اربعین بازکننده فصل جدیدی در عرصه پژوهش

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم گفت: اربعین فصل جدیدی را در عرصه‌های مهم پژوهشی باز می‌کند و این واقعیت بزرگ تاریخی، اجتماعی و فرهنگی در واقع یک میدان پژوهشی وسیع است که دارای قابلیت بسیاری برای واکاوی پژوهشگران است

به گزارش عاشورا به نقل ازخبرگزاری فارس به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اربعین فصل جدیدی را در عرصه‌های مهم پژوهشی باز می‌کند و این واقعیت بزرگ تاریخی، اجتماعی و فرهنگی در واقع یک میدان پژوهشی وسیع است که دارای قابلیت بسیاری برای واکاوی پژوهشگران در ابعاد مختلف است.

غفاری در همایش ملی اربعین پژوهی که امروز (چهارشنبه) به صورت ویدئوکنفرانس در سازمان مرکزی دانشگاه پیام نور برگزار شد، گفت: دانشگاه پیام نور به عنوان دانشگاهی که در ابعاد و وسعت جغرافیایی به عنوان بزرگ‌ترین دانشگاه دولتی ملی به شمار می‌رود، نقش موثری در نگاه علمی به این رویداد تاریخی ارزشمند خواهد داشت.

وی افزود: محققان و پژوهشگران دانشگاه با واکاوی علمی این رویداد بزرگ می‌توانند ضمن دفاع علمی و پژوهشی از اربعین، با انتشار مقالات، رسالت اجتماعی و دینی خود را برای انتقال ارزش‌ها و فرهنگ عاشورای حسینی تحقق بخشند.

غفاری تصریح کرد: پژوهش در وقایعی که دارای امتداد تاریخی هستند، دو تاریخ گذشته و امروز را به یکدیگر پیوند می‌دهد و در واقع یافتن سرنخ‌هایی از گذشته و ارائه تفسیرها و فهم‌های جدی‌تر، راه را برای بازنمایی و بازتولید این واقعیت در جایی که الان با آن مواجه هستیم، باز می‌کند و اثرگذاری مثبتی برای نسل جدید خواهد داشت.

وی همچنین بر نقش بی‌بدیل رسانه تاکید کرد و گفت: اربعین خود رسانه است و امروز هم همایش‌ها و نتایج حاصل از آن در حکم رسانه هستند. تولیداتی که با ارزش علمی و پژوهشی، واقعیت تاریخ را در ابعادی متفاوت بازنمایی می‌کنند و می‌تواتند نقش مهمی در ادای حق این واقعه حماسی بزرگ داشته باشند.

برکات تحقیقات اربعین پژوهی دانشگاهیان پیام نور به جامعه برمی‌گردد

رئیس دانشگاه پیام نور نیز در این مراسم با اشاره به رسالت اجتماعی این دانشگاه گفت: امروز میزبان محققانی هستیم که این رسالت دانشگاه را به تصویر کشیده‌اند و برکات این تحقیق و پژوهش از اربعین با ارزش‌ترین واقعیت تاریخ به جامعه برمی‌گردد.

محمدرضا زمانی تصریح کرد: اگر بخواهیم حرکت‌های اجتماعی، سیاسی، مذهبی و ارزشی در جامعه عمق و تداوم داشته باشد بهترین روش بازنمایی توسط پژوهشگران و محققان است.

وی ضمن قدردانی از اساتید بسیجی دانشگاه پیام نور گفت: اربعین رویدادی بسیار بزرگ است که نیازمند تحلیل بسیار بزرگ هم هست و این حرکت ملی نقش موثری در تداوم این واقعه ارزشمند خواهد شد.

خروج از نظام دولت- شهروندی به سمت نظام امت- امامت مهم‌ترین پیام اربعین

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها نیز در ادامه گفت: خروج از نظام دولت – شهروندی به سمت نظام امت – امامت، مهم‌ترین پیام اربعین حسینی است.

حجت الاسلام والمسلمین رستمی خاطرنشان کرد: نظام مدنظر اربعین نظامی است که رابطه مردم با حاکم نه از جنس تبادلات بین شهروند و دولت بلکه از جنس تعلق درونی، وابستگی عاطفی و ایثارگری و از خودگذشتگی است.

وی با عنوان اینکه جریان اربعین جریان خروشان انسان های متعالی است، افزود: اسلام دین تحول‌آفرین و خواهان انسان طالب تحول است و از این رو تمام وقایع تاریخی اسلامی انسان‌ها را به سمت جلو هدایت کرده‌اند. ترسیم جامعه مهدوی و نقطه تعالی تحقق همه آرمان‌های بلند بشری، انسان‌ها را به سمت جلو سوق می دهد و معرف جامعه حضور به عنوان آرمان شهر انسان‌هاست.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ضمن قدردانی از بسیج اساتید دانشگاه پیام نور برای برگزاری این همایش ملی افزود: محورهای همایش نشان می‌دهد که نگاه به پدیده اربعین صرفاً نگاه دینی و معرفتی نیست، اما چون حادثه عاشورا دارای ابعاد سیاسی، فرهنگی و اجتماعی است، اربعین هم تداوم جریان عاشورا بوده و از این ویژگی‌ها بهره‌مند است.

حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی گفت: مختصاتی که در راهپیمایی اربعین وجود دارد، انتقال ابعاد عاطفی، معارف، خودسازی و طلب تزکیه و تطهیر درونی شرکت‌کنندگان و حامیان این راهپیمایی بوده و مقدمه‌ساز اتفاقی بزرگ است.

وی بر لزوم توجه رسانه‌ای به مفهوم اربعین تاکید کرد و گفت: در دنیایی که سیاستگذاری رسانه‌ها توسط مالکان اصلی بر منافع خود استوار است، یافتن یک مسیر برای انتقال این واقعیات ارزشمند ضروری است.

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار داشت: اقدام بزرگ حضرت زینب(س) و حضرت زین العابدین(ع) در این جریان، اقدامی رسانه‌ای است.

وی با عنوان اینکه اربعین تعریف از انسان به عنوان موجودی خودخواه، گرگ‌نما، لذت‌جو و طالب مادیات را به انسانی متعالی، ایثارجو، دستگیر و بی‌تفاوت به داشته‌های دنیایی تغییر داده است، افزود: اگر بتوانیم تعریف انسان را در نگاه خود تغییر دهیم، به یکی از مقدمات رسیدن به آرمان شهر دست یافته‌ایم.

وی افزود: برای رسیدن به آرمان شهر نیازمند برنامه‌ریزی و الگوهای مناسب هستیم که بهره‌مندی از تجارب و پژوهش‌های این همایش می‌تواند ضمن دفاع عالمانه از نهضت اربعین، راهگشای نشر پیام عمیق حرکت حسینی در جهان باشد.


 

ارسال نظر