طرح دهه فرهنگی ترویج معارف نماز به صورت آزمایشی اجرا می‌شود

مدیرعامل مجمع خیرین مسجد ساز در راستای استقبال از رویکرد جهاد تبیین به صورت آزمایشی این دهه را تحت عنوان دهه فرهنگی ترویج معارف نماز اعلام کرد.

به گزارش عاشورانیوز به نقل از خبرگزاری مهر، سید احمد زرهانی قائم مقام ستاد اقامه نماز و مدیرعامل مجمع خیرین مسجد ساز از اجرای آزمایشی طرح دهه فرهنگی ترویج معارف نماز و اعلام رسمی آن در سال آینده خبر داد.

وی گفت: با توجه به اینکه ۲۱ مرداد سال ۱۳۶۹ نقطه آغازین حرکت ستاد اقامه نماز با اهتمام حجت الاسلام قرائتی است و ۳۰ مرداد روز جهانی مسجد نامگذاری شده است، در سال جاری و در استقبال از رویکرد جهاد تبیین به صورت آزمایشی این دهه را تحت عنوان دهه فرهنگی ترویج معارف نماز اعلام می‌کنیم.

سید احمد زرهانی افزود: تلاش می‌کنیم تا از این رهگذر قدم‌های مؤثرتری برای نشر فرهنگ نماز با همت عالمان و متفکران و آحاد مردم عزیز برداریم تا خورشید پر فروغ نماز گرما بخش دل‌های آینده سازان و رهپویان راه توحید گردد.

قائم مقام ستاد اقامه نماز کشور با بیان ضرورت برنامه ریزی در اجرای برنامه‌های این دهه، گفت: انتظار داریم همه دست اندرکاران با کمک رسانه‌ها، صدا و سیما، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، مراکز آموزشی و فرهنگی در استان‌ها زمینه معرفی بیشتر فلسفه و آثار سازنده نماز و گسترش برنامه‌ها وفعالیت های این فریضه مهم را فراهم آورند و عموم جامعه بالاخص نسل نو را با ابعاد و اسرار و آداب این عبادت بزرگ آشنا سازند.

نامگذاری روزهای هفته در دهه نماز

مدیرعامل مجمع خیرین مسجد ساز در خصوص نامگذاری روزهای این دهه، گفت: روزهای این دهه در روز ۲۱ مرداد به نام قیام امام حسین (ع) و اقامه نماز، ۲۲ مرداد به نام خانواده و اقامه نماز، ۲۳ مرداد به نام مدرسه و دانشگاه و صدا وسیما و رسانه و اقامه نماز، ۲۴ مرداد به نام بازار، کارخانه و اقامه نماز، ۲۵ مرداد به نام نماز و مسجد گام دوّم و تمدن نوین اسلامی، ۲۶ مرداد به نام حوزه علمیه و امام جماعت و ترویج معارف نماز، ۲۷ مرداد به نام نماز و ورزش و جوانان، ۲۸ مرداد به نام نماز جمعه و فرهنگ انقلاب اسلامی و حکومت جهانی واحد، ۲۹ مرداد به نام نماز مدرسه مکارم اخلاق و تکریم فعالان اقامه نماز و ۳۰ مرداد به نام مسجد و اقامه نماز و انتظار فرج نامگذاری می‌شود.

این مقام مسئول تاکید کرد: شایسته است جلب مشارکت صاحب نظران و رسانه‌ها و اهالی فرهنگ و اندیشه در صدر برنامه‌ها قرار گیرد.

سید احمد زرهانی در ادامه عنوان کرد: حسب اهمیت و نقش مسجد در توسعه فردی و اجتماعی مسلمانان و به منظور پاسداشت و گرامیداشت این روز برگزاری مراسم نمادین تجلیل و تقدیر از خیرین مسجد ساز با حضور اعضای هیئت مدیره مجمع خیرین مسجد ساز در استان‌ها انجام شود.

وی افزود: نگارش مقاله، انجام مصاحبه و انعکاس گسترده در فضای مجازی با بیان موضوعاتی نظیر ضرورت و اهمیت مسجد و جایگاه آن در میان مباحث اجتماعی و فرهنگی کشور، آثار و ابعاد مسجد در سه بخش فردی، اجتماعی و خانوادگی، بررسی نقاط ضعف و قوت مسجدها و شاخص‌های آن و علل و موانع رونق و شکوفایی مسجد، ما را در مسیر پیشبرد اهداف مجمع خیری مسجد ساز کمک خواهد کرد.

مدیرعامل مجمع خیرین مسجد ساز کشور در پایان خواستار پیگیری لازم در خصوص نقش و اهمیت جوانان و نقش مسجد در شکل گیری شخصیت دینی آنان و مرتفع نمودن موانع حضور جوانان در مسجد و راه‌های جذب آنان به مسجد شد.

 

ارسال نظر