پیگیری ثبت روز یادمان عاشورا در تقویم رسمی سازمان ملل

دبیرکل بنیاد بین‌المللی مستشهدین عاشورا با اشاره به قرائت بیانیه بنیاد بین المللی مستشهدین عاشورا( IFWA) در پنجاه و چهارمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در محکوم کردن هتک حرمت به ساحت قرآن کریم گفت: در حال حاضر در سازمان ملل دارای مقام مشورتی هستیم یکی از هدف ما جهانی کردن پیام مظلومیت امام حسین(ع) و ثبت روز یادمان عاشورا در تقویم رسمی سازمان ملل است.

به گزارش عاشورا نیوز ، بیانیه بنیاد بین المللی مستشهدین عاشورا( IFWA) در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد با موضوع محکوم نمودن  هتک حرمت به ساحت قرآن کریم قرائت شد.

سیدقاسم میرنبی دبیرکل بنیاد بین‌المللی مستشهدین عاشورا  در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار عاشورا نیوز، اظهار کرد: در حال حاضر بنیاد بین‌المللی مستشهدین عاشورا به‌عنوان یک موسسه شاخص جبهه فرهنگی دارای مجموعه‌های وابسته به نام پایگاه خبری  عاشورا، فصل‌نامه سراسری معراج، ماهنامه سراسری نینوا و ... است؛ به این معنا که به‌صورت تخصصی در حوزه عاشورا مشغول به فعالیت هستیم و در این راستا یک  تیم علمی  در حوزه پژوهش  شکل دادیم که از صاحب نظران و اساتید مجرب دانشگاه‌ها تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه بنیاد بین‌المللی مستشهدین عاشورا از سال ۱۳۹۲ که برخی از کشورهایی سردمداران وهابیت درخواستی مبنی بر ثبت روز عاشورا به‌عنوان سومین عید مسلمانان به سازمان ملل داده بودند، ابتدا به صورت یک کمپین مردمی تشکیل شد، افزود: این بنیاد در ابتدا به‌صورت کمپینی مردمی  شکل گرفت که با این کار مقابله کنند که سرانجام در سال 1396 به بنیاد بین‌المللی مستشهدین عاشورا تغییر ساختار داد.

 دبیرکل بنیاد بین‌المللی مستشهدین عاشورا  با بیان اینکه در سال ۲۰۲۱ موفق به اخذ مقام مشورتی از شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد  شدیم، افزود: در نشست پنجاه و چهارم شورای حقوق بشر  در آیتم های 4 .7 و 9  موفق به قرائت بیانیه هایی شدیم که در خصوص هتک حرمت به ساحت قرآن کریم ،نقض حقوق بشر در فلسطین اشغالی و بحث مقابله با نژادپرستی بود.که همه آیتم‌ها به‌صورت برخط در صحن پخش شد.

وی اضافه کرد: در آیتم 4 ما در بیانیه خود ضمن محکوم نمودن  هتک حرمت به قرآن کریم در سوئد و دانمارک  از شورا تقاضا کردیم که حتما اقدامات پیشگیرانه و حمایتی نسبت به اماکن مذهبی، بقاع متبرکه، المان‌‌ها و نمادهای مذهبی ادیان مختلف داشته باشند .

میرنبی تصریح کرد: در آیتم 7 که در  چهارم اکتبر 2023 برگزار شد این بنیاد در بیانیه خود نسبت به نقض گسترده حقوق بشر در  فلسطین اشغالی و اقدامات ضد حقوق بشری رژیم صهیونیستی پرداختیم.

وی یادآور شد: در آیتم 9 شورای حقوق بشر که در ششم اکتبر برگزار شد در بیانیه خود مواردی را در حوزه مقابله با نژادپرستی مواردی را مطرح کردیم و با توجه به اینکه در دین اسلام ما زمانی به‌نام هفته وحدت  داریم،  پیشنهاد کردیم روزی را به نام " وحدت ادیان ابراهیمی"  که همه ادیان ابراهیمی فاقد از هر نوع گرایش مذهبی و دینی را به هم احترام بگذارند و راه های گفتمان ادیان باز گردد.

دبیرکل بنیاد بین‌المللی مستشهدین عاشورا درباره حرکت خصمانه قرآن‌سوزی یا به اصلاح تروریسم مذهبی، تصریح کرد: این عمل شنیع نوعی حمله تروریستی نسبت به اعتقادات مردم می باشد  و این عمل بدون شک نوعی حمله تروریستی مذهبی و فرهنگی به خیل عظیم جمعیت مسلمانان جهان انجام می‌دهند، از گذشته در دانمارک و سوئد صورت گرفته بود.

میرنبی ادامه داد: ما  در نشست پنجاه و سوم نیز که مصادف بود حرکت خصمانه و تروریستی قرآن سوزی که متاسفانه با حمایت کشور سوئد انجام گرفت نیز آن را محکوم کرده بودیم البته در آن زمان  به‌صورت کتبی بیانیه ارائه شد و پیگیری‌هایی نیز انجام شد.

وی بیان کرد: با توجه به پیگیری‌ها در همان نشست پنجاه‌وسوم  باوجود مخالفت برخی کشورهای اروپایی،شورا حقوق بشر سازمان ملل متحد یک قطعنامه  علیه این حرکت خصمانه صادر نمود  و اقدامات اینچنینی را محکوم کرد.

دبیرکل بنیاد بین‌المللی مستشهدین عاشورا با تاکید بر اینکه در حوزه بین‌الملل بحث فریاد مظلومیت آقا امام حسین(ع) را به گوش جهانیان می‌رسانیم، گفت: تمامی هزینه‌های این مجموعه مردم‌نهاد، فرهنگی و مذهبی ازطریق کمک های مردمی  و اعضای موسس بنیاد  تأمین می‌شود که جا دارد خیران در بحث نذر فرهنگی پای کار بیایند.

میرنبی بیان کرد: در حوزه اهداف فرهنگی و بین‌المللی درگاه کمک داوطلبانه در سایت رسمی بنیاد بارگذاری و قابل دریافت است.

وی با اعلام اینکه بنیاد بین‌المللی مستشهدین عاشورا در ابتدای راه چشم‌اندازی برای خود در حوزه بین‌الملل ترسیم کرده که بحمدالله به آن چشم‌انداز  نزدیک شدیم و توانستیم برخی از سکوهای فرهنگی را فتح کنیم، تصریح کرد: در حال حاضر در سازمان ملل دارای مقام ویژه مشورتی  هستیم، هدف ما جهانی کردن پیام بزرگ امام حسین(ع) و ثبت روزی  به‌نام یادمان عاشورا در تقویم رسمی سازمان ملل متحد است.

دبیرکل بنیاد بین‌المللی مستشهدین عاشورا اظهار کرد: پیگیر این مهم در سفرهای مختلف به سازمان ملل هستیم و در آبان‌ماه هم قرار است تیم بنیاد بین‌المللی مستشهدین عاشورا به سازمان ملل اعزام شود تا بتوانیم در جلسه کمیسون اجتماعی این شورا شرکت کنیم.

دبیرکل بنیاد بین‌المللی مستشهدین عاشورا یادآور شد: افرادی علاقه‌مند در این حوزه از طریق سایت بنیاد به آدرس ashoora.org در بخش داوطلبان ثبت‌نام کنند و براساس میزان تمایل در واحدهای مختلف با ما همکاری نمایند.

میرنبی با بیان اینکه با عنوان کشوری که پرچم‌دار مظلومیت امام حسین (ع) هستیم، اظهار کرد: تنها خواسته ما از مسؤولان این است که ما را یاری کنند  چرا که بنیاد بین‌المللی مستشهدین عاشورا تنها مجموعه مذهبی شیعه جهان است که توانسته در سازمان ملل جایگاه مقام مشورتی  را اخذ نماید.

*قرائت بیانیه بنیاد بین المللی مستشهدین عاشورا( IFWA) در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحدUN  26sepدر محکوم کردن هتک حرمت به ساحت قرآن کریم

*قرائت برخط، دومین بیانیه بنیاد بین المللی مستشهدین عاشوراIFWA در پنجاه و چهارمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد.UN.  ️آیتم ۷: بررسی حقوق بشر در فلسطین تاریخ:۴ اکتبر ۲۰۲۳ مقارن با ۱۲ مهر ۱۴۰۲

*قرائت برخط، سومین بیانیه بنیاد بین المللی مستشهدین عاشوراIFWA در پنجاه و چهارمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد.UN ️آیتم ۹: بررسی نژاد پرستی و ... تاریخ:۶ اکتبر ۲۰۲۳ مقارن با ۱۴ مهر ۱۴۰۲

 

 

 

ارسال نظر