امام حسن عسکری(ع) تلاش بی‌بدیلی برای تبیین مهدویت به انجام رساند

امام حسن عسکری(ع) تلاش های بی‌بدیل و اثرگذاری به منظور تبیین فرهنگ مهدویت و آماده سازی جامعه اسلامی برای این مهم به انجام رساند

به گزارش عاشوراامام حسن عسکری(ع) باوجود محدودیت هایی که ازسوی حکومت بر فعالیت های ایشان اعمال می شد، نقش بی بدیلی در آماده سازی جامعه برای دوران غیبت ایفا کرد.

دوران پربرکت زندگی حضرت امام حسن عسکری(ع) همراه با دوره ای از خلافت عباسی بود که ایشان را به سامرا که یک پایگاه نظامی بود فرستادند تا بتوانند کنترل بر ایشان را افزایش دهند و تمام رفت و آمدهای این امام همام را تحت نظر داشته باشند.اما از آنجا که اراده خداوند بر این قرار گرفت که امام حسن عسکری(ع) را یاری کند شرایط برای متولد شدن فرزند این امام همام، قائم آل محمد(عج) فراهم شد و دشمنان اسلام و ائمه(ع) به اهداف خود نرسیدند.

امام حسن عسکری(ع) در دوران عمر خود علیرغم محدودیت های موجود، تلاش کرد تا جامعه را برای جریان غیبت و دوران بعد از خود آماده سازی کند و در کنار آن تلاش کرد با توجه به اهمیت این موضوع، فرزند خود را از گزندهای احتمالی در امان بدارد.

موضوع استمرار جایگاه تشیع در جامعه اسلامی و همچنین تبیین حاکمیت مهدوی در دوران امامت امام حسن عسکری(ع) از مهمترین مباحث مورد نظر ایشان بود تا بتوانند فرهنگ پیروی از اهل بیت عصمت و طهارت(ع) را صیانت و حفظ کنند.

 آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج) و ویژگی های منتظران ظهور : از مهمترین ویژگی هایی که منتظران ظهور باید داشته باشند این است که باور به وجود حجت خدا و نظارت امام عصر بر اعمال آنها در عمق وجودشان ریشه کند.

ویژگی دیگر آن است که علائم انتظار در رفتار و اعمال منتظران ظهور مشهود باشد و در تمام شئون زندگی خود پیرو حاکمیت مهدوی و منتظر واقعی باشند.

 

 

 

ارسال نظر