جشنواره ملی و مجازی قرآن نور امید آغاز بکار کرد

همزمان با ماه مبارک رمضان، ماه نزول قرآن، جشنواره ملی و مجازی قرآن نور امید آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس جشنواره ملی و مجازی قرآن نور امید همزمان با ماه مبارک رمضان برگزار می‌شود.

سیدمصطفی حسینی‌ واعظ دبیر جشنواره قرآن نور امید گفت: همزمان با فرا رسیدن ماه میهمانی خدا، ماه رحمت و بندگی، جشنواره ملی و مجازی قرآن نور امید به عنوان ویژه برنامه کارگروه قرآنی ماه مبارک رمضان کشور و به همت سازمان تبلیغات اسلامی و سازمان دارالقرآن الکریم برگزار خواهد شد.

وی اظهار داشت: ماه مبارک رمضان، فرصتی ارزشمند و مغتنم برای تهذیب و پالایش روح و روان انسان است. ماه سلوک و زدودن زنگارهای شیطانی از آیینه دل و برافروختن چراغ معرفت در شبستان وجود است، گاه تلاوت و تدبّر و هنگامه دعا خواندن و تحوّل است.

حسینی واعظ افزود: در شرایطی که شیوع ویروس کرونا موجب تعطیلی بسیاری از برنامه‌های حضوری فرهنگی و مذهبی در سراسر کشور شده است، توجه به بسترهای فضای مجازی زمینه‌ساز بروز و رویش ظرفیت‌های جدید می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: حالِ مردم ما از جهات مختلف، همچون حال مؤمنان زمان پیامبر (ص) در پی فشارهای شدید زمان احزاب تا پیش از فتح مکه است. یکی از محورهای اساسی آیات الهی در سور مدنی در آن برهه، دادن اعتماد به نفس به مؤمنین برای پیروزی است که نشان می‌دهد دستگاه تبلیغی نظام اسلامی هم علیرغم توجه کلان به مفاهیم اساسی چون «قرآن، کتاب زندگی» یا «قرآن، کتاب مقاومت»، باید در لایه‌های عملیاتی، به حل مسائل و رفع موانع و امیدبخشی به جامعه مبتنی بر وعده های الهی بپردازد.

حسینی واعظ ادامه داد: از همین رو سازمان تبلیغات اسلامی نیز بعد از تجربه اولین جشنواره مجازی قرآن کریم در ماه مبارک رمضان سال گذشته، اولین سوگواره مجازی با قرآن در حماسه حسینی و جشنواره مجازی عطر قرآن در فجر انقلاب که مورد استقبال گروه‌های مختلف جامعه ایران اسلامی قرار گرفت، بر این آمد تا جشنواره ملی و مجازی قرآن نور امید را در ۱۵ بخش مختلف، ویژه تمامی سنین مختلف از سراسر کشور، برنامه‌ریزی و به اجرا در بیاورد.

وی با اشاره به اینکه این جشنواره با محوریت گفتمان تواصی و قرآن نور امید برگزار خواهد شد، خاطر نشان کرد: تفسیر آسان قرآن کریم (ترجمه و تفسیر آسان سوره‌های منتخب جزء سی ام قرآن کریم)، نهج‌البلاغه (مسابقه از حکمت‌های نهج البلاغه)، روایت زندگی (بر اساس فیلم‌های کوتاه روایت زندگی)، حفظ موضوعی قرآن کریم (با موضوع استقامت و پیروزی در پرتو قرآن کریم)، کتاب‌خوانی (با محوریت کتاب قرآن زنده است (۳)، پیام قرآن (روزانه یک سوال از یک جزء قرآن کریم) و در بخش ویژه کودک و نوجوان (زیر ۱۸ سال) بخش‌های: داستان محمد رسول الله (صلوات الله علیه) (مسابقه بر اساس انیمیشن محمد رسول الله صلوات الله علیه)، بُلبُلان وحی ویژه پسران (مسابقه تلاوت تقلیدی قرآن کریم در سه سبک مصطفی اسماعیل، عبدالباسط و شحات انور)، حفظ سوره‌های قدر و عصر ویژه زیر ۷ سال (ارسال فیلم قرائت از حفظ سوره‌های قدر و عصر)، عکس رمضان (با موضوعات سفره افطار، نماز، تلاوت، لیالی قدر، روز قدس و ...)، نامه‌ای به خدا (ای خدای مهربان که صدای مرا می‌شنوی ...)، نقاشی (مسابقه نقاشی با موضوعات ماه مبارک رمضان، کارهای خوب و ...)، جلسه خانگی قرآنی (ارسال فیلم و عکس از جلسه خانگی قرآنی)، دکلمه خوانی (ارسال فیلم دکلمه خوانی از متن ارائه شده)، اذان گویی ویژه پسران (ارسال فیلم از اذان گویی در منزل، محله، مسجد و ...) بخش‌های این جشنواره است.

دبیر جشنواره قرآن نور امید افزود: این طرح به صورت ملی و کشوری برگزار خواهد شد و دبیرخانه آن در دارالقرآن سازمان تبلیغات اسلامی گلستان مستقر است.

حسینی واعظ در پایان تصریح کرد: جشنواره مجازی عطر قرآن در فجر انقلاب از امروز ۲۸ فرودین‌ماه کار خود را آغاز کرد و اختتامیه، معرفی برگزیدگان و اهدای جوایز آن در تاریخ ۱۰ خرداد ماه ۱۴۰۰ (همزمان با سالروز ولادت امام رضا (علیه السلام) خواهد بود و برای برگزیدگان این جشنواره بیش از ۷۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال جوایز نقدی در نظر گرفته شده است و علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر به نشانی www.telavat.ir مراجعه و جهت شرکت در این جشنواره از طریق عضویت در کانال گلستان قرآن در پیام رسان های ایتا، سروش و بله به نشانی: golestan_quran@ اقدام کرده و آثار خود را برای ادمین کانال به شماره ۰۹۱۹۶۶۹۳۲۱۷ ارسال کنند.

انتهای پیام/

ارسال نظر