گردان‌های سیدالشهداء: حمله به سفارت آمریکا سناریویی غیرقابل باور است

کاظم الفرطوسی سخنگوی گردان‌های سید الشهداء عراق در واکنش به حمله راکتی به منطقه سبز بغداد که بامداد یکشنبه رخ داد گفت که حمله به سفارت آمریکا، یک سناریو است که هیچ کس باور نمی‌کند.

به گزارش عاشورانیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، الفرطوسی به شبکه العهد عراق گفت که البته حمله به سفارت آمریکا در بغداد مهم نیست و این حمله از سوی نیروهای مقاومت صورت نگرفته است، هرچند وی گفت که هرگز از این که به این سفارتخانه حمله کنیم هیچ ابایی نداریم و نمی هراسیم.

وی اظهار کرد که بر این باوریم که طرف‌هایی که آمریکا آنها را به حرکت در می آورد، عاملان حمله به سفارت آمریکا هستند نه گروه‌های مقاومت عراق.

کاظم الحاج کارشناس امنیتی عراقی نیز دوشنبه شب گفت که حمله راکتی به منطقه سبز بغداد، اقدامی در جهت اجرای سناریوی آمریکایی‌ ها برای ادامه حضور در عراق است.

رسانه‌های خبری بامداد یکشنبه اعلام کردند که سفارت آمریکا در منطقه سبز در مرکز بغداد با راکت هدف قرار گرفته شد و حداقل دو موشک در مجاورت سفارت آمریکا اصابت کرده است.

منطقه سبز بغداد محل استقرار سفارت آمریکا در ماه‌های گذشته هدف چندین حمله موشکی قرار گرفته است.

آخربن حمله موشکی به سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد آبان گذشته انجام شد.

منطقه سبز بغداد محدوده‌ای به گستره ۱۰ کیلومتر است که در محله «کَرخ» واقع شده است و سفارت‌خانه ‌ها، مراکز دولتی و امنیتی عراق در این منطقه واقع شده‌اند و مشهورترین نام برای «منطقه بین‌المللی بغداد» است که در مرکز این شهر واقع شده و اطراف آن دیوارهای بتنی بلند کشیده شده است.

اوایل سال ۲۰۱۹ میلادی مقام های عراق با اشاره به بازگشت امنیت و شکست داعش، اقدام به بازگشایی منطقه سبز بغداد کردند.

پیش از حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ چنین نامی وجود نداشت و کاخ‌های «صدام» دیکتاتور سابق عراق در این منطقه واقع شده بود که در پی ورود نیروهای آمریکایی به شهر بغداد، مقام‌های آمریکا دفاتر خود را در کاخ صدام ایجاد کردند.

بسیاری از نهادها و مراکز دولتی و بین‌المللی در این منطقه قرار دارند؛ از آن جمله می‌توان به دفتر سازمان ملل، دفتر اتحادیه اروپا، سفارت آمریکا و سفارت انگلیس اشاره کرد.

تا سال ۲۰۰۹ مسؤولیت حفظ امنیت منطقه سبز بغداد بر عهده نیروهای خارجی (عمدتا آمریکایی) بود اما از آن زمان به بعد محافظت از این منطقه به نیروهای امنیتی عراق واگذار شد.

سکونت مقام های دولتی و ارشد عراق در این منطقه و جلوگیری از ورود مردم به آن در سال‌های اخیر همواره از سوی مردم عراق مورد انتقاد شدید بوده است.

 

ارسال نظر