اولین آیین گرامی‌داشت؛زنده‌یاد «دکتر طوبی کرمانی» برگزار می‌شود

اولین آیین گرامی‌داشت زنده‌یاد «دکتر طوبی کرمانی»، دبیرکل فقید اتحادیه جهانی زنان مسلمان و نخستین بانوی فیلسوف ایران با حضور دکتر انسیه خزعلی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده در کتابخانه دکتر طوبی کرمانی برگزار خواهد شد.

به گزارش عاشورا نیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ اولین آیین گرامی‌داشت زنده‌یاد دکتر طوبی کرمانی به همت فرهنگسرای گلستان و با مشارکت اتحادیه جهانی زنان مسلمان، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی و شهرداری منطقه ۸ تهران برگزار می‌شود.

این مراسم با حضور دکتر انسیه خزعلی معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، حجت‌الاسلام حمید شهریاری دبیرکل مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، حجت الاسلام میثم امرودی رییس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و برخی از اعضای اتحادیه جهانی زنان مسلمان و شخصیت‌های فرهنگی و علمی دذ روز دوشنبه ۲۲ شهریورماه ساعت ۱۷ در کتابخانه دکتر طوبی کرمانی به نشانی؛ میدان سبلان، خیابان جانبازان غربی، خیابان شهید حیدری(۱۴ متری لشگر)، روبروی بوستان کوثر برگزار می شود.

طوبی کرمانی، اول بهمن ۱۳۲۶ به عنوان ششمین فرزند خانواده در یک خانه قدیمی در اردبیل به دنیا آمد. تفأل به قرآن زدند و نامش «طوبی» شد. امروز آن خانه قدیمی توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به عنوان آثار باستانی به ثبت رسیده‌است.

او نخستین بانوی فیلسوف ایران لقب گرفت و دارای مدرک فوق دکتری فلسفه و فارغ‌التحصیل فلسفه تطبیقی و کلام، دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان و مشاور دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی در امور بانوان و عضو هیئت مدیره موسسه آموزش شهر بود و سال‌ها در مقام استادی دانشگاه به تربیت شاگردان و اندیشمندان بسیاری پرداخت.

 دکتر طوبی کرمانی، استاد برجسته دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران، اولین رایزن فرهنگی زن جمهوری اسلامی، عضو هیئت علمی بعثه مقام معظم رهبری، اولین بانوی رایزن علمی جمهوری اسلامی ایران در یونان، مولف ده‌ها مقاله و کتاب علمی و فرهنگی و دبیرکل اتحادیه جهانی زنان مسلمان بود. این بانوی فرهیخته نمونه عالی از روش و منش بانوانِ مسلمان را در اندیشه و عمل خود نسبت به آرمان‌های انقلاب اسلامی، مکتب حضرت امام خمینی (ره) و حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای(دامت برکاته) و ولایت‌پذیری، به تصویر کشید.

همچنین  نگارش بیش از ۶۰ مقاله، تألیف و تصنیف ۱۲ کتاب علمی و اجتماعی و شرکت در بیش از ۸۰ کنگره ملی و بین‌المللی در داخل و خارج کشور از جمله آثار علمی و فرهنگی، بخشی از کارنامه این چهره ماندگار و فعال در عرصه‌های علمی و فرهنگی کشور است.

دکتر طوبی کرمانی  بیشتر عمر خود را صرف تقریب بین مذاهب گذراند. ایشان ۲۲ شهریور ماه  ۱۳۹۹  و در سن ۷۳ سالگی به دیار باقی شتافت.

علاقه‌مندان می‌توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره برنامه با شماره تلفن: ۷۷۶۹۱۵۸۰  تماس بگیرند.

انتهای پیام

ارسال نظر