آماده‌سازی موافقت‌نامه‌ها برای امضا میان ایران و ازبکستان

در جریان سفر رییس سازمان توسعه تجارت به ازبکستان، مقدمات آماده سازی موافقت‌نامه‌های اصل دولت کامله الوداد و تعرفه ترجیحی برای امضای روسای جمهور ازبکستان و جمهوری اسلامی ایران فراهم شد.

به گزارش عاشورانیوز به نقل از خبرگزاری ایرنا، حل مشکلات تجار در موضوعات حمل و نقلی و لجستیکی و همچنین مسائل بانکی و بررسی راه‌های تهاتر از موضوعات مهمی بود که در روز اول سفر علیرضا پیمان پاک رییس سازمان توسعه تجارت به تاشکند و دیدار با مقامات ازبکستان به آن پرداخته شد.

در روز نخست این سفر پیمان پاک دیداری با بدرالدین عابداف، معاون وزیر سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان داشت و در این نشست راهکارهای توسعه تجارت، سرمایه‌گذاری‌های مشترک و رفع مشکلات پیش روی تجار ایرانی و ازبک در مسیر توسعه تجارت میان دو کشور مورد بحث و گفتگو قرار گرفت.

یکی دیگر از دستاوردهای این نشست، به جریان افتادن موافقت‌نامه اصل دولت کامله الوداد به عنوان یک موافقت‌نامه گمرکی که امتیازات ویژه‌ای برای ایران در پی دارد، بود که بعد از مدت‌ها توقف مقرر شد تا برای انعقاد و پیاده‌سازی آن اقدام شود.

بررسی سازوکار تهاتر و مدل‌های مختلف آن نیز از جمله مواردی بود که طرفین در مورد آن به صحبت پرداختند و مقرر شد تا نشست‌های کارشناسی در این خصوص برگزار شود.

از دیگر مهم‌ترین دستاوردهای سفر به ازبکستان و دیدار با معاون وزارت سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی ازبکستان می‌توان به توافقات کلی برای امضای موافقت‌نامه تعرفه ترجیحی اشاره کرد. در این دیدار مقرر شد تا هفته آینده یک هیأت کارشناسی از ایران عازم تاشکند شوند تا موافقت‌نامه تعرفه ترجیحی آماده امضا در سفر آتی ریاست‌جمهوری کشورمان به ازبکستان شود.

همکاری صندوق ضمانت و صندوق‌های متناظر آن در ازبکستان و ایجاد کارگروه مشترک با حضور سازمان توسعه تجارت و سازمان بنادر جمهوری اسلامی ایران، وزارت سرمایه‌گذاری و تجارت خارجی و وزارت حمل‌ونقل ازبکستان نیز از دیگر مواردی بود که طرفین در مورد آن به توافق رسیدند.

همچنین مقرر شد تا هم‌زمان با اجلاس سران شانگهای در ازبکستان، یک هیأت تجاری بزرگ نیز به این کشور سفر کند و نشست‌های B۲B با تجار و همتایان خود داشته باشد.

توسعه همکاری‌های مشترک در چابهار و فعال‌سازی کریدور شمال - جنوب برای استفاده ترانزیتی ازبکستان یکی از مواردی بود که هم در این جلسه و هم در دیدار با چریف، معاون وزیر حمل‌ونقل ازبکستان در مورد آن بحث و گفتگو شد و بر این اساس مقرر شد تا زمان اجلاس سران شانگهای، ۲ مسیر ترانزیتی ازبکستان - افغانستان - چابهار و ازبکستان - ترکمنستان - چابهار فعال و مورد بررسی قرار گیرند تا مسیر نهایی مشخص و توسعه داده شود.

موضوع ایجاد شرکت حمل‌ونقل مشترک نیز از جمله مواردی بود که در دیدار با چریف، معاون وزیر حمل‌ونقل ازبکستان مطرح شد. در این دیدار طرفین در خصوص ورود واگن‌ها و سیر این واگن‌ها در ازبکستان، حل مشکلات حمل‌ونقلی و لجستیکی گفتگو کردند و مقرر شد تا با ایجاد کمیته مشترک حمل و نقل و ترانزیت بین دو کشور که در چهاردهمین کمیسیون مشترک توافق شده است، این مشکلات بررسی و حل شوند.

همچنین هم‌زمان با سفر پیمان پاک به ازبکستان، اولین کامیون ترانزیتی ایران بعد از سال‌ها از مسیر ترکمنستان وارد ازبکستان شد که این مهم با پیگیری‌های رئیس‌جمهور دولت سیزدهم محقق شد.

دیدار با تجار ایرانی مقیم ازبکستان و بررسی مشکلات این تجار در راه توسعه تجارت با ازبکستان از دیگر برنامه‌های پیمان پاک بود که در آن تجار به بیان مشکلاتی از قبیل اختلاف ارز نیمایی با ارز آزاد، هزینه‌های ورود خودروهای ایرانی به ازبکستان، صدور و مهلت ویزای تجار و زیرساخت‌های گمرکی پرداختند.

در این دیدار تجار خواستار تسهیل صدور روادید مدت‌دار تجار و حذف آن شدند. همچنین موضوع فعال‌سازی بانک‌های ایرانی در ازبکستان، صدور ضمانت‌نامه‌های لازم برای خدمات فنی و مهندسی، ضرورت فعال‌سازی اتاق مشترک ایران و ازبکستان، توجه ویژه به لجستیک و ایجاد بارانداز و هاب منطقه‌ای در ازبکستان و توسعه زیرساخت‌ها در گمرک سرخس و توسعه انبارهای این گمرک از دیگر مواردی بود که در دیدار با تجار ایرانی مقیم ازبکستان مطرح شد.

ارسال نظر