ابراز امیدواری اردوغان درباره لغو تحریم‌های آمریکا علیه ایران

طبق گزارش اداره ارتباطات ترکیه، رئیس‌جمهور این کشور در تماس تلفنی با «حسن روحانی» ابراز امیدواری کرد دولت جدید آمریکا تحریم‌ها و موانع ناعادلانه علیه منافع ملت ایران را کنار بگذارد.

به گزارش تیتر عاشورا به نقل از خبرگزاری فارس :  روزنامه «حریت» به نقل از اداره کل ارتباطات ترکیه گزارش داد، «رجب طیب اردوغان» در تماس روز یکشنبه با «حسن روحانی» به تحولات اخیر پیرامون برجام پرداخت و ابراز امیدواری کرد دولت جدید آمریکا تحریم‌های یکجانبه و موانع ناعادلانه علیه منافع ملت ایران را کنار بگذارد.

وی افزود اظهارات روزهای اخیر در ارتباط با برجام، دریچه فرصت جدیدی را گشوده است.

طبق این گزارش، اردوغان اظهار داشت منطقی‌ترین اقدام برای همه طرف‌ها، احیای برجام است و مهم است که علیرغم همه مشکلات، درهای مذاکره را باز نگه داشت.

اداره کل ارتباطات ترکیه همچنین اعلام کرد رئیس‌جمهور این کشور در تماس تلفنی با همتای ایرانی خود خواستار تقویت روابط دو کشور شد.

به نوشته حریت، دو رئیس‌جمهور در این تماس گام‌های بهبود همکاری ترکیه و ایران در زمینه اقتصاد، حمل و نقل، امنیت و سایر مسائل را بررسی کردند.

بامداد جمعه به‌وقت تهران، وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد که پیشنهاد طرف اروپایی برای مشارکت در یک جلسه کمیسیون برجام جهت گفت‌وگو درباره بازگشت به برجام را می‌پذیرد.

آمریکا در حدود سه سال قبل از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد و دست به گسترش تحریم‌های خود علیه تهران زد. پس از تغییر دولت در آمریکا در ابتدای بهمن سال جاری، دولت جدید آمریکا نیز همان تحریم‌ها را ادامه داده است.

جمهوری اسلامی ایران تاکید کرده است که از نظر تهران، بازگشت آمریکا به برجام مساله‌ای مهم نیست بلکه آنچه اهمیت دارد رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران است و در این خصوص نه به گفته‌های طرف آمریکایی که به عملکرد این کشور توجه خواهد کرد.

ایران پس از خروج آمریکا از برجام یک سال صبر راهبردی را پیشه کرد ولی پس از یک سال با توجه به عدم پایبندی اروپایی‌ها به تعهداتشان، جمهوری اسلامی ایران در ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ تصمیم خود برای کاهش تعهدات برجامی در چارچوب ماده ۳۶ برجام را اعلام و در همین راستا پنج گام از سوی ایران برداشته شد.

آذرماه امسال نیز مجلس شورای اسلامی طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران را تصویب و پس از تصویب آن در هیأت وزیران، جمهوری اسلامی هفته گذشته قصد خود برای توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی و نظارت‌های فراتر از پادمان را در نامه‌ای به آژانس اطلاع داد که قرار است در صورت عدم لغو تحریم‌های آمریکا، از روز پنجم اسفند ماه این اقدام عملیاتی شود.

 

ارسال نظر