اربعین، تجلّی محبّت مسلمانان به امام حسین علیه السلام

ماموستایی را در کردستان دیدم که با شنیدن نام امام حسین(ع) اشک می ریخت و آن زمانی که راه کربلا باز نبود او بارها با پای پیاده به زیارت اباعبدالله مشرف شده بود؛ اهل سنت یعنی این و این بُعد در اهل سنت باید معرفی شود. امروز اهل سنت ایران صد در صد و در کل دنیا بیش از نود درصد محب اهل بیت (ع) هستند.

 به گزارش عاشوراحجت الاسلام والمسلمین محمدحسن زمانی پیش از ظهر امروز در وبینار تخصصی «اربعین، تجلی محبت مسلمانان به امام حسین» با اشاره به محبت اهل سنت به ائمه(ع) گفت: گاهی برخی طلاب سؤال می کنند که چند درصد اهل سنت به اهل بیت علاقه دارند؟ من با صراحت می گویم که امروز اهل سنت ایران 100 درصد و در کل دنیا بیش از 90 درصد محب اهل بیت(ع) هستند؛ کمتر از 1 درصد ناصبی اند و دشمنی دارند؛ البته میزان محبت هم فرق می کند.

وی محبت برخی از اهل تسنن به امام حسین(ع) را حتی مضاعف از برخی محبان دانست و عنوان کرد: در مصر مسجدی به نام رأس الحسین(ع) وجود دارد که برای میلاد امام حسین(ع)، 7 شبانه روز جشن میلاد می گیرند، کل فضا را تزیین و به وفور نذری پخش می کنند و دائما می گویند «صل علی النبی و آله»؛ برخی از اهل سنت آتش ممحبتشان از تشیع هم بیشتر خواهد شد اگر به حقیقت امر دسترسی پیدا کنند ولی مشکل این است که اصل قضیه به آنها نرسیده است.

عضو هیأت علمی جامعة المصطفی ضمن قرائت آیه 23 سوره شوری اظهار داشت: انبیاء دربارۀ اجر و مزدشان می فرماید «إن أجری الا علی الله»؛ اجر کار من با خداست زیرا هیچ چیزی جز خدا نمی تواند اجر آن را بپردازد.

وی در ادامه سؤالی مطرح کرد و افزود: باتوجه به این آیه باید پرسید که چرا برای رسالت پیغمبر خاتم اجر جداگانه ای دانسته شده؟ این یعنی محبت اهل بیت چیزی است که همسنگ رسالت نبی اکرم(ص) است.

استاد حوزه و دانشگاه، محبت اهل بیت(ع) را بابی برای ورود اهل سنت به معارف آنان دانست و تصریح کرد: این احادیث مختص شیعه نیست و غالب آنها منقول از نبی مکرم اسلام(ص) است که راه ایشان را برای ما روشن می کند.

وی با اشاره به کتاب روضه الشهداء نوشته حسین واعظ کاشفی خاطرنشان کرد: تشیع لفظ روضه را از این کتاب برگرفته اند و اصلا روضه هایی که ما از مقاتل نقل می کنیم، بخشی از آنها را اهل تسنن نوشته اند؛ اگر ما بخواهیم فقط اسم کتبی که علمای اهل سنت در رابطه با امام حسین(ع) نوشته اند را جمع کنیم، خودش یک کتاب می شود.

حجت الاسلام زمانی ضمن بیان خاطره ای ابراز داشت: ماموستایی را در کردستان دیدم که با شنیدن نام امام حسین(ع) اشک می ریخت و آن زمانی که راه کربلا باز نبود او بارها با پای پیاده به زیارت اباعبدالله مشرف شده بود؛ اهل سنت یعنی این و این بُعد در اهل سنت باید معرفی شود.

 

 

 

ارسال نظر