اردوغان: احتکار واکسن کرونا، برای بشریت خجالت آور است

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه سه‌شنبه شب گفت: در حالی که میلیون‌ها تن به خاطر ویروس کرونا جان خود را از دست می‌دهند و ده‌ها میلیون تن دیگر نیز با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کنند ادامه احتکار واکسن، برای بشریت بسیار خجالت آور است.

به گزارش عاشورا نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، اردوغان که در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخن می‌گفت، اظهار کرد: ساختار بدنام و لکه دار سیستم جهانی به جای یافتن راه حل برای مقابله با کرونا مشکلاتی را ایجاد می‌کند.

رییس جمهوری ترکیه در ادامه به موضوع فلسطین پرداخت و افزود: از هرگونه هتک حرمت به مسجد الاقصی شریف مانع خواهیم شد.

وی گفت: تا زمانی که فلسطینی‌ها مورد ظلم و ستم قرار گیرند، هرگز تحقق صلح و ثبات دائمی امکان پذیر نخواهد بود.

اردوغان افزود: جنگ فلسطینی‌ها و رژیم صهیونیستی از مهم‌ترین مشکلاتی است که بی ثباتی را در منطقه تغذیه می‌کند.

وی در خصوص بحران سوریه گفت، جامعه جهانی نباید اجازه دهد که بحران سوریه، ۱۰ سال دیگر ادامه یابد و شایسته است که یک اراده قوی‌تری را برای حل بحران سوریه به کار گیریم.

رییس جمهوری ترکیه تصریح کرد، این کشور در کنار میزبانی از آوارگان سوری، میزبان یک میلیون آواره از دیگر ملیت‌هاست.

اردوغان اعلام کرد: پیش بینی ما این است که به دنبال بحران افغانستان، شاهد موج جدیدی از آوارگان باشیم، این درحالی است که ما دیگر توانایی میزبانی از آوارگان بیشتر را نداریم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به تحولات افغانستان پرداخت و افزود: ملت افغانستان به حال خود رها شده است تا سرنوشت خود را تعیین کند، درحالی که این ملت نیازمند کمک جامعه جهانی و همبستگی با آن است.

رییس جمهوری ترکیه ابراز امیدواری کرد که ثبات و امنیت بر افغانستان حاکم و به مردم این کشور کمک شود.

اردوغان همچنین اعلام کرد ، ترکیه به نقشی که وی برادرانه خواند در چارچوب کمک به مردم افغانستان ادامه خواهد داد.

رهبران جهان صبح سه شنبه به وقت محلی زیر سایه محدودیت ها و تبعیض های کرونایی به صورت حضوری و مجازی در نیویورک گرد هم آمدند تا در اجلاس سران هفتاد و ششمین مجمع عمومی سازمان ملل شرکت کنند.​

ارسال نظر