تحلیلگر مصری با اشاره به عدم امکان اشغال صنعا مطرح کرد

عربستان جمعیتی را که روز قدس در پایتخت و شمال یمن به خیابان آمد، دید؟

عربستان جمعیتی را که روز قدس در پایتخت و شمال یمن به خیابان آمد، دید؟

نویسنده مصری گفت، اگر رهبر جنبش الحوثی توانست آحاد مردم صنعا و دیگر شهرهای یمن را برای دفاع از قدس به خیابان ها آورد چگونه ائتلاف سعودی می تواند خود را به پایتخت برساند.

به گزارش عاشورا، شهرهای یمن شاهد خروج صدها هزار نفر از مردم یمن در روز جهانی قدس بود و تظاهرات در یمن بزرگترین تظاهرات دنیا در یاری قدس و فلسطین اشغالی به شمار رفت، علی رغم اینکه یمن در چهارمین سال متوالی هدف حملات مداوم ائتلاف سعودی قرار دارد، از همین رو روز جهانی قدس در یمن جهان عرب و نخبگان سیاسی، اندیشمندان و صاحب نظران را شگفت زده کرد.

«ابراهیم سنجاب»، نویسنده سرنشناس مصری با انتشار مقاله‌ای مفصل در صفحه فیس بوک خود به موضوع راهپیمایی باشکوه جمعیت میلیونی مردم یمن پرداخت که در روز جهانی قدس در شهرهای مختلف تحت حاکمیت شورای عالی سیاسی یمن به خیابان‌ها آمدند.

وی آورده است: چگونه دستان ائتلاف عربی و سودانی‌ها به الحدیده و سپس صنعا می‌رسد وقتی که عبدالملک الحوثی، این رهبر جوان حوثی‌ها توانست جمعیت عظیمی را در پایتخت و بقیه شهرهای تحت کنترل خود به خیابان‌ها آورد.

این تحلیلگر مصری، عبدالملک الحوثی را به عنوان رهبر انقلاب یمن و نماد یمنی‌ها در رد تسلیم  برابر سلطه منطقه‌ای و بین المللی بیگانگان توصیف کرد.

وی تاکید کرد: بیرون آمدن این جمعیت عظیم یمنی‌ها برای دفاع از ماهیت عربی قدس، ثابت می‌کند که ادعاهای ائتلاف دشمن درباره تسلط بر الحدیده و صنعا، فریب بزرگ اعراب و غیر اعراب است و بزرگ‌ترین رسوایی نظامی برای تسلیحات آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی محسوب می‌شود.

سنجاب اظهار داشت: جنگ علیه یمن ننگی تاریخی برای فرماندهان نظامی چند ملیتی است که در برابر چندین هزار مبارز و ملتی فقیر، گرسنه و محاصره شده عاجز ماندند.

نویسنده اظهار داشت: ما از تحلیل‌های سیاسی و نظرسنجی‌های استراتژیک خسته شدیم از دروغ رسانه‌های عربی و جهانی که به پول‌های کثیفی دل بسته‌اند خسته شده‌ایم، از وجدان‌ها و چشمانی که خود را به خواب زده‌اند و منافع شخصی را بر درک و شعور انسانی ترجیح می‌دهند بی‌زاریم، حتی از حرف‌ها و نوشته‌ها هم خسته‌ایم از زندگی با طعم شکست اخلاقی هم خسته‌ایم.

وی افزود: موضوع این مقاله این نیست که بگوییم مردم عزیز صنعا برای یاری قدس در حال روزه داری به خیابان‌ها آمدند چون آنها در این چند سال اخیر همه ایام سال را روزه، تشنه، مریض و تحریم کشیده هستند این مقاله همچنین برای جمایت از مردم شهر ویران شده صعده شهر دانشمندان یا شهر در محاصره الحدیده که دریچه یمن به حساب می‌رود نیست، آنها همگی برای دفاع کردن یا نکردن از قدس آزادند و این موضوع به خودشان مربوط می‌شود.

نویسنده تصریح کرد: تنها می‌خواهم بگویم اگه رهبر جوان انقلاب یمنی‌ها و نماد آنها در مخالفت با همه نقشه‌های سلطه طلبانه بیگانگان می‌توانست همه این جمعیت را در پایتخت متمدن یمن و چندین شهر تحت تسلط خود برای دفاع از قدس به خیابان‌ها آورد بنابراین چگونه دستان ائتلاف عربی و سودانی‌ها به الجدیده و سپس صنعا می‌رسد، این فریب بزرگ اعراب و غیر اعراب و بزرگ‌ترین رسوایی نظامی برای تسلیحات آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی است.

وی ادامه داد: ما به چهارمین سال متوالی جنگ یمن رسیدیم و شعار صنعا «ما داریم می‌آییم» به «حدیده ما داریم می‌آییم» مبدل شده است، خیلی مسخره است؛ چرا تو داری می‌آیی و چرا اصلا از آن بیرون امدی، چگونه بیرون آمدی در حالی که همسر، مادر، خواهر و مادر بزرگت را در آنجا رها کردی این یک افسانه است، نه تو به صنعا بازگشته‌ای و نه در بیرون آنجا شرافتمندانه زندگی کرده‌ای.

نویسنده اظهار داشت: از لحاظ عقلانی باید گفت کسانی که هنوز معتقدند جنگ یمن برای آزادسازی این کشور از چنگ حوثی‌ها بود دروغ می‌گویند و می‌دانند که دروغ می‌گویند، مگر اینکه عقلش بگوید باید یمن را از یمنی‌ها آزاد کرد، جنگ به خاطر حوثی‌ها یا به خاطر مشروعیت منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی و فراری یمن نبود، همچنین جنگ تنها علیه حوثی‌ها هم نبود و به خاطر محسن و طارق هم نود و حتی به خاط عربستان و امارات هم نبود و سودانی‌ها هم جای پایی در آنجا نخواهند داشت پس اجازه بدهید بگویم به خاطر چه کسانی بود که کم هم نیستند.
 

سنجاب گفت: انگیزه عربستان برای از دست دادن همه پول، تجهیزات و تاریخ چه بود اون تاریخ را از دست داد و جغرافیایی را هم به دست نیاورد چه چیزی امارات را به سقطری کشاند، اگر می‌خواست صنعا را آزاد کند، گناه سرباز سودانی که برای دفاع از حرم امن الهی در سواحل عدن جنگ می‌کند چیست؟ این نبردی فراتر از اراده جنگجویانش است.
 

وی ادامه داد: کسی که قادر است که توده‌های مردم را برای دفاع از قدس در صنعا که آماج بمباران ائتلاف سعودی بوده به خیابان‌ها بکشاند قادر است که تا پایان تاریخ برای دفاع از الحدیده مبارزه کند بنابراین چیزی کمتر از جستجو برای یافتن راه حل سیاسی وجود ندارد، اما کارشناسان نظامی و راهبردی در ماهواره‌ها تا کی می‌خواهند دروغ بگوید؟ این دروغ‌ها را به چه کسانی تحویل می‌دهند مگر که به ملت‌های خودشان تحویل بدهند.

تحلیلگر مصری تاکید کرد: امروز روی خاک یمن کسانی زندگی می‌کنند که از واقعیت باخبرند و در واشنگتن، لندن و تل آویو کسانی شگفت زده از مقاومت یمنی‌ها هستند، بنابراین کی به دروغ‌هایتان پایان می‌دهید آیا در لحظه‌ای که ترامپ دستور توقف جنگ را به دلیل بی فایده بودن آن می‌دهد یا در لحظه ‌ی که تل آویو تصمیم بگیرد علنا در جنگ شرکت کند در حالی که به مشارکت محرمانه در جنگ متهم است.

نویسنده تاکید کرد: به صراحت می‌گویم تظاهرات باشکوه یمنی‌ها در دفاع از قدس در حالی که آنها در شرایطی به سر می‌برند که دنیا از آن بی خبر است و به این شکل قابل توجه و با این تعداد و به طور همزمان در شهرهای مختلف، نشان می‌دهد که باید درباره کسانی که سرنوشت این جنگ با آنها رقم می‌خورد مجددا اندیشه کرد چون نه بمباران‌ها معرکه را خاتمه می‌دهد و نه گسیل جمعیت مزدور به میدان‌های نبرد و نه حتی ورود به الحدیده و صنعا هم به جنگ پایان نمی‌دهد.

در یمن مردی با نام عبدالملک بن بدر الدین راستگوست و دروغ نمی‌گوید، به سویش بروید حتی با یک نیمچه راه حل سیاسی که شرافت یمنی‌ها را مصون بدارد چون این مرد انقلاب خود را تحقیر نخواهد کرد.

 

ارسال نظر