایت متقابل از موضوعات مورد علاقه از جمله همکاری و همبستگی  برای مبارزه با بیماری همه گیر کرونا تاکید کردند.

اتحادیه عرب و چین همچنین بر اهمیت تقویت همکاری های بین المللی برای پیشگیری و کنترل بیماری همه گیر، تلاش های مشترک به ویژه در زمینه واکسن ها و تولید آنها به صورت محلی ، مقابله با اثرات همه گیری ویروس و عدم سیاست زدگی در این موضوع تاکید کردند  و خواستار همکاری علمی در کشف منبع ویروس کرونا شدند.

دو طرف بر اهمیت حفظ امنیت ، صلح و ثبات و لزوم دستیابی به راه حل های سیاسی برای بحران ها و مسائل منطقه ای مطابق با قطعنامه های  بین المللی و توافق نامه ها و مراجع مربوطه و نیز بر اهمیت راه حل عادلانه ، جامع و پایدار برای آرمان فلسطین و تأسیس کشور مستقل فلسطینیان در مرزهای ۴ ژوئن ۱۹۶۷ به پایتختی بیت المقدس تاکید کردند.

طرفین با تاکید بر اهمیت حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی کشورهای عربی به ویژه در سوریه ، لیبی، یمن و نیاز به تقویت امنیت و حاکمیت آنها بر سرزمین و منابع طبیعی خود ، افزایش فرصت ها برای یک راه حل سیاسی ، رد مداخله خارجی در کشورهای عربی و حمایت از تلاش های سازمان ملل و اتحادیه عرب در این زمینه، خواستار تشکیل کنفرانس بین المللی صلح با اعتبار بیشتر و نمایندگی گسترده تر برای دستیابی به صلح عادلانه و پایدار در خاورمیانه در اسرع وقت شدند.

وانگ یی ، وزیر امور خارجه چین ، پیش از سفر به مصر به سوریه رفت و ضمن دیدار با بشار اسد رییس جمهوری این کشور ، در دیدار با فیصل مقداد ، همتای سوری خود بر لزوم رفع تحریم های این کشور و حمایت پکن از دمشق در مقابله با تروریسم تاکید کرد.

ارسال نظر