قائم مقام مدیر حوزه‌های علمیه در امور استان ها:

تلاش بی‌وقفه نشانه ایمان است

تلاش بی‌وقفه نشانه ایمان است

قائم مقام مدیر حوزه‌های علمیه گفت: مومن اهل سستی و تنبلی نیست. جهاد و تلاش منظم بابد در زندگی مومن جاری باشد.

به گزارش عاشورا به نقل از خبرگزاری ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین ملکی، قائم مقام مدیر حوزه‌های علمیه، در نشست شب‌های بندگی که به صورت مجازی برگزار شد، گفت: خداوند در قرآن هر جا سخن ایمان و دستور کسب آن داده شده است و عمل صالح کنارش قرار گرفته است. عمل و زیست مومنانه سبک زندگی قرآنی و اهل بیت است.

وی بیان کرد: یکی از مشکلات جامعه شیعی فاصله بین ایمان و عمل است که باید برطرف شود و این کار فاضلان و عالمان است. برخی شناسنامه‌ای شیعه‌ هستند و مطابق قرآن و سیره ائمه زندگی نمی‌کنند.

وی تاکید کرد: باید در مقام عمل شیعه بود. رمضان بهترین موقعیت برای آشتی با قرآن و ائمه است ما همه محب اهل بیت هستیم اما محب بودن کافی نیست. باید با عمل و نه با سخنرانی افراد را به ایمان و عمل صالح که همان سبک زندگی مومنانه است دعوت کرد.

حجت الاسلام و المسلمین ملکی تصریح کرد: امام صادق(ع) در حدیثی چهار ویژگی سبک زندگی مومنانه را بیان می‌کنند. اولین ویژگی ورع است. ورع چند درجه از تقوا بالاتر است. تقوا به معنی انجام واجبات و ترک محرمات است اما ورع انجام مستحبات و ترک مکروهات است.

وی ادامه داد: دومین ویژگی زندگی مومنانه اجتهاد و تلاش است. مومنین کسانی هستند که اهل نظم، کوشش و حرکت جهادی منظم باشند. تلاش و حماسه باید از زندگی مومن جاری شود. در بخشی از دعای امین الله شهادت می‌دهیم که ائمه در راه خدا و به حق و در حد توان جهاد کرده‌اند. در قاموس مومن تنبلی معنا و مفهوم ندارد. مومن نبابد مزدورانه کار کند، باید برای اجر اخروی باشد.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی اظهار کرد: قرآن می‌گوید برای حصول بهشت رضوان تلاش و حماسه کنید و مسابقه بدهید. در خیر از هم پیشی بگیرید. سبک زندگی مومنانه سبقت در خیر است.

قائم مقام حوزه‌های علمیه کشور بیان کرد: اگر قربانی هابیل پذیرفته شد به علت تقوایش بود. خدا اعمال متقین را می‌پذیرد و استثنا ندارد. عمل ریاکارانه و منافقانه پذیرفتنی نیست.   نیت انسان باید از ابتدا تا انتها خالص باشد.

وی تشریح کرد: سومین ویژگی نماز است. علت جذبه آیت‌الله بهجت نماز ایشان بود. نمازی که سر وقت، مملو از خشوع، معرفت و خضوع بوده است. نماز باید عاشقانه باشد، باید از غفلت در نماز و زمان آن دوری کرد و با حضور قلب نماز خواند.

وی افزود: افرادی هم که می‌گویند فرزندشان رغبت به نماز ندارد علتش را باید در نماز خودشان جستجو کرد. اگر فرزندان مراقبت از نماز و عشق و شعف عبادت را در چهره والدینشان نبینند به نماز ترغیب نمی‌شوند.

وی بیان کرد: چهارمین ویژگی زندگی مومنانه خیر مومن است. مومنین افرادی هستند که به هر جا وارد می‌شوند عامل خیر هستند. در مجالسی که آن‌ها حضور دارند گناه و خطا جایش را به صفا و صمیمیت می‌دهد. این افراد در مکتب امام صادق رشد کرده‌اند.

حجت الاسلام والمسلمین ملکی اظهار کرد: مرحوم اوجی عالم فقید سنی ترکیه‌ای که به دست امام خمینی(ره) شیعه شدند. بعد از شیعه شدن به آلمان رفت و مرکزی به نام مکتب اهل بیت برای جذب جوانان تشکیل داد. رمز موفقیت ایشان عمل به سخن امام رضا علیه‌السلام بوده است که فرمودند: اگر مردم دنیا زیبایی کلام ما را بفهمند به سمت ما می‌آیند. در این مرکز کلام اهل بیت را برای جوانان تبین می‌کنند و بعد صاحب کلام را معرفی می‌کردند.

وی اضافه کرد: اگر به سبک زندگی قرآنی عمل نکنیم قرآن خواندن به کارمان نمی‌آید. نتیجه این اتفاق می‌شود عربستانی که دست دوستی به دشمن آشکار دین می‌دهد و أشداء علی الکفار را عمل نمی‌کند. باید ابی لهب زمان را شناخت. عمل به سیره قرآن دست رد زدن به سینه کفار است. شرک امروز تفکر غربی و امانیستی است. بت امروز انسان و شهوت اوست. باید از این شرک و بت اعلام برائت کرد.

استاد تفسیر قرآن گفت: در قرآن حضرت ابراهیم(ع) و پیروانشان بهترین اسوه در عبادت و بندگی، راز و نیاز، توبه و مبارزه هستند. سبک زندگی قرآنی همین است.

 مومن به جهان عاشقانه می‌نگرد

حجت الاسلام و المسلمین ملکی در ادامه نشست با توجه به آیه ۱۱۲ سوره توبه ویژگی مومنان را بیان کرد: اولین ویژگی انسان مومن در این آیه اهل توبه بودن اوست. در این آیه از جمله اسمیه استفاده است و این ساختار در عربی به معنای استمرار است. توبه، محاسبه خویشتن و جبران خطاها در وجود مومن استمرار دارد و ملکه وجود اوست.

وی افزود: دومین ویژگی مومنین عبادت کردنشان است. مومنین فقط خدا را عبادت می‌کنند. سومین ویژگی آن‌ها «حامدون» است. این یعنی نعمت الهی را می‌بینند، خصوع می‌کنند و در مقابل نعمت‌ها شاکرند.

وی بیان کرد: چهارمین ویژگی مومنین سیر و سیاحت و زندگی متفکرانه، عابدانه، عارفانه و عاشقانه است. حضرت علی علیه‌السلام سفر افرادی که از سفرشان عبرت نمی‌گیرند را به گشت و گذار کبوتر تشبیه کرده است و ایشان را توبیخ می‌کنند. باید عاشقانه به جهان نگاه کرد و از همه چیز عبرت گرفت.

این استاد تفسیر قرآن تصریح کرد: نهایت خضوع در عبادت سجده و سپس رکوع است. یکی از ویژگی‌های مومنین راکعون و ساجدون بودن ایشان است. مومنین سجده و رکوع طولانی و خاشعانه دارند.

وی افزود: بعد از این به ویژگی‌های اجتماعی مومنین مثل امر به معروف و نهی از منکر می‌رسد و در نهایت به تشکیل حکومت اسلامی و الهی می‌رسد.

حجت الاسلام و المسلمین ملکی تاکید کرد: ان‌شاءالله همه ما بتوانیم مصداق آیه ۱۱۲ سوره توبه باشیم و خداوند ان‌شاءالله به همه ما توفیق بدهد از لحظه لحظه‌ی ماه رمضان استفاده کنیم و به عبادت خداوند بپردازیم.

انتهای پیام

ارسال نظر