«سعد الجابری» کیست و چرا «بن سلمان» به دنبال اوست؟

ولی‌عهد سعودی به طور جدی به دنبال استرداد «سعد الجابری» از کاناداست؛ فردی که اطلاعات و اسناد حیاتی در دست دارد.

به گزارش عاشورا به نقل از  خبرگزاری فارس، منابع اگاه و مرتبط با دایره قدرت در ریاض از تلاش «محمد بن سلمان» ولی‌عهد سعودی برای بازگرداندن «سعد الجابری» رئیس اسبق دستگاه اطلاعات سعودی از کانادا خبر می‌دهند.

به گفته این منابع به رویترز، در شرایطی که بن سلمان در طول سال‌های گذشته تمام تلاش خود را برای حذف رقیبان به کار گرفته است؛ یکی از آن‌ها توانسته فرار کند و خود را به کانادا برساند؛ فردی که گفته می‌شود اسناد مهمی را با خود به همراه دارد و چه بسا کلید تکیه بر قدرت در عربستان باشد.

بنابراین گزارش، در ماههای گذشته، ولی‌عهد سعودی فشارهای خود را بر خانواده و نزدیکان سعد الجابری افزایش داده و فرزندانش را بازداشت کرده است تا او را برای بازگشت به عربستان مجبور کند.

«سعد الجابری» معاون «محمد بن نایف» پیش از کودتای بن سلمان در ژوئن ۲۰۱۷ بود و ریاست سازمان اطلاعات سعودی را بر عهده داشت و گفته می‌شود، اسنادی که در دست دارد، می‌تواند برای حذف کامل بن نایف و دیگر رقبا مفید باشد و همزمان می‌تواند به شدت علیه بن سلمان به کار گرفته شود و بنابراین لزوم بازگشت وی به عربستان برای بن سلمان مسجل است.

یک مسئول امنیتی و دیپلمات سابق سعودی به رویترز گفت که «سعد الجابری» همچنین اسنادی از معاملات حساس مسئولان رده بالای سعودی از جمله سلمان بن عبدالعزیز و بن سلمان را در دست دارد. این اسناد برای دوره‌ای است که سلمان در زمان ملک عبدالله حاکم منطقه ریاض بود.

مأموران سعودی پس از بازداشت «محمد بن نایف» در مارس ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸) پسر ۲۱ ساله و دختر ۲۰ ساله «سعد الجابری» را نیز بازداشت کردند. برادر او نیز در ماه می گذشته دستگیر شد. 

در این خصوص یک مسئول آمریکایی به رویترز گفت که «سعد الجابری» مدت‌های طولانی با آمریکایی‌ها در حیطه مبارزه با تروریسم همکاری کرده و واشنگتن نگران وضعیت وی و خانواده‌اش است.

یکی مسئول دیگر نیز گفت: «ما به شدت در خصوص گزارش‌ها درباره بازداشت فرزندان الجابری نگران هستیم و هرگونه ظلمی را به خانواده وی سوای اینکه الجباری چه جرمی دارد، محکوم می‌کنیم.»

«سیرین خوری» سخنگوی وزارت خارجه کانادا نیز گفت که این کشور نگران بازداشت کودکان سعد الجابری است و ارتباط خود را با خانواده او ادامه می‌دهد.

«خالد الجابری» فرزند ارشد «سعد الجابری» به رویترز گفت که در ابتدای کار رابطه پدرش با بن سلمان خوب بود، اما برخی از نزدیکان ولی‌عهد و افراد مرتبط با ابوظبی، الجابری را به جانبداری از اخوان‌المسلمین متهم کردند و به مرور موجب ایجاد فضای مسموم علیه او شدند؛ تا جایی که پدرش مجبور می‌شود به کانادا فرار کند.

سیاست فشار بر شاهزادگان فراری از عربستان برای بازگشت به این کشور از طریق بازداشت بستگان، از ابتدای روی کار آمدن بن سلمان در پی گرفته شده و از سوی دیگر ده‌ها شاهزاده نیز ممنوع الخروج هستند.

لیست افراد ممنوع الخروج با اعضای خانواده «عبدالله بن عبدالعزیز» پادشاه سابق عربستان سعودی آغاز می‌شود که مرگش در سال ۲۰۱۵ «بازی تاج و تختی» را به راه انداخت که تاکنون نیز ادامه دارد. در حال حاضر ۲۷ فرزند و بین ۵۲ تا ۵۷ نوه او قادر به خروج از عربستان سعودی نیستند. چهار پسر ارشد پادشاه سابق این کشور نیز از سال ۲۰۱۷ به اتهام فساد در حبس خانگی یا زندان به سر می‌برند.

انتهای پیام/.

 

ارسال نظر