سند الگو گامی اساسی برای تأسیس تمدن اسلامی است

یک عضو اندیشکده مبانی مرکز الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت گفت: اجرای سند الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت گامی اساسی در جهت تأسیس تمدن اسلامی است

به گزارش عاشورانیوز به نقل از خبرگزاری تسنیم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حمیدرضا شاکرین در گفت و گویی به تشریح ویژگی‌های بخش مبانی سند الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت پرداخت و افزود: تدوین و اجرای الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت را می‌توان یکی از مسائل بسیار مهم کشور، ضامن بقا و استمرار نظام اسلامی و گامی اساسی در جهت تأسیس تمدن اسلامی دانست.

دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی  گفت:  جایگاه و نقش سند الگو در اصلاح ساختارهای معیوب، ایجاب می کند  سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت  بر پاره‌ای مبانی و زیرساخت‌های بنیادین نظری استوار باشد که ضمن ایجاد مقدمات پیشرفت و هدایت آن، مانع انحراف آن در تدوین و اجرا شود به همین دلیل  برخی ویژگی‌ها و ملاحظات مانند شیوه‌های جست‌وجو، کشف و تبیین، گونه‌شناسی، چگونگی طبقه‌بندی و منطق تدوین اهمیت زیادی در شکل گیری و تدوین مبانی این سند داشت.

وی با تبیین مبانی تدوین سند الگو گفت: مبنا در لغت به معنای اصل و ریشه است و در توضیح آن گفته می شود «هو ما یُبنى علیه شی‌ء ...»: مبنا، آن است که چیزی بر آن بنا شود. بر اساس تعریف مختار، مبانی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، زیرساخت‌های فکری، نظری و پایه‌هایی است که نظریه و الگوی پیشرفت، آرمان‌ها، راهبردها، اصول و قواعد آن، بر اساس آنها سامان می‌یابد و یا توجیه می‌شود که با توجه به اهمیت آن، در جست‌وجو، اکتشاف و تدوین آن، امور مختلفی رعایت می شود.

عضو اندیشکده مبانی مرکز الگوی اسلامی-ایرانی پیشرفت با اشاره به مهمترین مولفه های تدوین زیرساخت های بخش مبانی گفت: اولین موضوع دقت و اتقان است که هر اندازه کشف و تدوین مبانی از دقت، صحت و اتقان بیشتری برخوردار باشد جهت‌گیری‌ها نیز به تبع آن درست‌تر خواهد بود و امید دستیابی به نظریه و الگویی مناسب‌تر، افزایش می‌یابد. دومین موضوع مؤثر و مفید بودن است. مبانی هرچند به طور ظریف باید با وسایط و ضمایمی مؤثر در جهت‌گیری‌ها، سیاستگذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌ها، همراه باشد. سومین موضوع  منظومه‌واری است. مبانی آن‌گاه کارآ و کارآمد است که نظام‌مند و دارای انسجام و پیوند باشد. در مقابل، گسستگی آن، مانع دستیابی به الگویی سازوار، نظام‌مند و مناسب خواهد بود.

حجت الاسلام شاکرین ادامه داد: چهارمین موضوع جامعیت است. در جست‌وجو و تدوین مبانی باید جامع‌نگری را رعایت کرد. مراد از جامعیت این است که مبانی باید به گونه‌ای تنظیم شود که در استخراج اصول و قواعد به مبنایی دیگر نیاز نباشد. پنجمین موضوع  مانعیت است. در تدوین مبانی نباید آنچه ربطی به نظریه و الگو ندارد داخل آن شود و آخرین موضوع  وفاق‌پذیری حداکثری است. مبانی باید حتی‌الامکان جامع تفکرات داخلی باشند نه اینکه مطابق با پاره‌ای دیدگاه‌های شاذ و خارج‌کننده دیگران باشد. موارد شش‌گانه فوق تنها بخشی از ویژگی‌ها و ملاحظاتی است که در تحقیق و تدوین مبانی سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، کوشش شد مورد توجه قرار گیرد.

انتهای پیام/

 

ارسال نظر