رایان کروکر: جنگ داخلی طولانی در انتظار افغانستان است

سفیر سابق آمریکا در افغانستان در مصاحبه‌ای تاکید کرد که بعد از تکمیل خروج نظامیان آمریکایی، طالبان به سرعت نمیتواند کنترل کل افغانستان را به دست بگیرد.

به گزارش عاشورا نیوز به نقل از خبرگزاری ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، از آن زمان که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا خروج نیروهایی آمریکایی از افغانستان را اعلام کرد، گروه شبه‌نظامی طالبان پیشروی ارضی خود را بیشتر کرده، نیروهای امنیتی دولتی را عقب رانده و کنترل بیشتر مناطق مرزی این کشور را به دست گرفته است.

رایان کروکر، سفیر سابق آمریکا در افغانستان در مصاحبه با ای.بی.سی گفت: یک جنگ داخلی طولانی نتیجه محتمل‌تری به نسبت تصرف سریع طالبان بر کل این کشور است. آنها خیلی در این رابطه زیرک هستند. آنها دست به حملات مهم علیه کابل نمیزنند.

این سفیر سابق در ادامه گفت که گروه طالبان در حال حاضر برای ایجاد "جو ترس و وحشت" تلاش میکند و به شکلی "فوق‌العاده" در انجام آن موفق است.

رایان کروکر

همزمان به رغم تلاش طالبان علیه کابل، کروکر پیش‌بینی نمیکند که جو بایدن از تصمیم خود برای حمایت از توافق صلح با طالبان که با تلاش سلف او دونالد ترامپ به دست آمد، عقب‌نشینی کند. این نماینده پیشین آمریکا معتقد است که رئیس جمهوری آمریکا در تصمیم خود برای خارج ساختن نظامیان از افغانستان پایدار و مصّر است.

کروکر گفت: رئیس جمهور این را واضح گفته است. ما قرار است بیرون برویم و بیرون هم بمانیم. او اینطور میخواهد. این لکه‌ای ماندگار بر ریاست جمهوری اوست.  

اظهارات سفیر پیشین آمریکا در شرایطی مطرح میشود که طالبان به پیشروی در مواضع تحت کنترل کابل که قبلا با کمک نیروهای ناتو مدیریت میشد، ادامه میدهد. این گروه به تازگی کنترل دو مرکز ولایت را ظرف ۲۴ ساعت به دست گرفت؛ شهر شبرغان در جوزجان و شهر زرنج در ولایت نیمروز. در هشتم اوت، این گروه همچنین توانست قندوز، سرپل و تالقان در شمال این کشور را تصرف کند.

انتهای پیام

ارسال نظر