آمریکا و غارت نفت سوریه؛ از سیاست انتخاباتی تا رقابت با سعودی

دونالد ترامپ» با هدف کارآمد جلوه دادن سیاست خارجی خود در آستانه انتخابات ریاست جمهوری و نیز خروج موفقیت‌آمیز از رقابت نفتی با عربستان، همچنان بر غارت ذخایر نفتی سوریه اصرار می‌ورزد.

به گزارش عاشورا بهخبرگزاری مهر، گروه بین‌الملل - رامین حسین آبادیان: در حالی که کمتر از ۲ ماه به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است، «دونالد ترامپ» رئیس جمهور این کشور همچنان به تداوم سرقت نفت از سوریه اصرار می‌ورزد و صراحتاً نیز آن را عنوان می‌کند.

در همین ارتباط، اخیراً نیروهای آمریکایی کاروانی متشکل از ده‌ها تانکر حمل نفت را از سوریه به سمت خاک عراق منتقل کردند. این کاروان از طریق گذرگاه مرزی الولید، واقع در حومه شرقی الحسکه، وارد عراق شد. منابع محلی اعلام کردند که این کاروان شامل ۳۰ تانکر حمل نفت و یک نفربر آمریکایی بوده که نفت استخراج شده از چاه‌های منطقه الجزیره سوریه را به عراق منتقل کرده است.

«دونالد ترامپ» در سخنانی به صورت تلویحی از چشم طمع واشنگتن به ذخایر نفتی سوریه سخن گفته استاین اولین باری نیست که آمریکایی‌ها اقدام به سرقت نفت سوریه می‌کنند. آنها در اواخر مردادماه نیز ۳۵ کامیون حامل سوختِ مسروقه از سوریه را از این کشور خارج کرده بودند؛ اقدامی که به شدت مورد اعتراض دولت دمشق قرار گرفت. در همین راستا، وزارت خارجه سوریه در بیانیه‌ای اعلام کرده بود: «آمریکایی‌ها همچنان به چپاول ذخایر نفت سوریه ادامه می‌دهند و قصد ندارند دزدی‌های خود را متوقف سازند».

نکته قابل تأمل این است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا اخیراً از اقدام کشورش در چشمداشت کشورش به نفت سوریه سخن گفته است. او در سخنان خود تلویحاً به حضور ایالات متحده در سوریه برای سرقت نفت این کشور اذعان کرد. او مدعی شد: «ما تقریباً در حال پایان دادن به جنگ در افغانستان هستیم و ما می‌خواهیم از سوریه خارج شویم البته من تعدادی را آنجا به خاطر نفت باقی گذاشتم. آیا این خوب نیست که ما نفت را [برای خودمان] نگه داریم»؟

رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا سخنان مذکور در خصوص چشم طمع واشنگتن به نفت سوریه را در تجمع انتخاباتی «کارولینای شمالی» مطرح کرد و این بدان معناست که وی به سرقت نفت از سوریه به عنوان برگ برنده‌ای برای موفقیت در انتخابات ریاست جمهوری پیشِ روی می‌نگرد؛ انتخاباتی که قرار است در تاریخ ۱۳ آبان ماه یعنی کمتر از ۲ ماه دیگر برگزار شود.

پیشتر حدود ۱۰ ماه پیش نیز آمریکایی‌ها با تأسیس ۲ پایگاه جدید در شرق سوریه تلاش کردند زمینه برای سرقت نفت را بیش از پیش فراهم سازنددر واقع، ترامپ با اذعان تلویحی و عامدانه به سرقت نفت سوریه در جریان سخنرانی اش در یک تجمع انتخاباتی تلاش کرد اینگونه القا کند که اقدام مذکور در راستای تأمین منافع و مصالح اقتصادی ملت آمریکا انجام شده است. او قصد دارد از این رهگذر، سیاست خارجی دولت خود را موفقیت‌آمیز و در چارچوب منافع و مصالح ملی جلوه دهد. لذا تحرکات نفتی اخیر ایالات متحده آمریکا در سوریه را نمی‌توان به دور از تحولات مربوط به انتخابات ریاست جمهوری این کشور و به تبع آن تلاش ترامپ برای موفقیت در این انتخابات، تلقی کرد.

همانطور که پیشتر گفته شد، سرقت نفت سوریه اقدامی نیست که به تازگی آغاز شده باشد. آمریکایی‌ها مدتهاست که برای سرقت نفت سوریه برنامه‌ریزی می‌کنند. آمریکایی‌ها همواره به دنبال تقویت حضور غیرقانونی خود در مناطق نفت‌خیز سوریه به ویژه در محور شرقی این کشور بوده‌اند. پیشتر نیز حدود ۱۰ ماه پیش ایالات متحده آمریکا ۲ پایگاه جدید در شرق سوریه و در نزدیکی دیرالزور تأسیس و هدف از این اقدام را تأمین امنیت میادین نفتی واقع در محور شرقی عنوان کرد!

ایالات متحده آمریکا حدود یک ماه پیش نیز فاز جدیدی از سرقت نفت سوریه را کلید زد. طرح جدید آنها برای سرقت نفت سوریه، توافق با نیروهای دموکراتیک کُرد سوری (قسد) بود تا این رهگذر، پازل راهزنی نفتی خود را تکمیل سازند. واقعیت آن است که آمریکایی‌ها از رهگذر تلاش‌های اخیر خود در شرق سوریه به دنبال تسلط بر شاهراه نفتی این محور هستند. این شاهراه نفتی، مناطق نفتی و گازی شمال الحسکه را به حومه شرقی و جنوبی این استان تا حومه دیرالزور متصل می‌کند. آمریکایی‌ها به دنبال تسلط بر همین شاهراه نفتی شرق سوریه هستند تا از طریق آن بخشی از بحران‌ها و معضلات اقتصادی خود را سامان بخشند.

علیرغم اینکه آمریکایی‌ها پایگاه‌های خود در مناطق نفت خیز سوریه را به صورت غیرقانونی توسعه داده‌اند و مقامات این کشور از جمله دونالد ترامپ نیز به صورت تلویحی و تصریحی به دست‌اندازی واشنگتن به چاه‌ها و میادین نفتی سوریه اشاره می‌کنند، اما جامعه جهانی تاکنون کوچک‌ترین موضعی در قبال این غارتگری ایالات متحده اتخاذ نکرده است. سکوت سازمان ملل متحد و شورای امنیت این سازمان موجب شده است تا آمریکایی‌ها تحرکات غیرقانونی خود در محور شرقی سوریه را بیش از پیش تشدید کنند.

آمریکایی‌ها در غارت ذخایر نفتی سوریه نیم نگاهی نیز به رقابت نفتی با عربستان سعودی در بازار جهانی دارندرئیس جمهور آمریکا پیشتر نیز در سخنانی اذعان کرده بود: «ما نفت سوریه را نگه می‌داریم و به یاد بیاورید که ماهانه ۴۵ میلیون دلار، سودآوری دارد». به نظر می‌رسد که ایالات متحده آمریکا در سرقت نفت سوریه نیم نگاهی نیز به رقابت‌های نفتی خود با عربستان سعودی دارد. شیوع ویروس کرونا در جهان و آمریکا موجب کاهش تاریخی تقاضا برای خریداری این کالای ارزشمند شد. این مسأله آمریکایی‌ها را با بحران شدیدی مواجه ساخته است.

به دنبال این تحولات بود که عربستان سعودی نیز پروژه تصاحب جایگاه واشنگتن در بازار جهانی نفت را کلید زد و اینجا بود که رقابت نفتی میان واشنگتن و ریاض آغاز شد؛ مسأله‌ای که البته آمریکایی‌ها به شدت به آن اعتراض کردند. حدود ۵ ماه پیش بود که در گیرودار تشدید این رقابت نفتی، رئیس جمهور آمریکا پیام تهدیدآمیزی را برای مقامات عربستان سعودی ارسال کرد.

ترامپ به محمد بن سلمان اعلام کرد که در صورت عدم کاهش تولید نفت توسط عربستان سعودی، وی نیروهای آمریکایی را از این کشور خارج می‌کند. ترامپ در همین ارتباط خطاب به بن‌سلمان تأکید کرد: «اگر تولید نفت را کاهش ندهید، ناگزیر به خارج کردن نیروهای آمریکایی از عربستان هستیم». بر اساس آنچه که گفته شد، دولت کنونی آمریکا به منظور موفق جلوه دادن سیاست خارجی خود و نیز موفقیت در رقابت نفتی با عربستان سعودی به سرقت نفت سوریه ادامه می‌دهد.

 

 

 

ارسال نظر