توضیح یک عضو طالبان درباره حقوق شیعیان در مذاکرات بین افغانی

یکی از موارد مهم مطرح شده در مذاکرات بین افغانی در دوحه قطر، حقوق شیعیان افغانستان است که طالبان را وادار به پاسخگویی در این رابطه کرده است.

 به گزارش عاشورا«خیرالله خیرخواه» یک عضو ارشد مذاکره‌کننده طالبان در دوحه می‌گوید مبحث حقوق شیعیان در افغانستان زمانی مطرح می‌شود که مذاکرات به مرحله بحث بر سر قانون اساسی جدید افغانستان برسد.

بی بی سی در این رابطه می نویسد: در چند روز اخیر، مذاکرات صلح افغانستان که از دو هفته پیش در دوحه قطر آغاز شده به خاطر دو مورد اختلاف‌نظر در طرزالعمل مذاکرات میان دو هیات مذاکره کننده متوقف شده است.

هیات طالبان مبنای «فقه حنفی» و سند توافقنامه صلح را که این گروه قبلا با آمریکا امضا کرده، در مذاکرات مطرح کرده که با واکنش در افغانستان مواجه شده است.

خیرالله خیرخواه، در گفتگو با یک شبکه اینترنتی نزدیک به طالبان، گفت: ما می‌خواهیم برای طرزالعمل مذاکرات یک اساس را بگذاریم که اگر اختلافی در جریان مذاکرات پیش آمد، در چارچوب شریعت اسلامی و بر اساس مذهب حنفی حل شود. این مساله مشکلی برای شیعیان به وجود نمی‌آورد.

بر اساس این گزارش، هیات افغانستان در مذاکرات دوحه به طالبان حفظ حقوق و آزادی‌های مذهبی شیعیان و سایر اقلیت‌های مذهبی را پیشنهاد داده اما هنوز در این رابطه پاسخ رسمی از جانب طالبان به هیات افغانستان داده نشده است.

 

 

 

ارسال نظر