هدف ترکیه از انتقال تجهیزات نظامی به شمال سوریه چیست؟

ترکیه که این روزها با مشکلات اقتصادی و سقوط ارزش پول ملی و از طرف دیگر با بحران اخراج ۱۰نفر از سفرای غربی مواجه است، دیشب کاروانی متشکل از ۱۰۰ خودروی حامل تانک و توپ را به ادلب در شمال سوریه منتقل کرد که برخی معتقدند، آنکارا با این اقدام مشکلاتش را به خارج مرزهای ترکیه منتقل می کند.

به گزارش امروز (چهارشنبه) عاشورا نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، ارتش ترکیه در تازه‌ترین حمایت‌های لجستیکی خود از عناصر تروریست ها در شمال غرب سوریه، یک کاروان بزرگ متشکل از ۱۰۰ خودروی حامل تانک و توپ سنگین را وارد ادلب کرد.

در روزها و ماه‌های اخیر دو کشور آمریکا و ترکیه بارها اقدام به ارسال تجهیزات نظامی فراوان به شمال سوریه کرده‌اند تا اهداف خود را در شمال این کشور محقق نمایند.

شمال سوریه در سال‌های اخیر به دلیل حاضر نبودن نیروهای این کشور و در مقابل تصرف این منطقه از سوی تروریست‌های تکفیری، کُردها، نظامیان ترکیه و نیروهای آمریکا دچار ناامنی و هرج و مرج شدیدی می‌باشد، به حدی که این منطقه بین نیروهای یاد شده تقسیم شده و مردم شمال سوریه در سال‌های اخیر به دلیل ناامنی مشکلات فراوانی را تجربه کرده‌اند.

هرچند آنکارا با آغاز بحران سوریه و تبدیل آن به جنگ در اسفند ماه سال ۱۳۸۹ در حمایت و پشتیبانی از تروریست‌ها نقش بسیار پررنگی داشته، اما حضور نظامیان ترکیه در شمال سوریه و اشغال برخی مناطق آن از سال ۱۳۹۵ و در ادامه با ساخت دهها پایگاه غیرقانونی در شمال سوریه شروع و تکمیل شد.

ارتش ترکیه از سال ٢٠١۶ به این طرف در ۲ عملیات «سپر فرات» (۳ شهریور ۹۵ تا ۹ فروردین ۹۶) و عملیات «شاخه زیتون» (۳۰ دیماه ۹۶ تا ۴ فروردین ۹۷)، چهار هزار کیلومتر از خاک سوریه از جمله «عفرین» و شهرهای «الباب»، «اعزاز» و «جرابلس» را تصرف کرده و در استان ادلب نیز در حمایت از گروه تروریستی «تحریر الشام» (النصره سابق) چند پایگاه ایجاد کرده است.

همچنین، آنکارا در ۲۵ مهرماه ۹۸ نیز برای عقب راندن شبه نظامیان کرد سوریه موسوم به «نیروهای دمکراتیک سوریه» از مناطق مرزی «الرقه» و «الحسکه» سوریه که تحت حمایت اشغالگران آمریکایی می‌باشند، عملیات نظامی موسوم به «چشمه صلح» را در شمال سوریه آغاز کرد که این عملیات یک هفته‌ای، پس از توافق آتش بس میان آنکارا و واشنگتن متوقف شد و ترکیه به شبه نظامیان کُرد سوریه ۵ روز مهلت داد که تا عمق ۳۲ کیلومتری از مرز ترکیه عقب نشینی کنند.

کارشناسان مسایل منطقه معتقدند که اردوغان پس از سفر اخیر خود به روسیه و دیدار با "ولادیمیر پوتین" رییس جمهور این کشور، علی الظاهر نقشه های جدیدی در شمال سوریه دارد که می خواهد با انتقال نیرو و تجهیزات این نقشه ها را پیاده کند که مهم ترین آن انتقال مشکلات ترکیه به خارج مرزها برای دور کردن اذهان مردم این کشور از مشکلات می باشد.  ​

ارسال نظر