در هفتاد و ششمین پویش ملی تدبیر و امید برای جهش تولید؛

روحانی: اقتصاد دانش بنیان می‌تواند کشور را به حرکت درآورد

روحانی: اقتصاد دانش بنیان می‌تواند کشور را به حرکت درآورد

رییس جمهوری با اشاره به رشد شرکت‌های دانش بنیان از ۵۵ شرکت به نزدیک به ۶ هزار شرکت گفت: اقتصاد دانش بنیاد می‌تواند کشور ما را به حرکت درآورد و ما می‌توانیم از این طریق فاصله‌مان را با کشورهای پیشرفته کم کنیم.

به گزارش عاشورا به نقل از خبرگزاری ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی روز دوشنبه در هفتاد و ششمین برنامه پویش تدبیر و امید برای جهش تولید در افتتاح طرح‌های ملی دانش بنیان معاونت علمی و فناوری افتتاحهای امروز را ارزشمند خواند و گفت: استان‌های ما یکی بعد از دیگری در این مسیر کارخانه نوآوری قرار می‌گیرند که مرکزی برای همه شرکت‌های دانش بنیان است. شتابنده‌های ما در هر استانی با کارخانه نوآوری فراهم می‌شود. امروز هم کارخانه نوآوری در کرمانشاه افتتاح شد.

رییس جمهوری افزود: خانه‌های خلاق که هم از لحاظ حفظ آثار تاریخی و خانه‌های سنتی گذشته و هم به عنوان مرکزی که بتوانند اندیشمندان و صاحب نظران از آن استفاده و بهره برداری کنند، بسیار ارزشمند است. علاوه بر این مساله اتوبوس برقی برای آینده حمل و نقل بسیار اهمیت دارد.  

وی با یادآوری اهمیت رصدخانه ملی ادامه داد: کشور ما از دیرباز کشور علم و دانش در زمینه‌های مختلف از جمله نجوم بوده است. در تاریخ ما رصدخانه مراغه زبانزد است و مرکزی بود که برای نجوم استفاده می‌شد. در این مسیر لازم بود حرکت نویی در این مقطع تاریخی در کشور ایجاد شود.  

 جزو کشورهایی هستیم که دارای رصدخانه‌های بزرگ هستند

روحانی گفت: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و سازمان برنامه و بودجه همه دست به دست هم دادند و مسیری که از ۲۰ سال پیش شروع شده بود، در دولت دوازدهم به ثمر رسید. ۷۰ درصد این طرح و پروژه در دولت دوازدهم انجام گرفت و امروز با این رصدخانه عظیم و بزرگ جزو کشورهایی هستیم که دارای رصدخانه‌های بزرگ هستند.

وی افزود: با قطر این آیینه رصدخانه و همچنین قطری که ۳ متر و ۴ دهم بود جزو رصد خانه‌های مهم در منطقه هستیم که می‌تواند مطالعات ما در زمینه جهان بزرگ را تسهیل کند.

 رییس جمهوری با بیان اینکه اقتصاد دانش بنیان می‌تواند کشور را به حرکت در آورد، افزود: خداوند مرتب جهان را توسعه می‌دهد، کهکشان‌ها، سیارات، ستارگان همه در حال افزوده شدن هستند آنچه که چشم ما با تلسکوپ می‌تواند ببیند باز هم نسبت به این جهان بسیار عظیم و بزرگ بسیار محدود است.

روحانی عنوان کرد: من خوشحالم در سال‌هایی که سال‌های جنگ اقتصادی بود ما توانستیم این مسیر علم و دانش و ادامه بدهیم و متوقف نشویم. من از معاونت علمی و فناوری تشکر می‌کنم برای اینکه در این هشت سال زحمات بسیار زیادی کشیده شد و کشور ما در مسیر علم و فناوری، شاهد جهش بزرگ بود.

وی ادامه داد: اینکه شرکت‌های دانش‌بنیان ما از ۵۵ شرکت به پنج هزار و ۸۰۰ شرکت دانش بنیان رسید نشان می‌دهد که در این هشت سال چه کار عظیم و بزرگی انجام گرفته است و توسعه و پیشرفت کشور ما هم در آینده در این مسیر است به این معنا که اقتصاد دانش‌بنیان می‌تواند کشور ما را به حرکت درآورد و ما می‌توانیم فاصله‌مان را با کشورهای پیشرفته کم کنیم.

رییس جمهوری تصریح کرد: ان‌شاءالله در این زمینه بتوانیم شاهد تحولات بسیار بزرگ باشیم انشاءالله افتتاح‌های امروز برای مردم ما مبارک باشد و ما بتوانیم تا هفته آخر و پنجشنبه آخر این افتتاح آن را ادامه دهیم.

 ادامه دارد 

ارسال نظر