لبنان| سفر حریری به دوحه / تشکیل کابینه همچنان در محاق

منابع لبنانی از سفر سعد حریری نخست وزیر مامور تشکیل کابینه لبنان به قطر خبر دادند.

به گزارش تیتر عاشورا به نقل از خبرگزاری تسنیم :  همزمان با انتشار خبر سفر «سعد حریری» نخست وزیر مکلف لبنان به قطر منابع دیپلماتیک عرب گزارش دادند، این سفر حریری همزمان با بازگشت «محمد بن عبدالرحمن بن جاسم آل ثانی» وزیر امور خارجه قطر از تهران بعد از دیداری که با «محمد جواد ظریف» همتای ایرانی خود داشت از نظر زمان بندی اهمیت بالایی دارد.

وزیر امور خارجه قطر در سفر خود به ایران با محمد جواد ظریف درباره روابط مشترک و نتایج اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس در «العلا» عربستان سعودی که طی آن محاصره قطر توسط چهار کشور عربی پایان یافت گفتگو کردند.

در این زمینه منابع عربی بر محتوای بیانیه وزیر خارجه قطر پس از سفر خود به ایران متمرکز شدند، جایی که عبدالرحمان آل ثانی آمادگی قطر برای حمایت از روند سیاسی و دیپلماتیک جهت بازگشت ایران و ایالات متحده به توافق هسته‌ای و کاهش تنش‌های منطقه‌ای را اعلام کرده بود.

به گزارش منابع مذکور، وزیر امور خارجه قطر در گفتگوهای خود با مسئولان ایرانی به بررسی اوضاع لبنان نیز پرداخت.

همزمان با آن اطلاعاتی منتشر شده مبنی بر اینکه حریری پس از سفر خود به قطر در حال آماده سازی برای سفر به کویت است. البته منابع نزدیک به سعد حریری این خبر را تکذیب کردند.

از سوی دیگر منابع آگاه از پرونده تشکیل دولت در لبنان گزارش دادند که امور در این زمینه همچنان پیچیده‌تر می‌شود و موانع پرونده تشکیل دولت به اندازه‌ای زیاد است که در آینده نزدیک قابل حل نیست.

این منابع اشاره کردند که حریری قصد دارد واقعیت جدیدی را در روند تشکیل کابینه ایجاد کند که با هنجارها و استانداردهای قانون اساسی تطابق ندارد. در این شرایط «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان در تلاش برای رعایت معیارهای قانون اساسی در تشکیل دولت است و در برابر شروط حریری مقاومت می‌کند.

این منابع همچنین درباره مداخله طرف‌های خارجی بر روند تشکیل دولت ابراز نگرانی و اعلام کردند این امر پرونده تشکیل کابینه را پیچیده تر کرده و آن را به تحولات منطقه‌ای و جهانی پیوند می دهد.

منابع مذکور خاطرنشان کردند، حتی در صورت تشکیل دولت نیز بازیابی روابط میان رئیس جمهوری و سعد حریری بعید به نظر می رسد، اما در هر صورت لبنانی‌ها باید تا اطلاع ثانوی با خلاء سیاسی موجود در کشور سازگار و اکنون بر انجام واکسیناسیون ضد کرونا متمرکز شوند.

 

ارسال نظر