آلمان درصدد تداوم توقف صادرات سلاح به عربستان است

خبرگزاری آلمان روز جمعه گزارش داد، دولت جدید برلین به دنبال آن است که توقف صادرات سلاح به عربستان در سال آینده نیز ادامه یابد.

به گزارش عاشورا نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، وزارت اقتصاد آلمان به "د.پ.آ" گفت، در توافق ائتلاف حاکم در "بند یمن" تأکید شده است که مجوزی برای صادرات سلاح به کشوری که به صورت مستقیم در جنگ یمن مشارکت داشته داده نخواهد شد. این بند کاملا در مورد عربستان صدق می‌کند.

با این حال مشخص نیست که آیا دولت جدید اولاف شولتز مانند دولت آنگلا مرکل استثناهایی درخصوص طرح‌های مشترک با کشورهای متحد و هم پیمان را تصویب خواهد کرد یا خیر، چرا که وزیر جدید اقتصاد آلمان در این خصوص گفته است درحال حاضر چنین تصمیمی وجود ندارد.

دولت مرکل نوامبر ۲۰۱۹ (آبان ۹۸) به دنبال کشته شدن جمال خاشقچی روزنامه نگار عربستانی در استانبول و دست داشتن مقام‌های رده‌ بالای ریاض در ترور وی، صادرات سلاح به عربستان سعودی را به طور کامل متوقف کرد.

با این حال، برای این که در طرح‌های تسلیحاتی آلمان با متحدان خود همچون  فرانسه و انگلیس در ناتو مانعی ایجاد نشود، همچنان تصمیم دولت مرکل صادرات تجهیزات سلاح با کاربرد دوگانه را امکان پذیر ساخته است.

ارسال نظر