حزب‌الله لبنان چگونه طرح‌های جدید آمریکایی‌ها را ناکام می‌گذارد؟

دیوید هیل که یک بار دیگر برای اجرای برنامه‌های آمریکا به دستور ساکنان جدید کاخ سفید وارد لبنان شده، در سایه مواضع قاطع مقاومت و متحدان آن دست خالی به آمریکا برخواهد گشت.

به گزارش تیتر عاشورا به نقل از خبرگزاری تسنیم : سفر «دیوید هیل» معاون وزیر امور خارجه ایالات متحده به لبنان در حالی صورت می گیرد که محاصره و فشارهای مالی واشنگتن علیه لبنان همراه با تهدید به تحریم های بیشتر در میان بحران مالی، اقتصادی، اجتماعی و معیشتی این کشور همچنان ادامه دارد. علاوه بر آن فشارهای ایالات متحده جهت تشکیل دولتی مطابق منافع و دستورالعمل‌های آمریکایی در لبنان، تعیین مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی به شکلی که خواسته‌های اسرائیل را برآورده کند و کنار زدن حزب الله از صحنه سیاسی لبنان در چارچوب طرحی برای خلع سلاح مقاومت، در حال تشدید شدن است.

وزارت خارجه آمریکا درباره هدف سفر هیل به لبنان اعلام کرده که او قصد دارد نشست‌هایی با مقامات این کشور ترتیب داده و برای خروج لبنان از بحران کنونی اقدام کند. اما کاملاً روشن است سفر نماینده آمریکا در چارچوب بررسی این مسئله است که آیا فشارهای ایالات متحده جهت تشدید بحران‌ها در لبنان و مجبور کردن لبنانی‌ها به انتخاب گزینه گرسنگی یا تسلیم شدن در برابر خواسته‌های آمریکا، نتیجه داده است یا نه.

برخلاف همه تحلیل‌هایی که در آنها گفته می‌شود دولت جدید آمریکا به ریاست « جو بایدن» علاقه چندانی به پرونده لبنان ندارد و اولویت آن مقابله با چالش‌های چین و روسیه و بازگشت به توافق هسته‌ای با ایران است؛ اما واقعیت این است که لبنان در صدر پرونده‌های مورد بررسی واشنگتن قرار دارد. آمریکایی‌ها همه تلاش خود را به کار بسته‌اند تا لبنان را زیر شمشیر فشار نگه داشته و از انجام هر گونه تغییر و تحولی که منجر به خروج لبنان از بحران اقتصادی و مالی شود جلوگیری کنند.

آمریکا برخلاف ادعاهای خود تمایل دارد تا لبنان همچنان در تنگنای مالی و اقتصادی و سیاسی بماند و هر گونه راهی که ممکن است منجر به بهبود شرایط لبنان شود باید مسدود گردد. در این میان نقش واشنگتن در به تعویق انداختن یا لغو سفر هیئت لبنانی به ریاست «حسان دیاب» نخست وزیر دولت پیشبرد امور به عراق جهت امضای توافقنامه‌های همکاری اقتصادی و بهداشتی میان دو کشور و دستیابی لبنان به نفت و سوخت عراق در مقابل خدمات بهداشتی و تولیدات کشاورزی و صنعتی کاملا روشن و واضح است. پوشیده نیست که واشنگتن «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق را جهت به تعویق انداختن سفر هیئت لبنانی به عراق تحت فشار قرار داده و بدین ترتیب مانع امضای این توافقنامه‌ها میان دو کشور شد.

این در حالی است که اگر توافق نامه‌های مذکور میان لبنان و عراق به امضا می رسید تا حد زیادی بحران نفت و سوخت در لبنان را کاهش داده و بازار مهمی برای صادرات تولیدات لبنان ایجاد می‌کرد که این امر می‌توانست تاثیرات مثبت زیادی بر شرایط اقتصادی و پولی لبنان داشته باشد.

سوالی که در این میان کارشناسان مطرح می‌کنند این است که آیا این بار دیوید هیل به خواسته‌های خود در لبنان خواهد رسید یا مانند سفرهای قبلی ناکام به آمریکا بر می‌گردد.

ناظران صحنه سیاسی در لبنان به وضوح مشاهده می کنند که تقسیم بندی‌های سیاسی در این کشور میان کسانی که خواستار عمل به شروط واشنگتن هستند و کسانی که این شروط را رد می‌کنند وجود دارد. اما طرفی که مخالف تسلیم شدن در برابر خواسته‌های واشنگتن در لبنان است نفوذ بیشتری در این کشور داشته و در تصمیم گیری‌های سیاسی نقش پررنگ تری دارد. بنابراین تحلیلگران معتقدند که کودتای آمریکایی در لبنان این بار هم بنا به دلایل زیر شکست خواهد خورد.

-عدم توانایی تیم واشنگتن در تحمیل تشکیل یک دولت تکنوکرات طبق شروط آمریکا. با وجود سوءاستفاده آشکار آمریکا از بحران لبنان از طریق مهره‌های داخلی خود و نیز مانع تراشی در برابر انجام تحقیقات جنایی و رسیدگی به سپرده‌های بانکی و همچنین دستکاری نرخ دلار برای افزایش فقر و رنج لبنانی‌ها، تیم وابسته به واشنگتن در تحت فشار قرار دادن «میشل عون» رئیس جمهوری لبنان جهت تسلیم شدن در برابر این فشارها شکست خورد. تیم ریاست جمهوری لبنان تن به شروط «سعد حریری» نخست وزیر مکلف این کشور جهت تشکیل دولتی که اجرا کننده برنامه‌های آمریکا باشد، نداد.

موفقیت حزب الله در خنثی کردن نقشه‌های آمریکا جهت تحریک فضای مردمی در برابر مقاومت. مقاومت لبنان موفق شد با یک سیاست عاقلانه بر اساس مبانی زیر توطئه‌های آمریکا در راستای آشوب آفرینی در لبنان را شکست دهد:

1- حزب الله با پایبندی به روابط خود با متحدان مانع از موفقیت تیم آمریکایی در جداسازی مقاومت از ائتلاف خود شد.

2- پروژه‌های مقاومت لبنان برای کمک به مردم و پیگیری سیاست‌های اقتصادی- اجتماعی با تقویت و حمایت از تولیدات کشاورزی و تلاش برای بازاریابی آنها یا تامین کالاها و مواد غذایی برای اقشار کم درآمد موجب شد تا تحمل بحران اقتصادی برای لبنانی‌ها آسان تر شود. برنامه های حمایتی حزب الله با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان گسترده تر نیز شده است.

مقاومت لبنان این سیاست اقتصادی- اجتماعی را به عنوان یک استراتژی جهت مقابله با فشارهای آمریکایی اعلام کرده است.

3- اصلاح دستور نقشه مرزهای دریایی لبنان با فلسطین اشغالی بر اساس نظرسنجی جدید انجام شده توسط ارتش لبنان که به موجب آن لبنان به همه حقوق خود در منطقه مورد مناقشه با رژیم صهیونیستی پایبند است موجب می‌شود تا شرکت یونانی که به استخراج منابع گازی در میدان کاریش مشغول شده کار خود را متوقف کند. همچنین به دنبال آن رژیم صهیونیستی مجبور به بازگشت به مذاکرات غیر مستقیم با لبنان در این پرونده خواهد شد.

بر اساس این موارد معاون وزیر امور خارجه آمریکا این بار نیز در لبنان با موضع رسمی این کشور در امتناع از تسلیم شدن و چشم‌پوشی از حقوق لبنانی‌ها در آبهای سرزمینی خود و نیز رد فشارها در تشکیل دولتی مطابق میل واشنگتن، مواجه خواهد شد. همچنین مقاومت چه در سطح ائتلاف‌های سیاسی و چه حمایت‌های مردمی بیشتر از گذشته در موضع قدرت قرار دارد و هیل به خوبی متوجه این موضوع می‌شود. بنابراین سفر کنونی فرستاده آمریکا به لبنان نیز بدون هیچ دستاوردی برای واشنگتن به پایان خواهد رسید.

 

ارسال نظر