اشغال افغانستان از سوی آمریکا ارمغانی جز ناامنی نداشت

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: حضور و اشغال نظامی افغانستان از سوی آمریکا در دو دهه گذشته ارمغانی جز تخریب، ویرانی، جنگ داخلی، ناامنی، افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر برای مردم این کشور و منطقه نداشته است.

به گزارش روز دوشنبه عاشورا نیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا ، فداحسین مالکی در دیدار «هیدئو ایکبه»  دستیار نماینده سازمان ملل در امور افغانستان با اشاره به تحولات اخیر افغانستان با بیان اینکه امروزه مسائل این کشور و تحولات پس از به قدرت رسیدن طالبان در کانون توجه جامعه بین المللی قرار دارد، گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور دارای دین، زبان، فرهنگ و تاریخ مشترک با این کشور نسبت به تحولات سیاسی و اجتماعی آن حساسیت ویژه ای داشته و همواره خواهان استقرار صلح و ثبات در همسایگی خود بوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با انتقاد از سیاست‌های دولت‌های مختلف آمریکا در دو دهه گذشته درباره افغانستان ادامه داد: اکنون زمان آن رسیده که جامعه بین‌المللی و به ویژه سازمان ملل این سوال جدی را از خود بپرسد که حضور و اشغال نظامی افغانستان توسط آمریکا در دو دهه گذشته چه ارمغانی جز تخریب، ویرانی، جنگ داخلی، ناامنی، افزایش تولید و قاچاق مواد مخدر برای مردم این کشور و منطقه داشته است؟

مالکی افزود: اکنون اعتبار دولتمردان آمریکا بیش از هر زمان دیگر در افکار عمومی جهانی مخدوش شده و آنها از خود می‌پرسند چگونه است که به یکباره تمام کشور افغانستان در چند روز در اختیار طالبان قرار می‌گیرد و دولت مستقر به راحتی سقوط می‌کند؟

وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران از روی کارآمدن یک دولت فراگیر مردمی و برگرفته از نمایندگان تمام اقوام، مذاهب و فرهنگ‌های ساکن در این کشور حمایت می‌کند و امیدوار است همواره صلح، آرامش، رفاه و امنیت در این کشور برقرار باشد تا شاهد صدور ناامنی و هجوم سیل مهاجران به کشورهای همسایه از جمله ایران نباشیم.

سفیر سابق جمهوری اسلامی در افغانستان یادآور شد: جمهوری اسلامی نسبت به امنیت مرزهای طولانی خود با کشورهای همسایه شرقی پایش و حساسیت لازم را به خرج می‌دهد و با وجود مشکلات اقتصادی ناشی از اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا و براساس وظیفه انسانی و اسلامی خود و تاکیدات رهبر معظم انقلاب همواره پذیرای پناهجویان افغان بوده و حتی در موضوع واکسیناسیون بیماری کرونا اقدامات بهداشتی را همچون سایر هموطنان ایرانی برای افاغنه ساکن درایران انجام داده است.

بحران انسانی افغانستان باید با کمک سازمان ملل و کشورهای همسایه رفع شود

هیدئو ایکبه دستیار نماینده سازمان ملل در امور افغانستان با اشاره به تجارب ۱۰ ساله خود در پیگیری مسائل این کشور گفت: سازمان ملل به خوبی درک می‌کند که جمهوری اسلامی ایران در طول چهار دهه گذشته همواره به گرمی پذیرای پناهندگان و مهاجران افغان بوده و در این راه مصائب گوناگونی را متحمل شده است.

وی با اشاره به تحولات اخیر در افغانستان افزود: حاکمیت طالبان بر تمام افغانستان با وجود تمام سناریوهای تعریف شده باعث شگفتی و غافلگیری جامعه جهانی و سازمان ملل شد و در حال حاضر هم یک بحران انسانی در این کشور جریان دارد که باید با کمک سازمان ملل و کشورهای همسایه مرتفع شود.

ایکبه افزود: علت سقوط یکباره دولت و ارتش سابق افغانستان، اتکای صرف آنها به نیروی نظامی آمریکا بود که پس از خروج ناگهانی از افغانستان چاره ای جز واگذاری کشور به طالبان  نداشتند.

وی با بیان اینکه حاکمیت طالبان تا فراگیر شدن فاصله زیادی دارد، ادامه داد: قدرت‌های جهانی همواره در موضوع افغانستان به انحاء مختلف مداخله مستقیم و غیرمستقیم داشته‌اند.

ارسال نظر