روسیه: غرب و آمریکا در قبال مذاکرات برجام رفتار مسئولانه نشان دهند

همزمان با سفر رابرت مالی نماینده ویژه دولت آمریکا در امور ایران و سرپرست تیم آمریکا در مذاکرات برجامی وین به مسکو، معاون وزیر امور خارجه روسیه از غرب و واشنگتن خواست تا در قبال مذاکرات هسته‌ای رویکردی متعادل و مسئولانه اتخاذ کنند.

به گزارش عاشورا نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه روسیه در مصاحبه‌ای با خبرگزاری ریا نووستی خبر داد که امروز در دیدارش با رابرت مالی، بر ازسرگیری گفت‌وگوهای وین تمرکز خواهد شد.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که طرف‌های غربی از جمله آمریکا «رویکردی مسئولانه و متوازن» نشان داده و از تکرار رفتارهای گذشته که موجب پیچیده شدن اوضاع می‌شود، خودداری کنند.

ریابکوف با «بسیار طولانی» خواندن وقفه مذاکرات، از تهران خواست تا «تفاهم مقتضی» در مورد ازسرگیری همکاری با آژانس نشان دهد.

از سوی دیگر، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی دقایقی پیش در توییتی علیه تأثیر سوء تصمیم‌گیری‌های آتی شورای حکام آژانس بر گفت‌وگوهای احیای برجام هشدار داد.

میخائیل اولیانوف نوشت: روز دوشنبه (۲۲ شهریور) یکی دیگر از جلسات شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی آغاز خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود که مانند همیشه بر ایران تمرکز کند.

کشورهای عضو باید سلسله مراتب سنجیده‌ای از اولویت‌ها را تعیین کنند. رایزنی‌ها تحت هیچ شرایطی نباید بر چشم‌انداز گفت‌وگوهای برجامی وین تأثیر منفی بگذارد.

وی به خبرگزاری تاس نیز در مورد گفت و گوهای امروز و فردا با مالی گفت: مشکلات زیادی وجود دارد و به صراحت بگویم که اکنون یکی از آن لحظاتی است که خطا نکردن بسیار مهم است.

ریابکوف در مصاحبه با تاس افزود: ما یقینا نگران پیشرفت سریعی هستیم که در توانمندی های هسته ای ایران مشاهده می شود.

این مقام روس توضیح داد نگرانی روسیه به این معنا نیست که ایران تعهدات خود در قبال معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) یا پادمان های توافق با آژانس را نقض کرده باشد زیرا مفاد این اسناد هیچ محدودیتی علیه ایران وضع نمی کند و درخصوص شفافیت اقدامات ایران نیز اطمینان داده شده است. اما از نظر بازگشت به برجام، وضعیت درحال پیچیده تر شدن است زیرا ایران (با انجام فعالیت های هسته ای و کاهش تعهدات برجامی) درحال فاصله گرفتن بیشتر از موضوع توافق برجام است.

وی افزود: به هرحال اگر ما به مذاکرات وین بازگردیم و به راه حل های مسائل باقی مانده بپردازیم، این مسئله(گام های ایران در جهت کاهش تعهدات برجامی) هم قابل بازگشت خواهد بود.

ریابکوف همچنین گفت که هرگونه اقدام از سوی هر یک از طرف های مذاکرات که باعث از بین بردن دستاوردهای مذاکرات وین بشود، غیرسازنده خواهد بود.

رابرت مالی با هدف رایزنی های برجامی با مقامات روسیه و فرانسه، از امروز سفر چهار روزه به مسکو و پاریس را آغاز کرده است. او امروز و فردا(چهارشنبه و پنجشنبه) با مقامات روس دیدار می کند و روزهای جمعه و شنبه آینده نیز میهمان مقامات فرانسه خواهد بود.

سفر رابرت مالی به روسیه و فرانسه در آستانه نشست آتی شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی درحال انجام است. نشست آتی شورای حکام آژانس از روز دوشنبه آینده ۲۲ شهریور آغاز بکار می کند

ارسال نظر