زمینه‌های آسیب‌پذیری جامعه از منظر قرآن کریم

حجت الاسلام والمسلمین عبدالرحیم اباذری از محققان و نویسندگان حوزه علمیه قم در یادداشتی نوشت: همه مسئولین و مردم بدانند مادامی که رفتار، کردار و موضع‌گیری هایمان نسبت به هم اصلاح نشود اوضاع سیاسی، امنیتی، دفاعی، اقتصادی، فرهنگی و دینی‌مان هر روز وخیم تر و بدتر از روز دیگر خواهد شد.

به گزارش تیتر عاشورا به نقل از ایرنا وی در یادداشتی که نسخه ای از آن روز سه شنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، خاطرنشان کرد: اصل قصاص و «انتقام از دشمن» یک اصل اجتناب ناپذیر است به ویژه که قاتل و آمر استکبار جهانی و آدم های گرگ صفت چون نتانیاهو و ترامپ باشد و شهید نیز یک شخصیت برجسته و محبوب، اما در کنار این اصل اگر به وضعیت نا بهنجار و غیر اخلاقی خودمان سر و سامان ندهیم ؛ بعید است انتقام به تنهایی چاره ساز بشود  چرا که مقاومت منهای تقوا و اخلاق پشیزی ارزش ندارد و رابطه این امور با هم  رابطه عِلیً و معلولی است.

در بخش هایی از این یادداشت آمده است: اصلا تجربه تاریخی نیز بر  این قاعده تاکید دارد  که بقای هر نظامی ، بخصوص نظام  دینی و مذهبی به حاکمیت فضائل اخلاقی بستگی دارد همان طوری که بن بست ، سراشیبی و فروپاشی آن نیز به حاکمیت رذائل اخلاقی بر می گردد.

ترور دانشمند هسته ای و دفاعی کشورمان شهید محسن فخری زاده که در روز روشن ، ساعت 30-14 بعد از ظهر جمعه ، در آبسرد تهران انجام گرفت ، موجب حیرت دوستداران انقلاب درایران و جهان  شد.
یک تیم 12 نفره با آن تجهیزات کذایی  چگونه می تواند در قلب پایتخت شکل بگیرد و به این راحتی عمل کند و بعد سالم به مخفیگاه خود بازگردد؟ چنان که شبیه این ماجرا در خرداد 1395  در بطن تهران و داخل خانه ملت ، مجلس شورای اسلامی رخ داد و چند نفر شهید ، مجروح و مصدوم بر جای گذاشت. 
 روشن است که این ماجراها نشان از ضعف اطلاعاتی و امنیتی در کشور دارد ، اگر چه  بعضی ها  اصرار دارند آن را  فقط  به حساب دولت حسن روحانی بنویسند در حالی که بیشتر ترورهای دانشمندان هسته ای در دولت احمدی نژاد انجام گرفت... .
حال علت این ضعف ،  سستی و نفوذ پذیری چیست  و مشکل از کجاست؟  دلایل مختلفی را می توان مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرار داد ،  اما اکنون به  سراغ  کتاب آسمانی قرآن می رویم که اهمیت خاص خود را دارد. خدای متعال  در سوره انفال ، آیه 46 می فرماید:
« وَأَطیعُوا اللَّهَ وَ رَسولَهُ وَلا تَنازَعوا فَتَفشَلوا وَتَذهَبَ ریحُکُم ۖ وَاصبِروا  إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصّابِرینَ»  از خدا و رسولش پیروری کنید و هرگز اختلاف و تنازع نداشته باشید  که اگر چنین کنید قدرت و عظمت شما نابود خواهد شد و در تحمل یکدیگر صبور باشید.
 در آیه 11 حجرات  می فرماید: 
« یا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیراً مِنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَ لا تَجَسَّسُوا وَ لا یَغْتَبْ بَعْضُکُمْ بَعْضاً أَ یُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَنْ یَأْکُلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیْتاً فَکَرِهْتُمُوهُ وَ اتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَحِیمٌ» ای اهل ایمان،  بسیاری از پندارهای بد  در حق یکدیگر اجتناب کنید که برخی سوء ظنّ ها گناه است و نیز هرگز از امورهم  تجسس  و غیبت  یکدیگر نکنید، آیا کسی از شما دوست می‌دارد که گوشت برادر مرده خود را بخورد؟ البته کراهت و نفرت از آن دارید و از خدا بترسید، که خدا بسیار توبه پذیر و مهربان است.
 در آیه 10 همان سوره می فرماید: « وَلا تَلْمِزُوا أَنْفُسَکُمْ وَ لا تَنابَزُوا بِالْأَلْقابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِیمان» از یکدیگر عیب جویی نکنید و به همدیگر لقب های زشت ندهید  ، چه قدر ناپسند و زشت است این کار پس از آنکه ایمان آوردید. 

در آیه 103 آل عمران  می فرماید:« وَاعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا وَ اذْکُرُوا نِعْمَتَ اللَّهِ عَلَیْکُمْ إِذْ کُنْتُمْ أَعْداءً فَأَلَّفَ بَیْنَ قُلُوبِکُمْ فَأَصْبَحْتُمْ بِنِعْمَتِهِ إِخْواناً»  همگی به ریسمان  خدا تکیه زنید و اختلاف و چند قطبی نداشته باشید و بیاد آورید این نعمت بزرگ خدا را که شما با هم دشمن بودید و خدا در دل‌های شما الفت و مهربانی انداخت و به لطف خداوند همه برادر دینی یکدیگر شدید.


با توجه به آیات فوق به جمع بندی زیر توجه کنید:
1 – ما به جای اطاعت از برنامه ها و توصیه های رهبران الهی ( خدا ، پیامبر ، امام معصوم و ولایت فقیه )، آنها را وسیله امرار معاش خود قرار دادیم و به عبارتی معتقد به « ولایت برفقیه » شدیم تا ملتزم به ولایت فقیه! هر وقت توصیه ها و برنامه ها  ، مطابق ذوق و سلیقه ما شد شعار دادیم و در صحنه حاضر شدیم و هر گاه به ضرر جناحمان و خودمان شد رگ گردنمان کلفت گردید و به نفع خود توجیه کردیم.
2 – بر خلاف صریح آیه قرآن علیه هم حرف زدیم ، بر ضد یکدیگر سوء ظن کرده و پرونده سازی نمودیم. با الفاظ رکیک همدیگر را مورد خطاب  و دشنام قرار دادیم. هم دیگر را تحقیر ، سرزنش و توبیخ کردیم.
3 –  سعه صدر که نداشتیم هیچ ، انحصار طلب شدیم و خودمان را بهشتی و دیگران  را جهنمی تصور نمودیم ، صبر و تحمل برادر مؤمن و رقیب سیاسی در زندگی روز مره ما هیچ جایگاهی نداشت. 
4 – اختلافات و درگیری های جناحی را به اوج رساندیم و آن را با  تعصّب ، لجاجت و ترفند شیطانی آلوده ساختیم و همچنان ادامه دادیم.

وقتی چنین شد طبیعی است که بنیانمان سست و ضعیف شود و خیلی راحت آسیب پذیر باشیم و این سستی و ضعف نیز تنها به امور امنیتی  و اطلاعاتی اختصاص ندارد بلکه شامل وضعیت اقتصادی ، دینی و فرهنگی هم می شود. امروز وضع بد اقتصادی ما یک علت مهمش وجود همین رذائل اخلاقی است. ما امروز مصداق بارز « فَتَفشَلوا وَتَذهَبَ ریحُکُم» شدیم و جالب است که در بعضی تفاسیر ریح به معنای سیاست و دولت و یا شکوه و قدرت آمده است.
خداوند با هیچ قومی عقد اخوت نبسته و شوخی ندارد. إِنَّ اللّهَ لاَ یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّی یُغَیِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِمْ ( رعد 11) خدا سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر به دست خودشان . تقدیر و اراده خداوندی چنین تعلق گرفته است و این بلا ها  را به دست خود  به سر خویش آوردیم و نباید خودمان را گول بزنیم.
اصل قصاص و «انتقام از دشمن» یک اصل اجتناب نا پذیر است به ویژه که قاتل و آمر استکبار جهانی و آدم های گرگ صفت چون نتانیاهو و ترامپ باشد و شهید نیز یک شخصیت برجسته و محبوب ، اما در کنار این اصل اگر به وضعیت نا بهنجار و غیر اخلاقی  خودمان سر و سامان ندهیم ؛ بعید است انتقام به تنهایی چاره ساز بشود  چرا که مقاومت  منهای تقوا و اخلاق پشیزی ارزش ندارد و رابطه این امور با هم  رابطه عِلیً و معلولی است. اصلا تجربه تاریخی نیز بر  این قاعده تاکید دارد  که بقای هر نظامی ، بخصوص نظام  دینی و مذهبی به حاکمیت فضائل اخلاقی بستگی دارد همان طوری که بن بست ، سراشیبی و فروپاشی آن نیز به حاکمیت رذائل اخلاقی بر می گردد.
همه مسئولین و مردم بدانند مادامی که رفتار، کردار  و موضع گیری هایمان نسبت به هم اصلاح نشود اوضاع سیاسی ، امنیتی ، دفاعی ، اقتصادی ، فرهنگی و دینی مان هر روز وخیم تر و بدتر از روز دیگر خواهد شد و خدا کند که چنین مباد./

 
  •  

 

ارسال نظر