دیدن کدام زنان در معراج پیامبر(ص) را به گریه انداخت؟

زن در اسلام، مقدس و مظهر زیبایی است و کانون مهر و محبت به شمار می رود. اسلام به زن می گوید به برکت حجاب و عفاف، خویشتن را از نگاه نامحرمان محفوظ بدار تا بتوانی نقش خود را در جامعه اسلامی به خوبی ایفا کنی

عاشورا: آنچه در ذیل می خوانید پیرامون حفظ حریم بانوان از نگاه آیات و احادیثی درباره پوشش بانوان مسلمان است که توسط حجت الاسلام موسی پور از فضلای حوزه در قالب مسابقه بزرگ حجاب و پاکدامنی تدوین و نگارش شده است که بخش نخست آن تحت عنوان حجاب در قرآن و روایات منتشر می گردد و بخش های دیگر این اثر به تفکیک موضوعات در روزهای آتی منتشر خواهد شد.

 
حجاب در قرآن
* وَ قُلْ لِلْمُؤْمِناتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصارِهِنَّ وَ یَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ ما ظَهَرَ مِنْها وَ لْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلى‌ جُیُوبِهِنَّ وَ لا یُبْدینَ زینَتَهُنَّ إِلاَّ لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبائِهِنَّ أَوْ آباءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنائِهِنَّ أَوْ أَبْناءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‌ إِخْوانِهِنَّ أَوْ بَنی‌ أَخَواتِهِنَّ أَوْ نِسائِهِنَّ أَوْ ما مَلَکَتْ أَیْمانُهُنَّ أَوِ التَّابِعینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَهِ مِنَ الرِّجالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلى‌ عَوْراتِ النِّساءِ وَ لا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ ما یُخْفینَ مِنْ زینَتِهِنَّ وَ تُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمیعاً أَیُّهَا الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ (نور/۳۱ )


و به زنان مؤمن بگو که چشمان خویش فروگیرند و شرمگاه خود نگه دارند و زینت هاى خود را جز آن مقدار که پیداست آشکار نکنند و مقنعه ‌هاى خود را تا گریبان فروگذارند و زینتهاى خود را آشکار نکنند، جز براى شوهر خود یا پدر خود یا پدر شوهر خود یا پسر خود یا پسر شوهر خود یا برادر خود یا پسر برادر خود، یا پسر خواهر خود یا زنان همکیش خود، یا بندگان خود، یا مردان خدمتگزار خود که رغبت به آن ندارند، یا کودکانى که از شرمگاه زنان بى‌ خبرند. و نیز چنان پاى بر زمین نزنند تا آن زینت که پنهان کرده‌اند دانسته شود. اى مؤمنان، همگان به درگاه خدا توبه کنید، باشد که رستگار گردید.


* یا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لازْواجِکَ وَ بَناتِکَ وَ نِساءِ الْمُؤْمِنینَ یُدْنینَ عَلَیْهِنَّ مِنْ جَلاَبِیبِهِنَّ ذلِکَ أَدْنى‌ أَنْ یُعْرَفْنَ فَلا یُؤْذَیْنَ وَ کانَ اللَّهُ غَفُوراً رَحیماً ( احزاب/۵۹ )
اى پیامبر! به همسران و دخترانت و زنان مؤمنان بگو: جلبابها [روسرى ‌هاى بلند] خود را بر خویش فروافکنند، این کار براى اینکه شناخته نشوند و مورد آزار قرار نگیرند بهتر است، خداوند همواره آمرزنده رحیم است.


* قُلْ لِلْمُؤْمِنینَ یَغُضُّوا مِنْ أَبْصارِهِمْ وَ یَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ ذلِکَ أَزْکى‌ لَهُمْ إِنَّ اللَّهَ خَبیرٌ بِما یَصْنَعُونَ (نور/۳۰ )
به مؤمنان بگو چشمهاى خود را (از نگاه به نامحرمان) فروگیرند، و عفاف خود را حفظ کنند این براى آنان پاکیزه ‌تر است بدرستیکه خداوند از آنچه انجام مى ‌دهید آگاه است.

 
حدیث
*امام على علیه السّلام فرموده اند: پوشیده و محفوظ داشتن زن مایه آسایش بیشتر و دوام زیبایى اوست. غررالحکم(۵۸۲۰)
امام صادق علیه السلام می فرمایند: حجاب زن برای طراوت و زیبایی اش مفیدتر است. المستدرک، ج۵

*حضرت موسی بن جعفر علیه السلام از پدران گرامیش از حضرت امیرالمؤمنین علی علیه السلام نقل فرمود :
روزی شخص نابینایی اجازه ورود خواست. فاطمه علیهاسلام برخاست و چادر به سر کرد. رسول خدا فرمود:« چرا از او رو می‌گیری، او که تو را نمی‌بیند؟» فاطمه عرض کرد:« او مرا نمی‌بیند، اما من که او را می بینم. و او اگر چه مرا نمی‌بیند ولی بوی مرا که حس می‌کند. بحارالانوار ج ۱۰۱ ص ۳۸
 

هنگامی که فرشتگان می خندند
* رسول خدا(صلی الله علیه و آله) از حضرت جبرئیل(ع) سوال نمود که آیا فرشتگان خنده و گریه دارند؟ جبرئیل فرمود: بله. (یکی از آنجاهایی که فرشتگان می‌خندند) زمانی است که زن بی‌حجاب و بدحجابی می‌میرد، و بستگان او را در قبر می‌گذارند و روی آن زن را با خشت و خاک می‌پوشانند تا بدنش دیده نشود. فرشتگان می‌خندند و می‌گویند: تا وقتی که جوان بود و با دیدنش هر کسی را تحریک می‌کرد و به گناه می‌انداخت(پدر و برادر و شوهرش و…از خود غیرت نشان ندادند) و او را نپوشاندند، ولی اکنون که مرده و همه از دیدنش نفرت دارند او را می‌پوشانند.


* امام علی علیه السلام می فرماید: بهترین لباس ؛ لباسی است که تو را از خدا به خود مشغول نسازد .
* پیامبر(صلی الله علیه و اله) می فرمایند:خداوند شما را از عریان شدن نهی کرده است پس شرم کنید از فرشتگانی که همراه شما هستند همان گرامیانی که از شما جدا نمی شوند مگر هنگام قضای حاجت و خلوت کردن با همسر .

دینتان را نازک نکنید
*حضرت علی(علیه السلام) فرمودند: بر شما باد بر پوشیدن لباس ضخیم؛ چرا که هرکس لباسش نازک باشد، دینش نازک است.
* رسول خدا (صلی الله علیه واله) فرمودند: زر و زیور خود را در منظر و دیدگاه غیرشوهر مگذار و در غیاب شوهر خوشبو مکن و مچ پا را نشان مده اگر چنین کنید دینتان تباه و خدا را به خشم آورده اید .

*پیامبر(صلی الله علیه و اله) فرمود: لباسی بپوش که انگشت نمای مردم نشوی و عزت و احترامت هم محفوظ بماند.
* امام صادق(علیه السلام) می‌فرمودند: سزاوار نیست زن مسلمانی، لباسی بپوشد که بدن وی را نمی‌پوشاند.
( از حدیث ۴ تا حدیث ۱۰ از بحارالانوار ج ۱۰۱ )

 
زنانی که پیامبر در معراج دید
* امام علی (علیه السلام) فرمودند: همراه فاطمه زهرا (علیهاالسلام) به حضور پیامبر (صلی الله علیه و اله) رسیدیم دیدیم که ایشان گریه شدیدی می کنند. عرض کردم چرا گریه می کنید؟ پیامبر فرمود: یا علی در شب معراج زنانی از امتم را در عذاب های سخت دیدم و از آنها گریه می کنم. از جمله فرمودند:

زنی را دیدم که به مویش آویزان است و آن به این سبب بود که در دنیا موی سرش را از نامحرمان نمی پوشاند .
زنی را دیدم که به زبانش آویزان است و آن به این سبب بود که در دنیا شوهرش را اذیت و آزار می کرد .
زنی را دیدم که به پاهایش آویزان است و آن به این سبب بود که در دنیا بدون اجازه شوهرش از خانه بیرون می رفت زنی را دیدم که گوشت بدن خود را می خورد، به این سبب که در دنیا اندام خود را برای نامحرمان آرایش می کرد .

 

 

ارسال نظر