احزاب معترض به نتایج انتخابات عراق مداخله برهم صالح را خواستار شدند

احزاب سیاسی مخالف نتایج انتخابات عراق از برهم صالح، رئیس جمهور این کشور خواستند تا برای جلوگیری از پیامدهای "خطرناک تر" در بحران نتایج انتخابات پارلمانی مداخله کند.

به گزارش عاشورا نیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا، این گروه‌ها ضمن اعلام مجدد مخالفتشان با نتایج اعلام شده، خواستار بازشماری دستی در همه مراکز اخذ رای شدند.

این خواسته‌ها در بیانیه‌ای که توسط دفتر نوری مالکی، رهبر ائتلاف "دولت قانون" و نخست وزیر اسبق و به نام "نیروهای ملی مخالف نتایج انتخابات" پس از جلسه روز یکشنبه منتشر شد، آمده است.

جلسه مذکور با فراخوان مالکی و با حضور همه احزاب شیعه مخالف، علاوه بر فراکسیون عزم به رهبری خمیس الخنجر و اتحادیه میهنی کردستان برگزار شد.

این احزاب و گروه‌ها - در اولین بیانیه‌ای که به نام آنها منتشر شد -با نتایج اعلام شده و روش کمیسیون انتخابات در مواجهه با چالش‌های قانونی مخالفت کردند.

معترضان از کمیسیون خواستند "تمام درخواست‌های ارسالی به آن را جدی گرفته و شمارش دستی همه آرای انتخابی را با شفافیت کامل انجام دهد و خطاهایی را که با روند شمارش و اعلام آرا همراه بود تصحیح کند." 

آنها از برهم صالح، رئیس جمهور عراق خواستند "به عنوان حافظ قانون اساسی مداخله کند تا از وقوع حوادث به سمت خطرناک تر جلوگیری شود".

در مورد پراکنده کردن تحصن‌ها مقابل دروازه‌های منطقه سبز نیز حاضران اعلام کردند که "نمی توان به راحتی این تحصن‌ها را لغو کرد زیرا معترضان خواستار شمارش مجدد آرا، افشای دستکاری‌ها، پاسخگویی احزاب مسئول و ارجاع آنها به دستگاه قضایی هستند.

 

ائتلاف "الفتح"  به ریاست هادی العامری،  ائتلاف "نیروهای دولتی" به رهبری عمار حکیم و حیدر العبادی ، نخست وزیر سابق از جمله برجسته ترین مخالفان نتایج انتخابات هستند. 

بر اساس نتایج اعلام شده جریان صدر به رهبری مقتدی صدر با 73 کرسی از 329 کرسی اول شد.

انتهای پیام

ارسال نظر