جمعیت بی‌سابقه زائران در کربلا یک هفته قبل از اربعین+عکس‌ و فیلم

جمعی از زائران اربعین از روزهای گذشته به حرم امام حسین علیه‌السلام مشرف شده‌اند. امسال جمعیت زائران کربلا یک هفته مانده به اربعین بی‌سابقه است.

به گزارش عاشورا نیوز به نقل از  خبرگزاری فارس، حرم امام حسین علیه‌السلام مملو از زائرانی شده است که از راه‌های دور و نزدیک به زیارت مشرف شده‌اند. 

دعوت زائران اربعین به حضور در کربلا

هر لحظه بر تعداد زائران حسینی افزوده می‌شود و حضور این جمعیت در کربلا آن هم یک هفته قبل از اربعین نسبت به سال‌های گذشته بی‌سابقه است.

زائران ایرانی هم از شهرهای مختلف راهی عراق شده‌اند و برخی وارد کربلا شدند. یکی با لهجه شیرازی از سختی سفر می‌گوید و دیگری با لهجه یزدی درباره شکوه این جمعیت. برخی به سهولت تردد از مرز زمینی اشاره می‌کنند و در تماس تصویری با دوستان، آن‌ها را دعوت به زیارت می‌کنند.

روضه‌خوانی زائران در بین‌الحرمین

همچنین جمعی از زائران به صورت گروهی به زیارت امام حسین علیه السلام مشرف می‌شوند و با ایجاد حلقه‌هایی به روضه‌خوانی می‌پردازند. برخی دیگر هم در شلوغی بین‌الحرمین زیارت عاشورا می‌خوانند.

فراهانی، یکی از زائران اربعین که از ورامین به کربلا آمده است، می‌گوید: قرار نبود به زیارت اربعین بیایم، اما یک‌روز برای صدور گذرنامه زیارتی اقدام کردم و وقتی گذرنامه آمد، عازم عراق شدم. باورم نمی‌شود حالا در کربلا هستم و در جمع زائران سیدالشهدا علیه‌السلام زیارتنامه می‌خوانم.

گرمای هوا مانع تشرف زائران اربعین نشد

دمای هوا حتی شب‌ها حدود ۴۰ درجه است و گاهی آنقدر کربلا و به ویژه اطراف حرم گرم می‌شود که امکان توقف طولانی در آنجا نیست. با این وجود، بسیاری از زائران ساعت‌ها در آنجا حضور یافته و به نیایش می‌پردازند.

یکی برای اولین بار به زیارت ارباب آمده و از شور وصف‌نشدنی حال و هوای حرم می‌گوید و دیگری از تجربه بیش از ۱۰ بار سفر اربعین خاطراتی بیان می‌کند. در هر گوشه و‌ کناری از حرم زائران با نیتی خاص از شهرهای خود راه افتادند و به کربلا رسیدند. برخی طاقت دوری نداشتند و برخی دیگر بی‌قرار زیارت بودند. 

شلوغی حرم کربلا یک هفته مانده به اربعین

مردم با هر نگاه و عقیده‌ای به عشق امام حسین علیه‌السلام دور هم جمع شده‌اند و هرروز هم بر تعداد دلدادگان زیارت اربعین افزوده می‌شود. حسینی نوجوان ۱۵ ساله‌ای که همراه با خانواده به زیارت اربعین آماده است، می‌گوید: دومین بار است که زیارت اربعین می‌آیم. امسال که کرونا تمام شده خیلی حال و هوای حرم متفاوت و البته شلوغ‌تر از سال‌های گذشته است.

پیرمردی ۵۰ ساله هم از کرمان برای هشتمین بار طریق الحسین را پیاده طی سه روز آمده بود. او که از شکوه مسیر شگفت‌زده شده بود، می‌گوید: این خیل جمعیت برایم جالب بود. تاکنون این تعداد زائر آن هم یک هفته مانده به اربعین در کربلا ندیده بودم. البته در روزهای اخیر نجف هم خیلی شلوغ بود و به نظر می‌رسد در روزهای آتی این تعداد افزایش یابد.

تصاویری از شهدا در کربلا

حضور زائران در کربلا حال و هوای متفاوتی ایجاد کرده است. برخی با پرچم‌هایی به سوی حرم حضرت عباس علیه‌السلام و پس از آن حرم سیدالشهدا علیه‌السلام می‌آیند و برخی دیگر تصاویری از شهدا در دست دارند.

در این بین تصاویر شهید حاج قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس بیشتر به چشم می‌خورد. حتی برخی زائران در طرح زیارت به نیابت از شهدا شرکت کرده و تصاویری از این ۲ شهید مقاومت را پشت کوله گذاشته و به نیابت از آن‌ها قدم برمی‌دارند. شهدایی که حضور در این مسیر و وجود امینت در این سرزمین را مدیون آن‌ها هستیم.

افزایش زائران در اربعین امسال

اکنون که یک هفته تا اربعین حسینی باقی مانده است، کربلا مملو از زائران شده و پیش‌بینی می‌شود که تعداد زائران اربعین نسبت به سال‌های گذشته افزایش یابد. حتی مسوولان عراقی معتقدند که شاهد افزایش ۱۰ درصدی تعداد زائران اربعین خواهیم بود.

سال گذشته بیش از ۲۱ میلیون نفر به زیارت اربعین مشرف شدند که امسال با برنامه ستاد مرکزی اربعین، عملیات اربعین از ۲۷ مرداد آغاز شد و از همان زمان بسیاری راهی زیارت ارباب شدند و در روزهای اخیر این سفرها اوج‌ گرفته است.

فیلم‌هایی در این باره ببینید:

 

 

 

 

 

 

پایان پیام/

 

ارسال نظر