آیت‌الله تسخیری با دانش گسترده و تسلط به عربی گفتمان تقریب را پیش برد

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بیان اینکه آیت‎الله تسخیری انسانی خوش‌نیت بود، اظهار کرد: ایشان دو ابزار بسیار خوب برای گفت‌وگو و تقریب مذاهب داشت؛ نخست دانش گسترده و فراوان و دیگری تسلط به ادبیات عرب تا حدی که دیوان شعر عربی دارد.

خبرگزاری عاشورا به نقل از اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ سرویس گفتگو:

آیت الله «محمدعلی تسخیری» از مؤسسان مجمع جهانی اهل ‌بیت (علیهم ‌السلام) بود که از بدو تأسیس در سال ۱۳۶۹ تا مرداد ۱۳۷۸ دبیرکلی این سازمان مهم و مبارک را بر عهده داشت و خدمات گسترده ای به پیروان اهل بیت(ع) در سراسر دنیا ارائه کرد

وی همچنین سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را تأسیس کرد و علاوه بر آن در قامت مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام، معاون بین الملل سازمان تبلیغات اسلامی، نماینده مجلس خبرگان رهبری، دبیرکلی مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و... اقدامات مؤثری در زمینه ترویج معارف دینی، وحدت جهان اسلام و خنثی‌سازی توطئه های دشمنان برای ایجاد تفرقه و درگیری بین ابناء امت اسلامی انجام داد.

آیت الله تسخیری که ۲۷ مهر ۱۳۲۳ در نجف متولد شده بود روز ۲۸ مرداد ۱۳۹۹ در تهران دار فانی را وداع گفت. ششم مهرماه چهلم درگذشت آن عزیز است و خبرگزاری ابنا به مناسبت فرارسیدن این روز، سلسله گفتگوهایی با علماء و مسئولانی که همراه و همکار ایشان بودند، انجام داده است که بتدریج منتشر می گردد.

در چهلمین روز درگذشت این اندیشمند طلایه‌دار وحدت، خبرگزاری ایکنا با «ابوذر ابراهیمی ترکمان» عضو حقوقی شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) و رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت‌و‌گویی انجام داده است، تا از فعالیت‌های بزرگ‌مرد تقریب که بنیانگذار این سازمان بوده است، برای ما بگوید.

ابراهیمی ترکمان در ابتدای این گفتگو اظهار کرد: آیت‌الله تسخیری از شخصیت‌هایی برجسته به‌شمار می‌آمد و هنگام تحصیل در نجف از شاگردان سرآمد شهید صدر بود، ایشان تحصیلات خوب و موفقی را پشت سر گذاشتند و به مبانی اسلام آشنایی کامل داشتند. آیت‌الله تسخیری زمانی که از عراق به ایران تبعید شد، در حوزه علمیه قم به تدریس پرداخت و نسبت به پرورش شاگردانی موفق و آشنا به اسلام اهتمام داشت.

* دفاع از حقانیت اهل بیت(ع)

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تصریح کرد: آیت‌الله تسخیری پس از انقلاب ویژگی خاصی داشت و آن این بود که به فقه اهل سنت و تشیع آشنایی کامل داشت، به همین دلیل موارد تقریبی را به خوبی تشخیص داده بود و از آن‎ها در گفت‌و‎گوها استفاده می‎کرد.

ابراهیمی ترکمان ادامه داد: ایشان دو ابزار بسیار خوب برای گفت‌وگو و تقریب مذاهب داشت، نخست دانش گسترده و فراوان و دیگری تسلط به ادبیات عرب تا حدی که دیوان شعر عربی دارد، با این توانمندی‌ها در مجامع بین‎المللی به عنوان مدافع حقانیت آیین محمدی و اهل بیت(ع) همواره حضور داشت.

وی تأکید کرد: آیت‌الله تسخیری چون انسان بسیار خوش‌نیتی بود، همیشه این نیت به طرف مقابل منتقل می‌شد و به همین دلیل همه احساس می‌کردند اگر این عالم بزرگ مخالفتی هم دارد، با گفته افراد مخالف است نه گوینده. به همین دلیل همواره در همه جای دنیا مورد احترام بود. در سفرهای متعددی که بنده در خدمتشان بودم، همیشه این ویژگی را احساس می‌کردم.

* خاطره‎ای که به یاد ماند

ابراهیمی ترکمان با ذکر خاطره‌ای از آیت‌الله تسخیری بیان کرد: آیت‌الله تسخیری کارمند رسمی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بود، سه ـ چهار سال پیش روزی من پرونده کارمندی ایشان را دیدم، مشاهده کردم که این عالم بزرگ یکی از پایین‎ترین پست‌‌های اداری را دارند، در حالی که مشاور عالی مقام معظم رهبری در امور جهان اسلام بودند، اما هیچ وقت نرفتند این مسئله را دنبال کنند که پُست سازمانی بالاتری بگیرند.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی ادامه داد: بنده تلاش کردم پُست مناسبی برای ایشان بگیرم، زمانی که حکم کارگزینی جدید را برایشان بردم بسیار تعجب کرد و اصلاً در این فضا نبود که پُست قبلی با جدید چه تفاوتی داشت و این مسئله به خوبی نشان می‎داد ایشان هیچ وقت برای منافع و مسائل شخصی کار نمی‌‌کرد و توجهی به منافع شخصی نداشت و تمام توجهشان معطوف به این بود که بتواند خدمت کند.

* تقریب را باور کنیم

وی در پاسخ به این سؤال که برای ادامه دادن راه تقریبی آیت‌الله تسخیری چگونه باید عمل کرد، گفت: اول باید باور به تقریب داشته باشیم و این اعتقاد در میان ما رشد کند و بدانیم که ما مسلمانان اگر با هم اختلاف داشته باشیم، قطعاً در برابر دشمنان نمی‌توانیم ایستادگی کنیم.

ابراهیمی ترکمان در پایان تأکید کرد: باید به نقاط مشترک یکدیگر احترام گذاشته و بر این نقاط تأکید و تکیه کنیم. امیدوارم که در آینده حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌‌ها شخصیت‌هایی در تراز مرحوم آیت‌‌الله تسخیری پرورش داده و به جامعه تقدیم کنند.


 

ارسال نظر